Serbest Kürsü

Görüşlerinize Değer Veriyoruz

Demokrasi ve Atılım Partisi olarak ülkemizi daha güzel günlere kavuşturmak için yola çıktık. Dilerseniz siz de “Serbest Kürsü”ye görüşlerinizi yazabilirsiniz..

KONU: Demokrasi ya da Diktatörlük. İLGİ: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ya-demokrasi-ya-diktatorluk-647383h.htm DEVA Partisi Genel Başkanı ve Ekibi İLGİ yazıyı okusunlar, analiz etsinler. Eğer muhterem Recep Erdoğan beyefendinin Cumhurbaşkanı adaylığına “yeşil ışık yakılırsa”, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) ya İTİRAZ edilmesi. Gerekçe: Anayasa Madde 101 ve Anayasa Madde 116. Anayasa tam bir bütündür. Anayasadaki herhangi bir maddenin ihlali, Anayasanın yok edilmesi (çöpe atılması) ile eş anlamlıdır. Böyle bir durum tıpkı 15/16 Temmuz darbe girişimi gibi bir darbe girişimidir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

29.03.2023 18:53

0
Salih Onganer İzmir , Mühendis

Sayın genel başkanımızın içi bilgi dolu konuşmalarını büyük bir zevkle dinliyorum. İyi parti baskani Meral hanımın yerinde espirili nüktedan konuşmalarından milletin aklında pelesenk olacak konuşmaları halk çok seviyor. Konuşma metnini yazan arkadaş bu tarzı dikkate alması çok iyi olacağı düşüncesindeyim.

29.03.2023 16:48

0
Muammer Topbaş Bursa , Esnaf

Konu: Seçim Tuzakları. İlgi: https://yetkinreport.com/2023/03/28/secim-tuzaklari-ittifak-listeleri-kritik-notlar/ Kaza geliyorum diyor. İlgi analizi %100 dikkatle okuyun. Seçim öncesi stratejik hata yapılırsa Millet İttifakı 15 Mayıs günü müthiş hayal kırıklığı yaşayabilir.

29.03.2023 14:55

0
Salih Onganer İzmir , Mühendis

Merhaba, 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde yaşadığımız iki büyük deprem felaketi sebebiyle ülkemiz zor ve acılarla dolu bir süreçten geçti. Çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. O dönemde iş yerleri yıkıldı, belgeler, evraklar kayboldu, insanlar yakınlarını aramak için haftalarca iş yerlerini kapattı, sgk sistemi tüm ülkede çalışmaz duruma geldi. İlk depremden hemen 21 gün sonra Emeklilik Kanunu çıkarıldı. Bizler o dönemde bilfiil çalışan fakat sgk girişleri işverenlerimiz tarafından yapılamayan, atandığı halde iş başı tarihleri deprem sebebiyle ötelenen vatandaşlar olarak eyt kapsamı dışında kaldık. Ülkemiz henüz yaralarını saramadan çıkarılan yasa ile çoğunluğu kamu personeli, öğretmenler, sağlık çalışanları, TSK ve EGM personelleri olmak üzere 150 bin vatandaş olarak mağduriyet yaşıyoruz. Dönemin hükümeti işverenlere sgk bildirimleri ve prim borçlarında 3 ay ertelemelere gitmişti. Şuan Maraş depremini düşündüğümüzde yaşanan şartları göz önüne getirelim, 1999 yılında teknolojinin de eksikliği sebebiyle tüm Türkiye’yi kapsayan çok daha zor bir süreç yaşamıştık. Bu mücbir sebeple hak kaybı yaşamak istemiyoruz. Bizler de eyt şartlarını karşılayan, prim günlerini doldurmuş vatandaşlarız. Mağduriyetlerimizin giderilmesi için eyt yasasının tüm Türkiye’de 31.12.1999 tarihini kapsamasını talep ediyoruz. Desteğinizi arz ediyoruz. Saygılarımızla. Eyt 1999 Deprem Mağdurları

29.03.2023 13:55

0
Derya Özdoğan İstanbul , Muhasebeci

Selamlar,adaletsizce insanlar emekli edildi,8 eylul öncesi sonrası diye ayırt edildi.ben o dönemde çalıştığım halde SSK girişim 99 depreminden dolayı 3 ay otelendi 7.000 prim günüm ile kızgın ve kırgın kapı dışında kaldım. Ben ve benim gibi 150 bin vatandaş aynı durumda.Buna bi çözüm bulmanız gerekir,Bu şekilde olmaz.Ayni isyerinde benden az primgunu olan insan emekli olurken benim 17 yıl daha çalışmam istenmesi hakkaniyetmi sizce?

29.03.2023 11:53

1
Saliha Gucluler İzmir , Özel Sektör Çalışanı

Bizler 99 yılında deprem nedeniyle sgk girişi ertelenen ataması geciken 150 bin kişiyiz ve eyt kapsamı disinda kaldık. Elimizde olmayan nedenlerle yaşadığımız mağduriyetin giderilmesi için bizleri duymanızı istiyoruz. Eyt kapsamının ülke genelinde 31.12.1999 olmasını talep ettik ve bizi duyan olmadı. Deprem mücbir bir sebeptir. Bu yaşadığımız mağduriyetin giderilmesi için bize destek olmanızı talep ediyoruz.

29.03.2023 11:39

0
Zübeyde Denizci Zirek Mersin , Diğer

Merhaba 99 sonrasi sgk girisi olan milyonlarca calisan icin bir planiniz var mi? 1 gun -1 ay vb surelerde sgk girisi 99 sonrasina kalan insanlar icin bu durum hakkaniyetli bir durum mudur? Milyonlarca calisan icin Deva olacak misiniz? Bu konuda sesiniz gur cikarsa saniyorum milyonlarca genci buyuk katkisini alacaksiniz. Saygilarimla.

28.03.2023 22:54

2
Zeynel Balikci İstanbul , Ekonomist

Merhaba , millet ittifakını ve sizi yakından takip ediyorum. Bir konu hakkında size soru sormak istiyorum ve iktidara gelirseniz ne yapacağınızı merak ediyorum. Kamuya giriş ve kamuda yükselme sınavlarında yazılı sınavlarda çok başarılı olup mülakat sonucu elenen ve haklarını yenen adaylar var. Bunların birçoğu mahkemeye gitti. Bir kısmı ise mahkemelere güvenmediği için mahkemeye başvuru bile yapmadı. Siz iktidara geldiğinizde mülakat sonucu elenen adayların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için mecliste yasal bir süreç başlatabilir misiniz?

28.03.2023 22:47

0
Umut Şen Aydın , Öğretmen

2000 sonrasi sgklilara yapilan 1 gune 17 yil gec emeklilik haksizligina karsi bu haksizliga ugrayan milyonlarca insan kademeli gecisle duzeltilmesini beklemektedir.

28.03.2023 17:46

0
Cem Dag Ankara , Diyetisyen

Karnımız Aç Arabamız TOGG Yersen. Altı boş Projeler ile, sonu kötü biten bir çok olaya tanık olduk. TOGG da bunlardan biri olmaya adaydır. Çünkü Benim düşünmeyen Vatandaşım önemli bir konuyu yine atlıyor. Böyle bir Aracın Şarj yapılabilmesi için ÜLKE SATHINDA Şarj İstasyon Ağı Kurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki Hibrit Araçlarda Şarj işlemi Mutlak bir süre gerektirir. Bu Süre anlatılanlara göre En çok 6 saat lik bir zamana denk geliyor. Aracı Şarj İstasyonuna çektiğin zaman 6 saat Şarj olmasını bekleyeceksiniz. Yeterli İstasyon yoksa Diğer araçların Şarj yapmaları için kaç gün beklemesi gerekir. Allah bilir. Hiç bunları konuşan yok.

28.03.2023 16:17

0
Ahmet Hafızoğulları İstanbul , Bankacı

Mevcut Cumhurbaşkanının bir daha aday olamayacağı itirazı bana pek samimi gelmedi. Hukukta olan hukuk ve olması gereken hukuk vardır. Hukukçu kendisine sorulan aday olabilir mi sorusuna olması gereken ancak olmayan üzerinden değil olan üzerinden cevap verir. Bunun içinde lafzi, amaçsal,sistematik ve tarihsel yorum yöntemleri ile varsa boşluk kavramlarından ilerler. Yani olan hukuktan konuya cevap verir. Partinizde ki hukuk işleri biriminden ricam sırf siyaset için adaylık konusunu kurcalamak yerine partilerine, olan hukuk üzerinden neden aday olabiliri yani gerçeği anlatmalarıdır. Anlatmazlarsa ben anlatırım. Partilerini yanlış yönlendirmeleri hiç doğru değil.

