Candan Karlıtekin

Candan Karlıtekin

Ankara, Ekonomist

Candan Karlıtekin, Nisan 2003-Aralık 2009 arasında Türk Hava Yolları’nda Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapmıştır. Karlıtekin, teknik bakım şirketi THY-Teknik A.Ş., Anadolu Jet, İkram Şirketi Turkish DO&CO, Türk Yer Hizmetleri şirketi TGS ve Jet Yakıtı Tedarikçisi THY-OPET’in kurucusu olup, THY’nın Star Alliance’a katılmasına öncülük etmiştir. THY’ndaki görevi sırasında Lufthansa ve Türk Hava Yolları’nın iştiraki olan Sun Express’in de Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmüştür.

Karlıtekin, 1996-97 yıllarında Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdür Vekilliği görevini ifa etmiştir. Bu süreçte aynı zamanda Türk-Nippon Sigorta A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış ve Kalkınma Menkul Değerler A.Ş.’yi kurmuştur.

Bürokrat olarak Karlitekin, Nisan 1994-Ekim 1996 arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı’nı yapmıştır. Daire Başkanlığı döneminde, İGDAŞ, İstanbul Deniz Otobüsleri, Halk Ekmek, METRO A.Ş., KİPTAŞ, İSTAÇ ve İSFALT dahil olmak üzere toplam 19 İBB iştirakinin operasyonlarının Belediye adına denetimini ve koordinasyonunu yönetmiştir.

Karlıtekin, 1990-1993 yıllarında Türk Eximbank’da Araştırma Direktörü ve 1988-1990 yıllarında ise Devlet Planlama Teşkilatı’nda (Kalkınma Bakanlığı) Uzman Analist olarak çalışmıştır.

Aynı zamanda aktif bir girişimci olan Karlıtekin, kurucu ortak veya profesyonel yönetici sıfatıyla imalat sanayi, taahhüt, mühendislik ve hizmet sektöründe faal birçok şirketin yönetim kurullarında görev almıştır. Halen Abdullah Gül Üniversitesini Destekleme Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir.

Karlıtekin, 2010-2019 arasında İstanbul Şehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi olarak Uluslararası Ekonomi, Uluslararası Ticaret Uygulamaları ve Avrupa Birliği Hukuku dersleri vermiştir.

Karlıtekin, New York Devlet Üniversitesi, Albany’de Uluslararası Ticaret, Finans ve Makroekonomi Ph.D. (1988) ve M.A. (1984) dereceleri almıştır. Lisans eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi dalında tamamlamıştır (1983). 2013 yılında Nottingham Trent Üniversitesi, Nottingham Hukuk Fakültesi’nden de Lisans (LLB) derecesi almıştır.