28.03.2023 13:06

0
Yavuz Varan Ankara , Öğrenci

Merhabalar. Atanamamış bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Sosyal medyayı incelerken insanların oy vermek için ne beklediklerini anlamaya çalıştım. Şahsen anladığım, onun diploması var mı yok mu vb. Değil de ne üretceksiniz, fikirleriniz neler diye düşünüyor, en azından anladığım bu. Bu konuda yapılabilecek olan ve tasarlanıp, üzerinde düşünüp insanlara anlatilabilecek bir kac şey düşündüm paylaşmak istedim. Yerli tarayıcımızı yapabiliriz. Yaş belirtilerek yada e devlet ile entegreli olarak kullanıcıya sunulabilecek, yaşına göre uygun içerikler eğitim câmiası ile belirlenerek kullanıcıya sunulabilir. Diğeri ise teknofeste katılmıştım roket ile gençlerimiz çok alakadar. Ayrıca ülke olarak da ihtiyacımız var. Ki Çin kıtalar arası füze denemeleri yapıyor. Tabi ki dronlarımız önemli ama bu güce dronlar ile karşı koymayı düşünmek doğru olmadığı kanaatindeyim. bunun için roketsan ile ilgisi olan öğrenciler buluşturulabilir, bunun için üzerinde yetkin insanlarla yerli roket üzerine calışacak ekip oluşturulmalı.Bir diğeri de yapay zeka, eğitime anasınıfı dan itibaren yapay zeka eğitimi konulmalı, yapay zeka nedir? Neler yapılabilir? Ki bu da öğrencilerin sosyal medya da yalan haber mi, olabilir mi gibi sorular sormalarına adına yön göstericek ayrica da yapay zeka alanın da yetkin kişiler ile hem üretim yapabilir hem iş kolu oluşturabiliriz. Bir diğer konu da bizim tarihimiz. Bu tarihi doğru şekilde, teknoloji ile de destekleyerek filmler yaparak, dizi değil de film, bunları uluslar arası piyasa da sunabiliriz. İyi ki varsınız teşekkür ederim. Sahur vakti aklıma geldi böyle bir imkanda sizin siteniz de vardı paylaşmak istedim.

28.03.2023 04:01

0
Muhammed Orhan Korkmaz Sinop , Öğretmen

Eğer, Anayasa Madde 101 ve Madde 116 ihlal edilirse, RESMEN SİVİL DARBE yapılmış olur; çünkü “Anayasa” bir BÜTÜNDÜR. Anayasanın her hangi bir maddesinin ihlali, Anayasanın diğer tüm maddelerininde ihlal edilmiş olduğu anlamına gelir. BUNUN ASKERİ YA DA SİVİL DARBEDEN FARKI YOKTUR. ÖZET: Anayasa Md. 101 ve Md. 116 nın ihlal edilmesi durumu ortaya çıktığında, Yüksek Seçim Kuruluna, DOĞRUDAN İTİRAZ EDİLMEZ ise, DEVA Partisinin seçimlerde alacağı oy oranı yüzde 1. Ve partiniz, 15 Mayıs 2023 akşamı, siyaset tarihinin çöplüğüne atılır. Vermiş olduğunuz tüm emekler anında buhar olup gider.

28.03.2023 02:31

0
Salih Onganer İzmir , Mühendis

iktidar 22 sene sonunda halka sunacak bir şeyler bulamayınca algı oyunlarına başladı çağ dışı kalmış sadece bizdeki iktidarın şovuna dönüşmüş temel atma kurdela kesme gibi göze hitap eden şovların sonuncusu tam bir fiyasko bu mizanseni kim kurguladıysa halkın aklıyla dalga geçiyor .özelikle afet bölgesinde bu gibi akıldışı şovlar mutlaka kamu oyuna gösterilmelidir. özelikle çağın dışında kalmış sokak mitingleri halkın ihtiyaç duyduğu hizmetlerin kendi ceplerinden yapılıp halka bağışlanmış şeklindeki açılış temel atma şovları halkın anlıyacasğı dilde anlatılması muhalefetin birinci önceliğidir olmalıdır . gerçek demokrasi uygulanan ülkelerde 20 senelik bir iktidar olması mucize sayılırken ülkede iktidar partisinin başarısı değil iktidar parti başkanının hitabet ve davranışlarıyla 20 sene iktidarda kalıyorsa siyasi bilimcilerin cözümlemesi gerekir . 12 eylül darbesinin amacı düşünen gençlik yerine söz dinleyen ve araştırma zahmetine girmeyen yaratmaktı malesef ülkemizde gerçekleşti.pandemi süresince kapalı kalan ünuversiteler mezuniyetleri ile bilgisiz ve noksan eğitimli ünüversite mezunlarımız oldu kanıt olarak aldıkları eğitimi meslek olarak kuklanmadan sadece devlet memuru olabılmek için kulanılıyor olması bu işin ispatıdır . şu anda iktidarın binlerle sayılan işe alımların yapılması aklı başında eğitimli birey boşalan bütçeyle binlerce işe alımı nasıl karşılanacağının hesabıyapması gerekir iktidar elindeki kartlarla son şovunu yaparken kazınırsam sonra çaresine bakarım kaybedersen kazananın sorunu olarak siyaset yaparım oyununu oynuyor şu andaki muhalefet umarım bu oyunu görür ve tedbirini alır .. saygıyla

27.03.2023 23:12

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

seçim zamanı iktidardan peş peşe ataklar geliyor %2 oyu olanlar bile kendini önemsemeye başladı babasının soy adı ile siyaset yapan bile kendini pahalıya sattı önce büyük oynadı karşı taraf resti göremedi şimdilik isteğini kabul etti . ancak unutmamalıki çıkar için alınan sedakat satılıktır kendinin hiçbir başarısı olmayan babalarının soy adları ile siyast yapmak ülkemize has davranıştır .kadın hakları ile ilgili made pazarlık konusu bence bu davranış ülkemiz adına siyasi ayıptır . erkek egemenliğini savunmak sizi doğuran altınızı değiştiren kadına ihanet değilmidir yasada eksiklikler görülüyorsa halka anlatılır kamu oyu oluşturularak yasayı TBMM çatısı altında düzeltilmesi gerekir yasaların pazarlık konusu yapılması yasada imzası olan TBMM üyelerine hakaretrtir iktidarda olsa bile yasalar kişisel istekle değiştirilemez vatandaş olarak böyle pazarlıkları hayretle izliyorum siyasi partilerin hedefi iktidar olmaktır ancak ülkemdeki siyasi parti arenasında muhalefette kalarak elerine fırsat geçmesini dört gözle bekliyen partilerin olması üzücüdür iktidarda olan parti malesef milet adına değil iktidarda kalmahesaplar yapmaktadır demokrasinin uygulandığı ülkelerde uzun süre ,iktidarda kalma becerisi sadece ülkemizde var buda gözteriyorki gerçekleri değil duyulmak istenenleri söylemekle uzun süreli iktidar bizlere has davranışlardır ömerin yamalı elbisesinden bahsederlerken kendilerinin şatafat içinde yaşamalarının anahtarı aç bırak muhtaç olsun cahil bırak biat etsin uygulamasının eseridir saygıyla

25.03.2023 22:38

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

ADALET VE İNSAN HAKLARI GEREĞİNCE! 1- Memurlara kamu işçilerinde olduğu gibi öğlen yemeği yardımının nakdi ve aynı tutarda ödenmesi, 2- Memurlara da kamu işçilerinde olduğu gibi aynı tutarda ulaşım yardımı (yol yardımı) ödenmesi. 3-Memurlara da kamu işçilerinde olduğu gibi ikramiye ödenmesi. 4- Adalet Bakanlığında görev yapan memurlara ödenen Büyükşehir Tazminatının diğer Bakanlık ve kurumlarda görev yapan personele de ödenmesi. 5-Doğum sonrası ücretli iznin 6 aya çıkarılması. 6-Memurlara grev hakkı verilmesi. 7- Memurların kurumlar arası unvan bazında maaşların eşitlenmesi. 8- En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılarak kademeli olarak artırılması 9- Emeklilerden muayene ücreti ve ilaç katılım tutarları kesintisi yapılmaması. 10- Adalet gereği emeklilik yaşının düşürülmesi (mezarda emekli olmak istemiyoruz.) 11- İlk atamada ve görevde yükselme istisna unvanlar dışında (asker, polis vb.) mülakatın kaldırılması. 12- Özel sektör çalışanlarına maaş promosyonu verilmesi. 13- Üniversite mezunu kamu işçilerin isteğe bağlı olarak sınavla memur kadrolarına geçirilmesi. 14- Kamu işçilerine mazerete bağlı nakil ve tayin hakkı verilmesi. MİLLET İTTİFAKI OLARAK İVEDİLİKLE GÜNDEME ALINMASINI ARZ EDERİM SEÇİM MİTİNG MEYDANLARINDAN BUNLARI DUYMAK İSTİYORUZ

25.03.2023 14:08

2
Rıza Öztürk Çankırı , Kamu Çalışanı

Sayın Ali Babacan, 22 yıllık bu iktidara artık oy vermek istemeyenler hep alternatifsizlikten şikayet etti. İnanç iklimi gereği sol ve marjinal partilere mesafeli duran milletimiz sizin Ak Parti’den ayrılmanız ile ümitlendi ve alternatif olarak görmeye başladı. Kulisler ve fısıltı gazetelerinde Abdullah Gül ile birlikte parti kuracağınız söylentileri bile beklenti içinde olan insanlara umut olmuş ve heyecanlandırmıştı. Partinin geç kurulması, Abdullah Bey ve arkadaşlarının size katılmaması bir nebze olumsuz etki doğurmuş olsa da yine de arayış içinde olan, temiz bir siyaset arzulayan insanların sizi dikkatle izlediklerine şahidim. Partiyi kurduğunuz zaman Deva’ya üye olmayı düşünen Ak partiye oy vermiş insanlar başta olmak üzere, küskünler, rahmetli Erbakan hocaya gönül vermiş binlerce insanın size şartsız sunacağı destekleri frenleyen gelişmeler yaşanmaya başladı. Kendi adıma bu fren chp ile iş tutma gayretine girilmiş olmasıdır. Madem Chp ile birlikte hareket edilecekti niçin parti kurma gereği duyuldu. 1946 çok partili sisteme geçildikten bu yana 80 yıllık Türkiye siyasi tarihinde Chp nin ülkeye verdiği manevi tahribatlar dışında tek bir icraatı olmadığını en iyi siz biliyorsunuz. Ak Parti gitmeli, değişim gerekiyor. Zira bir seçim daha kazanımaları durumunda parti olmaktan çıkıp devletleşme sürecine dönüşecek. Ama adalaetli olmalıyız, Doğu Akdeniz politikası devam etmeli. Libya’da ne işimiz var diyen uluslararası arenada sinmiş bir Türkiye ön gören chp ile bunu yapamazsınız. Savunma sanayi devam etmeli, dışa bağılılığı azaltacak enerji, doğalgaz, KKTC halkını ezdirmeyen politikaları sürdürmeliyiz. Bunu chp nin içinde olduğu bir ittifakla asla yapamazsınız. Son olarak şunu iletmek isterim ki, yarının Türkiye’sini inşa edecek bilgi, inanç, feraset ve ön görüye sahip olmanıza rağmen chp sizin vizyon ve misyonunuzu daraltacaktır. Sizi alternatif olarak görenler, sizden umutlu olanlar bu chp görüntüsünden son derece rahatsız. saygılarımla

25.03.2023 07:50

5
Mehmet Kotan İstanbul , Muhasebeci

seçim atmosferinde açıklanan müjdeli haberler en düşğük emekli maaşı 7500 tl peki sosyal devlet ilkelerine ne oldu 30 yıl pirim ödeyip en üst pirim ödeyen 2000 yılı sonrası emekli olan intibak yasaı denilen adeletsizce uygulananlar 7555 lira alanların hakları ne olacak bunu savunmasını yapan kimseler yok. şu andaki hükümetin derdi seçimlerden sonra miras olarak bir yığın yarım yamalak yasaları bırakmak aynen artçı depremler bitmeden binlerce temel atılıp bırakılan inşaatlar gibi . muhalefet bu konuları vatandaşına anlatmalı mühendislık bilimi yapılan iş maksadına uygunmu değlmi buna bakar ancak hükümetin bilimle ilimle alakasının olmadığı gün gibi ortada seçim atmosferinde siyasette bel aştı vuruşlar başladı vatandaşın cumhur başkanına yakınması haberlere konu oldu oskarlık bir mizansen ilk önce çadır bulamadığını verilmediğini anlatanvatandaş daha sonra miliyetcilik duygularından bayrak milet saskaryadan bahsedip devletinin herşeyi sağladığını söylemesi ünüversitelerde ders olarak görülmesi gereken mizansen . şu anda muhalefete satılmış vatan hainliği gibi sıralıyan bu vatandaş hakında soruşturma açılması gerekmezmi vatan hainliği gibi bir kelimeyi yakıştıran her kim olursa olsun ispatla mükeleftir sayın muhalefet liderleri niye bu gibi densizlere hadini bildirmekten sakınır anlamış değilim sosyalist görüşü benimseyen bir olarak ifade özgürlüğü olmasa olmazım olmasına rağmen her önüne gelen işine gelmediği zaman karşı tarafı vatan hainliği ile itham etmesine şidetle karşıyım .. saygıyla

24.03.2023 22:52

2
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Sn Başkanım Ülkemizde harap olan deprem bölgesi bir çok zenaatkar dışında sanatçı yazar ,sair ve romancı için kaynaktır ve bu potansiyeli hızla ayaga kaldıracak kadim kültürün cazibesi ilede edebiyat konusunda telif hakları kanununda bu bölge lehine yapılacak GV stopajını düşük ve hatta sıfır yaparak buralrda matbaaların tesisi ilede bir merkez yaratmayı düşünmenizi ve bölgeye müzisyen,edebiyatçı v.b erbabın toplanma yeri olarak gelişimini göz ardı etmemniz bekleriz. bu aynı zamanda sempatiyide lehde kullnarak yapancı ülkelerdende telif hakkından yakınan dünya yazarlarına ortam olacaktır düşüncesindeyim Bilginize dikkatinize sunarım Saygılarımla FERIT KALAFATOGLU PhD.ME

24.03.2023 10:17

0
Ferıt Kalafatoglu İstanbul , Mühendis

Merhabalar. AKP bugün en düşük emekli maaşının 7.500.- TL'ye çıkarılacağını bildirmiş. Diğer yüksek prim ödeyenlere haksızlık yapılıyor. Aynı oranda diğer tüm emeklilerin maaşı da 2.000.- TL arttırılmalıydı. İktidara gelince bunu düzelteceğinizi umabilir miyiz? Ayrıca bir diğer haksızlık da emekli olup da ikinci bir işte çalışanların ödediği destek primi ödeyenlere yapılıyor. Destek primi normal primden çok az farklı. Hakkaniyetli olması için bu primler de hesaplamaya dahil edilerek, her sene emekli maaşları yeniden hesaplanmalı. Sosyal devlet olmanın gereği budur. İktidara gelince bununla ilgili çalışma yapacak mısınız? Teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla,

23.03.2023 17:23

0
Celal Güney İstanbul , Özel Sektör Çalışanı

Genel Başkan'ın medya ile (tv, youtube) konuşmalarını, konu içeriklerine göre bölüp daha kısa bölümler hlinde yayınlamak iyi olur diye düşünüyorum. enflasyon, deprem, vs.

23.03.2023 14:14

22
Zübeyir Gülabi Ankara , Mühendis

İlk Önce Merhaba Sayın: Demograsi Ve Atılım Partisi Yetkilileri. Ben Arda Sarı Vefa Lisesi Öğrencisiyim Ve İstanbul'dayım. DEVA'nın Başlıca Pro-Avrupacı Olmasını Destekliyorum. Fakat Ak Parti'nin Başkanı Sayın Erdoğan Gibi 2002 Postları Verip Hedefinizden Şaşmanızı İstemiyoruz. Başlıca İsteklerimiz İstanbul,Ankara,Trabzon,Antalya,İzmir Ve Adana Gibi Kentlerin Büyükşehirden Çok Bir "Major" Olmasını İstiyoruz. DEVA'nın Kürt Popülasyonunu Asimile Etmeye Çalışmasını Ve Mültecilerin Gönderilmesini İstiyoruz. Elbetteki Mülteciler Tam Olarak Gidecektir. Vatandaşlık Alanlarda Gidecektir Muhtemel. Deva Herzaman AB'ci Olmalıdır. Ve Ali Babacan Yolundan Şaşmamalıdır. Dördüncü Olarak Deva'nın Enflasyon'u Düşürmesini Ve Özellikle Batı Kentlerinde Refah Seviyesi Olmasını İstiyoruz. Kesinlikle Doğuda Gelişmeli. Van Ve Ağrı Gibi Kentlerde Gelişecektir Fakat Batı'da Çok Büyük Önem Var. Ayrıca Diplomatik Olarak Başlıca ABD,Yunanistan,Fransa,Kıbrıs Cumhuriyeti,İsrail,Birleşik Krallık,Almanya,Polonya,Güney Kore Gibi Ülkelerle Aramızı İyileştirmemiz Gerekmektedir. KKTC Gibi Ülkelerden Taviz Verilmemelidir. DEVA Geleceği Parlak Bir Partidir. Siyasi Ve Ekonomik Yandan Gelişmek Üzere, Hüda Par,HDP,TİP Gibi Partilere Kısıtlama Getirilmesini İsteriz.Yada Sadece TİP Ve Hüda Par'a Kısıtlama Gelmelidir. Bu Anti-Kürtçü Bir Politika Değildir. Anti-Terörcülüktür. Serbest Kürsü'nün Öneminide Düşünerek Haklara Geçmek İstiyorum. Biz Anadolu Öğrencileri Başlıca LGBT+, Laiklik, İdeolojik Düşüncelere Saygı, Din'e Saygı, İlkeye Saygı İstiyoruz. Adaletimiz Saygı İle İşlemelidir. 2016'da Bir Çocuk Hristiyan Olmaya Karar Verdiği İçin Babası Çocuğunu Vurmuştu. Böyle Olayların Yaşanmaması İçin Hapis Cezaları Artmalıdır. LGBT+ İçin Medeni Evlilik Veya Medeni Birliktelik Verilmelidir. Laiklik Tam Olarak Diyanet'ten Ayrılmalı Ve AFAD,Yeşilay,Kızılay Gibi Kurumların Bütçeleri Yükseltilmelidir. Yaşadığımız Deprem'de Diyanet Ön Plandadır. Bir Ayrı İsteğimizde İslamiyet'in Modernliği Çökeltmesi Engellenmelidir.

22.03.2023 21:17

0
Arda Sarı İstanbul , Öğrenci

Merhaba, Milletvekili olma kriteri en az Üniversite mezunu olmalı. Bu çağda ilkokul mezununun temsiliyeti ne kadar yeterli olabilir ki.?

22.03.2023 20:19

0
Ziya Özkanlı Ankara , Diğer

Üniversiteler de genel bir eksiklik olarak laboratuvar ve yetkin öğretmen eksiğini görüyorum laboratuvar şu yüzden önemli biz arge üretecek isek teoriyle beraber bunun nasıl kullanacağımızı nasıl uygulama yapacağımızı bilmeliyiz okulda sınıflar kocaman küçücük laboratuvar var. Bence tam tersi olmalı teori oldukça az olmalı hocaların hangi konuyu işliyor isek o konuda basit düzeyde devre veya sistem kurabiliyor olması lazım. Bu sistem üzerinde biz uygulama yapıp kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Fabrikalar da bundan şikayetçi öğrenci staja gidiyor hiçbir şey bilmeden gidiyor sadece teorik altyapıyla gidiyor en azından bir teknisyen kadar makinaya dokunmuş tecrübe etmiş olması gerekir. Eğitim sistemi çok yanlış bence

22.03.2023 00:27

12
Ahmet Taha Akdağ Amasya , Mühendis

ERDOĞAN IN 3. KEZ ADAY OLMASI ANAYASA YA AYKIRI İSE ANAYASA MAHKEMESİNİN MÜDAHALE ETMESİ GEREKLİLİĞİNİ ACİLEN GÖZ ÖNÜNE ALIP ANAYASA MAHKEMESİNİ İVEDİ VE CİDDİ ŞEKİLDE ÖNEMLİ GÖREVE DAVET İÇİN EN ETKİLİ DAVRANIŞLARINIZI BEKLER SAYGILARIMIN KABÜLÜNÜ ARZ EDERİM .

21.03.2023 22:54

1
Ali Özer İzmir , Esnaf

güzel ülkemin seçilmiş hükümetleri ve b.başkanları tolanan vergilerle yapılmış yatırımları veya ihtiyaç olan yatırımların bu çağdışı açılışlar neden yapılır anlayan varsa açıklasında bilelim sizleri u makamlara getiren halkın kazandığı harcadığı her kuruştan alınan vergilerle hem lüks içinde yaşayıp hemde ihtiyaç olan hizmetleri yaptıktan sonra şatafatlı açılışlar 21 yüzyıla yakışmıyor çünkü aldığınız ücretten veya babanızdan kalan mirasla yapmıyorsunuz konvoyunuzda bulunan araçların yakıt ücreti ile kaçtane konteyner alınır bir hesaplayın . depremden sponra gelen sel felaketinden bile ders almadınız bir allahın kulu sorumluluk hisetmediniz suçlu vatandaş ve kader dediniz olay kapandı . elin gavuru dediğiniz kazada ölen 45 can için istefa erdemini gösterdi ancak kendini önemli gören giderse ülke batacağına inanan ülkemin yöneticileri artık şatafatı bırakın söz verdiğiniz hizmetleri yapmaya gayret gösterin bir buçuk ay geçti deprem bölgesinde hala konteyner yok çadır kurulan yerler en ufak yağmurdaçamur deryasına dönüyor verilen konteyner ana kıza ölüm tuzağı oluyor hiçmi içinizde sorumluluk alacak kadar yürekli kiş yok .yağmur yağdığında nerelerde su toplanacağını kulandığınız telefonla bile belirliyebilirsiniz tabi kulanmasını biliyorsanız . aya sert iniş yapacak kadar teknolejık canım ülkemin aklı evel yöneticileri gıruzu patlar olan garip işciye olur deprem olur emekli ikramıyesi ile başını sokacak bir ev alan gariban ölür . sel gelir çadırda yaşamaya çalışan depremzede boğulur . devbleti yönetiğini idaa edenler neredesiniz gariban halk bu seferde bulaşiıcı hastalıktan ölecek . sonra hizmet verecek kimseler kalmıyacak .. İNSANIN OLMADIĞI YERDE DEVLETTE OLMAZ.. saygıyla

20.03.2023 23:13

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Deprem felaketiyle ilgili olarak gelişmiş ülkelerden maddi yardım almak yerine gerek teknik elemanlarımızın gerekse uygulayıcılarımızın eğitilmelerini sağlamak üzere işbirliği yapılmasını istemeyiz.

20.03.2023 17:19

0
Erdal Yenipınar İstanbul , Müfettiş

Sn Başkanım Musevi ve Ermeni vatandaşlara da bu seçimlerle başlayan bir temas ve ilği mesaj olmalıdır diye düşünürüm. Bilginize Saygılarımla FERIT KALAFATOGLU PhD.ME

20.03.2023 09:38

0
Ferıt Kalafatoglu İstanbul , Mühendis

Bursa inegölde bir iş adamı arkadaşım beni aradı ve geçen seneki bana önerisini hatırlatarak bir senede 3.5 milyona aldığı yeri 18 miyon olduğunu söyledi hayatında böyle bir para görmediğini ekledi. Keşke işyerine stok için ayırdığım parayı da yer almak için kullan saydım dedi. Nasıl bir rant olduğunu anlatmak için yazdım bu durumu. Sanayideki yerlerde inanılmaz bir rant var. Kırklareli den Düzce ye kadar bütün sanayi alınmış satılmış. Kimse ne alıyor ne de satıyor nede bir çivi çakıyor. Hangi sanayiciyle konuşsam yer probleminden bahsediyor. Bu durum sanayiye ve sanayiciye doğal olarak ülkeye çok zarar veriyor. Sanayide yapılan yeni iş yerlerinin büyük bir bölümü üreticiye yapılmıyor. Sanayiciden yer problemi için öneri 1- Boş tutulan sanayi arsası ve için elinde tutandan bir plan istenmeli ; elinde 1 seneden fazla boş tutan dan ek vergi getirilmeli. 2- Sanayi binalarıyla alakalı bir envanter çıkartılmalı. 4 aydan fazla boş tutulan sanayi binalarından vergi alınmalı. 3- Toki veya sanayi bakanlığı eliyle üreticiler öncelenerek yerler yapılmalı. 4- Çalışan sayısına göre elinde belli bir m2 nin üstünde işyeri bulunduranlara bir vergi getirilebilir. 5- Yeni yapılan sanayi siteleri mesleki duruma göre ayrılmalı. 6- Toki veya devlet eli ile yapılan yerleri satmadan(rant oluşturmamak için) tahahütle yeni istihdama katacağı işçilerle birlikte kira karşılığı kullanma hakkı verilebilir. 7- Çalıştırdığı işçi başına belli bir m2 nin üstünde kimse elinde sanayi arsası veya yeri bulunduramaz gibi bir uygulama getirilebilir. 8- Elinde 10 senenin üstünde sanayi arsası bulunduranların yapmaya karar verene kadar arsalarına el konulmalı 5 senedir elinde bulunduranlar 1-2 sene içinde yapacak bir plan öne sürmeli 5 senenin atında elinde sanayi arsası bulunduranlar 3 sene içinde bitirecek bir plan yapmalı 9- Yeni açılan sanayi arsaları sadece ihtiyacı olan gözetilerek dağıtılmalı yeni bir rant oluşturmamak için eden gelen yapılmalı

20.03.2023 00:04

0
Ayhan Ata İstanbul , İşletmeci

KONU:6 lı masanın Seçim Koordinasyonu. Sandık sonuçlarının parti merkezlerine güvenilir (sertifikalı) bilgisayar ağları üzerinden güvenilir şekilde iletilmesi. 1. 195 bin sandıkta, her sandıktaki oy sayım sonuçları, ıslak imzalı tutanaklar kesinleştiği anda, sonuçların cep telefonlarına yüklenmiş bir yazılım/APP (Application - uygulama ara birimi) ile; a. sertifikali "bulut şebekesi=cloud network" ya da, b. sertifikalı "istemci/sunucu=client/server şebekesi" üzerinden, parti seçim sonuçları "koordinasyon merkezlerine" anında iletilmesi şart. 2. Her sandıktaki sayım sonuçlarını parti seçim "koordinasyon merkezlerine" anında iletecek yazılım/APP in, mutlaka ve mutlaka, seçim gününden 20 gün önce "TEST edilmesi - denenmesi"; olası yazılım ve şebeke (network) hatalarının seçim gününe 7 gün kala %100 düzeltilmesi. 3. Her sandık başında, konusunda eğitim almış güvenilir, hakkını savunan, korkusuz, en az iki (2) Millet ittifaki temsilcisi ve müşahidin bulunması. 4. Oylama sonuçlarını yazan belgedeki ıslak imzaların, her parti temsilcisi tarafindan, FARKLI renkli kalemlerde atılması. 5. Sandık sonuçlarının bulunduğu çuvalların, ilçe ve il seçim kurullarına kadar % 100 güvenilir bir şekilde ulaştırılması. Çuvalları yok edenlerin "güvenlik görevlilerine" anında ihbar edilmesi. Görevini yapmayan güvenlik görevlileri hakkında anında suç duyurusunda bulunulması. 6. Sandık oy sayımı sureci mutlaka A dan Z ye kadar temsilci ve müşahit tarafindan vidyoya kayıt edilmesi. 6. Sandık oy sayım sonucunu gösteren ıslak imzalı belgenin "fotoğrafının" çekilmesi. 7. İktidar partileri tarafından yapılması olası "psikolojik" baskılara anında, güvenlik güçlerine bildirilerek, ve onların bilgileri dahilinde, seçim kanuna uygun şekilde, karşı konulması. 8. Seçimlerde her türlü yolsuzluğun önlenmesi için tüm tedbirlerin alınması. 9. Seçim sandıklarında görev alacak temsilcilerin ve müşahitlerin Nisan ayında eğitilmesi.

19.03.2023 17:14

1
Salih Onganer İzmir , Mühendis

6 Şubat 2023 Depremi - Analiz: Deprem bölgelerinde manevi ve maddi varlıklar bir gün içinde yok oldular. 11 ilin toparlaması yıllar alır. 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde TSK mensupları, 15 Generalin koordinasyonu sayesinde 10 bin kişiyi ilk 24 - 48 saat içinde kurtardı. 6 Şubat 2023 depreminde TSK mensupları ancak 350 kişiyi kurtarabildi. Çok muhterem Abdullah Gül beyefendinin Kayseri'li kankasi Çok muhterem Hulusi Akar beyefendi kendine bir sorsun, bu niye oldu diye. Halbuki komutanlık (liderlik) inisiyatifi ile, ilk 48 saat içinde muhtemelen en az 10 - 15 bin kişi TSK mensupları tarafından kurtarilabilirdi. Aşırı seviyede merkezi yönetimin (tek adam rejiminin) doğal sonucu budur. ÖZET: Mevcut rejim bu ülkenin hayrına değildir. Allah daha beterinden korusun.

19.03.2023 02:48

0
Salih Onganer İzmir , Mühendis

Habertürk veya CNN Türk gibi bilinen kanallara rica ediyorum ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısını çıkarın. Malumunuz Türkiye'nin büyük sıkıntısı ekonomi ve hukuktur. Ağırlıklı ekonomidir. ekonomi konularında Alanında uzman olan ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı Syn. İbrahim Çanakcı beyin bu kanallara katılması durumunda hem milletimizi aydınlatmak hemde DEVA Partisi adına daha etkin daha faydalı ekonomi politikalarından bahsedeceği kanısındayım.

19.03.2023 00:24

0
Şenol Ayhan İstanbul , Ekonomist

güzel ülkemin siyasi parti başkanları maşallah ağızlarından çıkan kelimelerin nerelerde ne etki yapacağını anlamadan kahve hane ağzıyla siyaset yaptıklarını zaneediyor .özelikle cücük iktidar yamağı zanedersi carlione ailesinin tetikçisi bir insanda bu kadar nefret olması için büyük bir tramva yaşaması gerekir. güzel ülkemde kendinden söz etirmek isteyen kurucu liderine saldırıyor dünyada hiçbir kurucu lidere saldırılmadı islamdan bahsedilir herkes kendinden daha müslüman olduğunu kabul etmez . islamda ölülerinizi hayırla yad edin sözüne uymazlar .dünya görevini bitirmiş şimdi hakın huzurunda olan kişiden ne istersin iyi veya kötü hesabı rabine verecek . özelikle islamı referans gösteren siyasilerimiz anlaşılmaz bir biçimde ülke insanlarını kutuplaştırmaya niye bu kadar meraklılar anlamış değilim birleri çıkıp mehdi için hazırlık yaptığını idaa ediyor . bir diğeri bir bölgenin seçim güvenliğinden kendini sorumlu ilan edecek kadar yetkili görüyor . güzel ülkemin savcıları valileri bu konuda üç maymunları oynuyor .kısaca siyasi arenada iktidar veya iktidar naiplerinin ne AFETLERDE ÖLEN CANLARLA NEDE AFETZEDELERİN SORUNLARI İLE İLGİLENİYOR. BAKANIMIZ BİLE NE DİYOR BİRAZ ÖLÜ VERDİK AMA TOPRAK YAĞMURA KAVUŞTU ADAM 21 ASIRDA GÖREVLİ BAKAN DEĞİL AZTEKLERİN BEREKET VERSİN DİYE TANRILARA İNSAN KURBAN EDEN RAHİP. ilginç tarafı ise bu konuşmaya hiçbir siyasinin tepki vermemesi avrupada bir bakan böyle bir kelimeyi düşünmeye bile cesaret edemez varsayalım etti insanlara bakanı taşa tutar. asl olan insandır insanın olmadığı yerde krişci gibilerinde işi olmaz . ANLAYANA .. saygıyla

18.03.2023 21:31

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Sayın yetkililer bu typ konusunda neden kimse bir adım vs bir görüş bildirmiyor Deprem bölgesinde işçiler alındı ama günü doldukdan sonra iş kalmayacak Typ lilerin hepsi bu konuda çok üzgün yetkilerden bu typ konusunu dile getirlemerini rica ediyoruz Devamlılık istiyoruz sesimizi duyurun Saygılarmla arz ederim

17.03.2023 11:09

0
Gökan Gök Kahramanmaraş , İşçi

Birçok insanda seçim güvenliği ile ilgili endişe var. Bununla ilgili özel bir çalışma yapmak gerekiyor herhalde. Anadolu Ajansına alternatif bir haber ajansıyla anlaşma yapmak iyi olur diye düşünüyorum.

16.03.2023 22:43

10
Ferhat Koçoğlu Kayseri , Öğrenci

ODTÜ yemekhanesi 30 bin kişilik okulumuz için yetersiz kalıyor. Örgün eğitim döneminde neredeyse her gün yemekhane girişinde devasa uzunlukta bir sırayı beklemek durumundayız. Bu zor ekonomik şartlarda en az yarım saat beklediğimiz o sırayı da gerçekten son derece lezzetsiz ve yetersiz bir yemeği yemek için bekliyoruz. Okulumuzun A4 girişinden yaklaşık 25 dakika yürüme mesafesinde Çankaya belediyesinin hafta içi akşamları ücretsiz yemek dağıttığı bir alan var. Çankaya belediyesinin ücretsiz dağıttığı bu yemeğin ODTÜ'de parası verilerek gidilen yemekhanenin yemeğinden kat ve kat daha iyi olduğu, her gün Çankaya belediyesi yemek dağıttığında oluşan sıradan anlaşılabilir. Öyle sanıyorum ki hükümetin ODTÜ'ye özel bir garezi var dolayısıyla okulun kaynakları öğrenciler için özellikle harcanmıyor. Sayın genel başkanın mezunu olduğu okuldaki bu sıkıntıyı dile getirmek istedim teşekkürler.

16.03.2023 16:55

4
Murat Bilgin Ankara , Öğrenci

Sayın yetkililer . 14 mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlerle alakalı deva,gelecek ve saadet partilerinin ittifak yapmasını istiyorum. Deva partisi olarak kendi amblemimizle girecegiz diye açıklamalar yapıyorsunuz. bunu kesinlikle dogru bulmuyorum. Ne şart altında olursa olsun ittifak yapılmalı. kendi başınıza gireceginiz seçimlerde sonuç iktidarın lehine olacaktır. iktidardan bıkan ama chp ve iyi partiye oy vermeyecek halkın bu ittifaka büyük bir teveccüh göstereceği aşikardı.Allah rızası için artık bu zulüm düzeninin bozulması adına taşın altına elinizi koyun.Tek başınıza gireceginiz bir seçimde % 4-5 bandında oy alacaksınız ve baraja takılacaksınız,sonucta kazanan yine akp ve yandaşları olacaktır.Tüm ülke sathında sinerji oluşturabilecek bu ittifak mutlaka yapılmalıdır. ve bu ittifakın da dinamik teşkilatları olan ,seçim kurullarında temsil edilen, saadet partisi adı altında yapılması önemlidir. Siyasi hesapların bir tarafa bırakılarak, ülkenin bu buhrandan çıkarılması adına bu adımı atacağınıza eminim. Eger bu adım atılmaz ve mevcut düzen devam ederse bir sonra ki seçimlere bunları konuşabilecegimiz bir siyasi yapıda kalmayacaktır. bu seçim köprüden önceki son çıkıştır ve herkesin fedakarlık yapması gereklidir. buna muhalif açıklamalar,beyanatlar akp'nin ekmeğine yağ sürmek olacaktır ki bunun ağır vebali olacaktır. İstek ve tavsiyelerimi içi yanan birisi olarak yapıyorum. Lütfen dikkate alın.

16.03.2023 09:52

2
Fatih Karaman Konya , Yönetici

canım ülkem felaket üzerine felaket yaşıyor şimdide sel felaketi . tabiki bu fetlaketin sebebi kader denecek ölenlere rahmet kalanlara sabır denilecek . peki bu alt geçit yapılırken yağmur yağdığında buranın dolabileceğini hesaplayamıyan mühendis vicdani sorumluluğu olmasa bile yasal zorunlulğunu hatırlatacak yasaları uygulayanlar niye harekete geçmez. bir yapının altında imzası olan her kişinin sorumluluğunu bilmesi gerekmezmi sayın savcılar emir gelince rahat koltuklarından kalkıyor. adaletin sağlanmadığı her yerde suçluların sığınacağı tek kavram kader olgusudur . başkalarının hayatını etkiliyecek kararları verenler kader deme hakları yoktur aldıkları eğitimin yetersizliği yapılan işin hakını verememeleri velhasılı vıcdanlarının olmamaları ile ilgilidir .böyle sorumsuzlukların önlenmesi yasalarla olmalı olmalıki başkalarının hayatlarını tehlikeye atmasınlar.özelikle toplumu ilgilendiren şehirleşme alt yapılar yolar devleti yönetenlerin sorumlulğundadır iktidara gelene kadar hizmet edeceğiz en iyisini biz biliriz teraneleriyle koltuğa talip olanlar işlerini yapamadıkları zamanda o kultuklarındankalkmasını bilmelidir .eğer kalkmıyorsa yasaların o koltuktaki kişyi kaldırabilmelidir .ne yazıkki işlerin başına liyakatsızların atamasını yapanlar işlerin ters gitiğinde sorumluluğu kader olgusuna yıkarak kendilerini aklıyor bunun hesabı ahirete kalıyor olanlara bakıldığında ahirete hesap görülürmü görülmezmi orasıda meçhul gözüküyor ...saygıyla

16.03.2023 09:49

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Umarım sn babacan ekonominin başına geçer umarım... ve bu ekonominin üzerindeki gereksiz vede yanlış bir sürü vergiyi ivedilikle kaldırır çalıştığımız sektör itibariyle turizm,döviz getirici unsur olmasina rağmen nedense sürekli bir şekilde baltalaniyor ve akıl dışı birtakım vergilendirmeler yapılarak sektöre adeta can cekistiriliyor işin başında otelleri olan zati muhterem olmasına rağmen.daha yeni bir vergi hayata geçirildi oda konaklama vergisi yani otelde konaklayan tüm insanlardan otele ödediğin tutarın %2sini vergi olarak devlet alıyor tabi burda tahsildar otel oluyor yani sen bu vergiyi otel olarak al veya alma devlet senden toplam kazanc üzerinden yüzde iki alıyor nekadar saçma bir vergi nekadar akildisi!!! bu sadece birtanesi dahası var mesela birtakım sertifikalar alma zorunluluğu hiçbir işlevi olmayan bence değersiz ama para ödemek zorunda olduğun sertifikalar bunları almazsan otel kapatmaya kadar gidiyor pandemi de çıkarmışlardı güvenli turizm sertifikası diye bir sertifika zorunlu tuttular her ay bir para veriyorsun tamamen gereksiz yetersiz masraf yani....şimdi pandemi bitti bunu devamlı hale getirmek için sürdürülebilir güvenli turizm sertifikasına dönüştürüp aylık yine bir para ödemesi yine masraf..kısacasi bu ekonominin başına kim gelirse gelsin ama yüksek ihtimalle sn babacan olsun umarım sesimizi duyulur ve kayda geçer.

15.03.2023 23:10

5
Cüneyt Yavaş Çanakkale , Diğer

Benim size bir önerim olacak trafik kuralları ve cezaları hakkında Trafik kurallarında cezalandırma var ama ödüllendirme sistemi yok Mesela biz her 6 ayda bir Mtv vergisi ödüyoruz 6 ay boyunca hiç bir trafik cezası yemeyen bir araç için vergi indirimi yapılması lazım %3 %10 gibi veya daha düşük veya daha fazla ben trafik kurallarına uyulmada ve kazaların önlenmesinde faydalı olacağını düşünüyorum.

14.03.2023 13:20

9
Fatih Çimen Balıkesir , İşçi

merhabalar. ben bir görme engelliyim. parti görüş ve fikirlerinizin görme engelli seçmenlerede ulaştırılabilmesi adına. kabartma yazılı olarak bastırılıp dağıtılması iyi olur. azımsanmayacak bir görme engelli seçmen kitlesinin olduğunu hatırlatmak isterim. ilgilenirseniz bu konuda da yardımcı olabilirim. kolay gelsin.

14.03.2023 12:48

0
Kenan Demir İstanbul , Araştırmacı

EYT yasasın dan önce emekli olan veya yasa çıkmayacak diyerek primini tamamlamayanlar için oluşan adaletsizlik için herhangi bir düzenleme planınız varmı.

14.03.2023 09:34

24
Süleyman Öz Demir Isparta , Serbest Meslek

canım ülkemde seçimden seçime adını duyduğumuzs,yasi partileri seçim zamanı yaklaştığında kendilerini önemli olduklaını göstermek için yarışa giriyor harcadıkları paraların nereden geldiği meçhul bu %1 .partilerin itifak kurmak için şartlarını sıralıyorlar kimi kadının adını silmek için . kimi anayasanın teklif dahi edilemiyen madelerini gözüne kestirmiş . birde TC. ASLİ KURUCU OLARAK iki toplumdan olduğunu yumurtlamış . ve bunları konuşturan iktidar. yazıklar olsun vatandaş olarak kınıyorum . ülkenin en öncelikli sorunu afete maruz kalan insanları insan onuruna yakışır şekilde bu badireyi atlatmaktır ancak ne gezer işleri güçleri anayasanın bilmem ne madesi . butün dünyanın kabul etiği insan hakları beyannamesi var uygulayan kim . dini ön pılana almış kendilerini cenetin sahibi gören tüm insanlarıda cenete götüreceğini idaa eden aklı eveller islamın hükümlerini işlerine geldiği şekli ile dayatanlardan ne farkı var .canım ülkemde siyaset öyle kirlenmişki dünyada hiçbir dezenfetenleri toplasan temizlenmesi bile mucize . şu anda dünyanın sorunu ekenomi pandemi tüm siyasi görüşleri alt üst etti bizim ülkenin çok bilmiş siyasetçileri ve demokrasi ile tanışma fırsatı olmıyan ülke siyasetçileri böyla abuk sabuk işlele politika yapıyor sadece kendi itibarlarına kimse dokunmasın halkın nasıl yaşadığı umurlarında değil . seçim zamanı kardeşlik tekrar gündeme gelir seçim bitip herkes kendi koltuğuna oturunca ne kardeşlik nede bacılık kalıyor bu ülkenin en büyük talihsizliği ATATÜRK gibi ileriyi görebilen mileti için hercefaya katlanabilen itibarın bindiği arabada ikamet etiği saraylarda değil dünya miletlerinin gıptayla baktığı bir ülke olmak olduğunu bilen bir liderimizin olmayışıdır .. saygıyla

13.03.2023 22:26

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

MERHABALAR, SAYIN GENEL BAŞKAN ALİ BABACAN'I ŞEREFLİKOÇHİSAR MEMLEKETLİM OLMASI VE ANKARA ANAFARTALAR ÇARŞISINDA KUYUMCULUK YAPAN BABAMIN ESNAFLIĞI İLE SAMANPAZARI ESNAFLIĞI SAMİMİYETİ ESASİYLE, ŞAHSİ OLARAK SAYGI DUYAR VE FİKİR, DÜŞÜNCELERİNE DEĞER VERİRİM. KISACA KENDİMDEN BAHSEDEYİM. BEN 2000 YILINDA DENİZ ASTSUBAYI OLARAK TCG TURGUTREİS GEMİSİNDE GÖREVE BAŞLADIM, 2004 YILINDA ÖZEL İHTİSAS ŞARTLARINA HAİZ 150 KİŞİ ARASINDAN SEÇİLEN 15 KİŞİDEN BİR OLARAK KURSA BAŞLAYIP, BAŞARI İLE BİTİREN 2 KİŞİDEN BİRİ OLDUM. DENİZ KUVVETLERİ BAĞLISI DENİZ HAVA KOMUTANLIĞI SEAHAWK TİPİ HELİKOPTERİ TAKTİK SENSÖR OPERATÖRÜ OLARAK TEFRİK EDİLDİM. MESLEĞİMİ SEVEREK, HAKKINI VEREREK YILLARCA HİZMET ETTİM. EN SON TAKTİK SENSÖR UÇUŞ OPERATÖR ÖĞRETMENLİĞİ İLE MESLEĞİMİN ZİRVE NOKTASINDA İKEN, DENEYİM , BİGİ VE TECRÜBELERİMİ GENÇ YENİ ARKADAŞLARIMA AKTARDIĞIM SÜREDE 06 MAYIS 2021 TARİHİNDE HAKKIMDA KESİNLEŞMİŞ BİR KARAR OLMAMASINA RAĞMEN, MSB BAKAN İMZASI İLE 21 YILLIK MESLEK HAYATIM SONA ERDİRİLDİ. HEM CEZA , HEM İDARİ OLARAK DAVA SÜRECİM DEVAM ETMEKTE OLUP, SUÇSUZLUĞUMUN VE HAKSIZLIĞA UĞRAMAMIN MÜCADELESİNİ DEVAM ETTİRMEKTEYİM. ELLE TUTULUR, HUKUK KURALLARI ÇERÇEVESİNCE SOMUT BİR DELİL VE GEREKÇE SUNULMADAN HAKKIMIZ GASPEDİLMİŞ, SOSYAL DIŞLAMAYA VE MAĞDURİYETE SEBEBİYET VERİLMİŞTİR. SİZİN PARTİ PROGRAMLARINIZI YAKİNEN TAKİP ETMEKTEYİM, YAŞADIĞIM VE BENİM GİBİ BİNLERCE MESLEK ARKADAŞIMIN "İLTİSAK " ÇATISI ALTINA İLİŞKİLENDİRİLEREK HAKSIZLIK, MAĞDURİYET VE AİHM KRİTERLERİNCEDE HUKUKSUZLUK YAPILMIŞTIR. BU SÜREÇ TAMAMEN SİYASİ BİR ALGI İLE OLUŞTURULMUŞ OLUP, İLERİDE GERÇEKLER ANLAŞILDIĞINDA HERŞEY ÇOK GEÇ VE YERSİZ OLACAKTIR. SİZİN PARTİ OLARAK GERÇEK ŞUÇ İLE , YAKIŞTIRILMIŞ ŞUÇU AYIRT ETMENİZE YÖNELİK AÇIK VE NET NASIL BİR TUTUMUNUZ VARDIR. BİZLERİN HAKSIZLIĞA UĞRADIĞININ VE HER ŞEYİMİZİN ELİMİZDEN ALINDIĞININ SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPABİLECEKMİSİNİZ. TEŞEKKÜR EDİYORUM.

13.03.2023 17:17

19
Ramazan Çelik Kocaeli , Öğretmen

14 Mayıs'ta yapılacak CB ve 28. dönem MV seçimi için deprem bölgesindeki seçmenlerin gittikleri yerlere nüfus kayıtlarını alabilecekleri ve bu değişiklik nedeniyle hak sahipliklerinde bir kayba uğramayacakları yetkililer tarafından bildirilmiştir (cumhurbaşkanlığı ilgili kararname ve İçişleri bakanı açıklamaları). Ancak yeni kayıt/nakil yaptırılan yerde kullanılan MV oyu, o seçim bölgesi için geçerli olacaktır. Bu durumda felaketin yaşandığı 11 ilin 96 MV nasıl seçilecektir? YSK'na bilgi edinme hakkımı kullanarak cevap istedim. Ancak henüz cevap alamadım. Bu konuda ne partiler, ne STK'lar ne de basından bu konuda bir açıklama görmedim duymadım. Enkaz altında kalan, vefat eden, naaşı bile bulunamayan bir çok kişi varken mevcut seçmen listesi ile seçime gidilmesi, bu listelerin güncellenemeyecek oluşu sadece beni mi rahatsız ediyor? Ses çıkaracak bir Allah'ın kulu yok mu?

13.03.2023 11:09

20
Şerafettin Kaya Hatay , Akademisyen

canım ülkemde seçim propoganda zamanı liderler afet bölgesinde halk çadır konteyner derdinde köylerin durumu facia bizat gözlerimle gördüm bu çağda çadır diye verdikleri muharip uçağını kendi yapan . iha siha yaparak dünya savaş tecrübelerini alt üst eden.. yerli süper otomobili ile uzay çağını aşmış bütün dünya gelişmiş ülkelerin kıskandığı canım ülkeme yakışmıyor . şaşırdığım bir konuda sayın cumhurbaşkanımızı arayan bayan hani hiçbir ihtiyacımız yok herşeyimiz dört dörtlük diyen bacımız cumhur başkanının telefon nosunu nereden buldun yalvarıyorum bu numarayı özelden gönder söz kimseyle paylaşmıyacam sadece bizim belediyeyi şikayet edecem .. birde düşünüyorum bşizim afet bölgesi diye gitiğimiz yerle bu telefon eden başcımızın yaşadığı yerler farklı yada birileri bizimle kafa buluyor . yahu adamın bütün sevdikleri ailesi göçük altında kalmış kurtarın diyerek ölmüş bayan herşeyimiz var diyor merak etiğim için soruyorum bu bacımıza pisikolej,k destekte verildimi ola isşkolejik destek sonucu verdikleri ilaç acaba diyorum meksika malımı .her neyse bacımızı bırakalım iktidar her şeyimizle birlikte sahadaydık derken bir yandan helallik istemesi hayli garip soğuktan. panıkten . kanamadan ölen vatandaşlar nasıl helallik verecek bu konuda diyenet işlerinin fetvası vardır herhalde. güzel ülkemiz gönlü güzel seçmeni filimlere konu olacak hafızaya sahip ismet ünenü zamanındaki aşar vergisini hatırlıyor ama yaşı 50 civarı herhalde gen yolu ile gelen hatıradır . ama on sene sonunda geldiğimiz vahim durumu görmüyor kızılay tücar olmuş depremde her şeyini kaybedenlere çadır satıyor pakistan bile satmasınlar diye çadıra para ile satılmaz yazıyor . isfeçten gelen kulanışlı konteynerleri hamili kart sahiplerine veriliyor. bşir kısmıda depolarda saklanıyor .güzel ülkemiz güzel insanları afet yerdeki insanlara bir bakın size anlatılan gelişmiş 20 ekenomi içinde olduğu idaa edile ülkeye yakışıyormu .. saygıyla

12.03.2023 21:44

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

İdare eden yerine yönetebilen bir yönetim ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Tabi algı yonetimiyle değil.

11.03.2023 23:42

14
Müslüm Töre Hakkari , Mühendis

Tekirdağ çok hassas bir bölge yıllardır sakinleri olarak bıktık. Ama sizde diğer partiler gibi hata yapmayın bu bölge genel başkana değil bölge adayına oy kullanan bir bölge siz bizim son çaremizsiniz sizde diğer partiler gibi dışarıdan atama yaparsanız son çaremizde tükenecek bizi bilen tanıyan aday istiyoruz. ama chp'den değil artık bu oyunu bozun sizde bizden birini aday göstererek oyuna dahil olun macurlar olarak biz sizden bunu bekliyoruz. Eğer sizde akp gibi yapacaksanız en azından bizden genç adaylar çıkartıyorlar deyip biz tanımasakta yine o gence yada bizden olana oy kullanmak zorunda kalacağız. Macurlar olarak aramızda konuştuğumuzda tek çıkar yol sizsiniz biz artık CHP'ye oy vermek istemiyoruz. Ama bizi çaresiz bırakmayın Ali bey 2'sinde Bulgaristan seçimlerinde sonra merakla sizleri bekliyoruz. Emin olun ki pusuda macurlar olarak Tekirdağ milletvekili adayınızı bekliyoruz. Ali bey çıkın ve Trakya'da bu oyuna son verin. Bizden birini kazanacak sıraya koyduğunuz anda Tekirdağ genelinde binlerce macurun arkanızda dimdik duracağına emin olabilirsiniz. Ali bey tek umudumuz sizsiniz. Örnek belediye seçimini alabilirsiniz akp adayı del gibi para dağıtırken Ahmet başkan kaybedecekken günlerce sadece kapı kapı gezip insanları 78 macuru olduğuna ikna edip bunun reklamını yaparak seçim kazandık. Bölgeyi inceleyen kim ise artık burada değişim zamanı olsun istiyoruz. Karar veren unutmasın ki trakya'da genel başkan değil. Aday kazanır.

11.03.2023 22:45

22
İsmet Öksü Tekirdağ , İşletmeci

canım ülkemin seçmeni kadar siyasi partilerin görüşleride insanı hayrete düşürüyor iktridarı ölürümde desteklemem diyen ilk ziyarette ikna oluyor . neymiş kırmızı çizgileri varmış . kırmızı çizgini yesinler rahmaetli babanın mirasını ne hale getirdin utanma diye bir şey vardır .öbür tarafta zamanında tererist lideri ile çiçek alışveriş resimleri olan. sosyalist . miliyetci . demokat . liberal . vs vs dünyada nekadar yönetim şekli varsa benliğinde bulunduran yıların eskitemediği zat görsel basında endam ediyor . her halde dünyada tek siyasi görüş olan . İKTİDARLAR GELİP GEÇER MUHALEFET KALICIDIR. görüşü olan siyasi partiler canım ülkendeler . hani normal bir vatandaş olarak merak ediyorum bu cücük siyasi partiler harcadıkları paraları nerelerden tedarik ediyor . (sakın aidat demeyin 67 yaşında biri olarak siyasi parti büyeleri aidat ödemez ödemek zorunda kalsınlar anında istifa ederler ) hani diyorum paranın kaynağını söyleseler bende siyasi parti kuracam sosyalist görüşe sahip olduğum için 6 parti değiştirdim . sebep bana göre ideolejilerine sadık değiller onlara göre siyaset rüzgara göre eğilmekmiş .insanlar her ne kadar siyasetle ilgilenmiyorum desede canım ülkemde herkes siyaset bilimi hakında uzmmandır . mikrofon uatılınca ahkam kesmiyen görmedim . eh canım ülkem siyasi parti kurma ceneti olunca halkda hevesleniyor . bizim babamızdan veya aile yakınlarımızdan miras siyasi parti yok.. kendimiz kuralım diyoruz o zamanda para yok . mecburan bizde görüşümüz doğrultusunda bir siyasi partiye üye olacağız .. saygıyla

11.03.2023 15:28

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Anayasa Md. 79. Seçim güvenliği. PARMAK BOYASI. https://www.yasalar.org/anayasa/madde-79/ Deprem ve OHAL nedeniyle, kimin nerede olduğu ya da nerede olmadığı? yüzde yüz belli degildir; tüm ülkede seçmen kütüklerinin yüzde yüz doğru olabilme ihtimali neredeyse sıfırdır. Her seçimde oy verirken "hileler" olduğu bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla, aynen 2000 li yıllarda olduğu gibi, 14 Mayıs 2023 seçiminde PARMAK BOYASININ yapılması zaruridir. 2000 li yıllardaki seçimlerde, PARMAK BOYASI uygulamasında meclisin kararı alındı mı? Bir araştırın.

10.03.2023 23:38

21
Salih Onganer İzmir , Mühendis

Sayın Deva partisi Tv haber oturumlarında zaman zaman katılan Partinizin Genel Başkan yardımcısı sn Av Mehmet Emin Ekmen üstün konuşma yeteneğinden dürüst konuşmasından nezaketli uslubundan dolayı en içten duygularımla kutluyorum Bilgi birikimine ve demokrat kişiliğini takdir ve tebrik ediyorum gerçekten kendisini sevgi ile saygı ile selamlıyorum

10.03.2023 23:12

1
Turgut Hacıbaloğlu İstanbul , Danışman

SAYIN AKŞENER HANIMIN MASADAN AYRILIŞI SAYIN KILIÇDAROĞLU NUN UYUMLU DAVRANIŞI VE TEKRAR MASAYA DÖNÜŞ UYUMLU VE TEMİZ SİYASETİN ,HALKIN SESİNE KULAK VERMENİN ÖN PLANA ALINMASI DOĞRULTUSUNDA BİR MİLAD OLMUŞ GÖRÜYORUM VE BUNUN DEVAMINI TEMENNİ EDİYORUM . AYRICA ERDOĞAN IN 3.KEZ ADAYLIĞI ANAYASAYA AYKIRI İSE ANAYASA MAHKEMESİNİN SESSİZLİĞİ OLDUKÇA ÜZÜCÜ VE GELECEGE DAİR ÜMİT KIRICI OLUP ANAYASA MAHKEMESİNİN GÖREVE DAVET EDİLMESİ KONUSUNDA ACİL ETKİLİ ÇALIŞMALARINIZI RİCA EDER SAYGILARIMIN KABLÜNÜNÜ ARZ EDERİM .

10.03.2023 22:26

1
Ali Özer İzmir , Esnaf

Olası bir depremde insanlarımızın sağlığı için bütün Türkiye şehirlerinde, risk durumuna göre veya topyekün uygulamayla, Bütün devlet dairelerinin bulunduğu binaların, Bütün okulların (üniversiteler dahil) bulundukları binaların, bütün belediye binalarının, bütün hastanelerin binalarının, bütün açık kapalı spor tesislerinin ve stadyumların, bütün banka şubelerinin bulundukları binaların, bütün zincir market şubesi bulunan binaların, bütün zincir kahve dükkanların bulundukları binaların ve bütün restoran -kahvehane bulunan binaların ve bunlar gibi gün içinde yoğun insan topluluğu binaların acilen depreme dayanıklılık testleri yapılmalı ve dayanıksız olanlar ya güçlendirilmeli ya yeniden yapılmalı yada tahliye edilmelidir. Partiler bu fikri, gerekiyorsa geliştirerek, meclisde savunmalı ve gereğinin yapılması için karar-kanun çıkarılıp uygulamaya başlanmalıdır. Bu günden sonra da depreme dayanıklılık raporu olmayan binalarda her hangi bir iş yeri açılmasına ruhsat verilmemelidir.

09.03.2023 21:10

1
Ertuğrul Sonad Çanakkale , Çiftçi

partimizin 3 yaşı hayırlara vesile olsun zor günler olsada bir arada vakur çalışkan,başkanında sergilediği tutartarlı görüntü Deva partililere yakışandır az kaldı tüm ülke politikacı profiline kaybettirilen saygıyı koyacak geri kazanadıracak Deva partili dostalarımızı tanıyacak Hayırlı nice yıllar olsun Saygılarımla FERIT KALAFATOGLU

09.03.2023 17:42

0
Ferıt Kalafatoglu İstanbul , Mühendis

Kürtler ve Zazalar eski zamanlardan bu zamana dek yaşamış ve belli bölgelerde çoğunluğa ulaşmış bu toplumlar dilinin tanınması gereklidir Deva partisi bu amaçlı çalışması var mıdır

09.03.2023 16:59

3
Mehmet Ali Cengiz İstanbul , Diğer

Sayın yetkili Öncelikle çiktiginiz yolda başarılar dilerim.Ben özel bir lojistik firmasından kriz nedeniyle çıkartıldım.Yasim gereği iş bulamadım:(1997 tarihinde işe girdigimde 3600 günden 50 yaşında emeklilik hakkını kanunen almıştım.Malum Akp yüzünden bu hakkımız elimizden alındı:(Keşke iş bulabilsem ve çalişsam o da yok:( Size soruyorum; Allah'ın izniyle iktidara geldiğinizde bu hakkımızı geri iade edecek misiniz? Saygılarımla

09.03.2023 15:09

1
Belgin Güven Balıkesir , Teknik Eleman

Sayın Genel Başkan Ali Babacan ve Deva Partisi'nin değerli çalışanları! Merhaba! Ülkemizin içinden geçtiği bu zor süreçte en büyük acıyı işçi ve emekçilerden teşekkül eden halkın en aşağı sosyal tabakası çekmektedir. Ülkemiz tüm yönleriyle kronik bir kriz hali içindedir. Ekonomi krizi, çevre krizi, kültür krizi, ahlak krizi, demokrasi krizi, hukuk krizi, güvenlik (iş güvenliği) krizi, medya krizi, barınma krizi... vb. Tüm bu unsurlardaki düzelmenin, topumun geniş kesimleriyle oluşturulacak olan bir demokratik mutakabat yoluyla aşılacağına inanıyorum. Bu yönlü çabanızı destekliyorum. Bir diğer sorun ise tek dil, tek din, tek millet ideolojisinin bu ülkeye kaybettirdiği uzun yıllardır. Ve telafisi için bir an önce azınlık ulus ve inanç gruplarıyla ilgili pratik bir politika izleyeceğiniz umuyorum. Örneğin Zazaca dili ülkemizde 6 milyonun insanın anadili ve bu dil UNESCO listesinde "Kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya," tanımıyla kayıtlı. Bu büyük bir utançtır, kültür ve demokrasi krizinden kurtulmanın ilk adımlarından biri, bu anlamdaki bir çalışma olabilir. Keza Kürtçe, Lazca, Pomakça, Hemşince ülkemizin doğal kültür miraslarıdır ve korunmaya ihtiyaçları vardır. Yine Türkçe ciddi bir tehdit altındadır. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

09.03.2023 13:36

0
Okan Eroğlu İstanbul , İşçi

Anayasa Md. 116. "Eğer" Millet İttifakı milletvekilleri en geç 14 Mart 2023 tarihine kadar, Anayasa Md. 116 ya göre seçimin yenilenmesi için gerekli 360 oyu "TAMAMLAMAZLAR" ise (ya da oylamaya katılmazlar ise), o zaman muhterem RTE beyefendi ADAY OLAMIYOR. DEVA Partisi bu konuda ne düşünüyor?

08.03.2023 23:24

0
Salih Onganer İzmir , Mühendis

güzel ülkemin seçmenlerinin yazdıklarını okuyorum hayretler içinde kalıyorum. cumhur başkanının kim olacağı konusu içinde bulunduğumuz afeti ve enkaz altında kalan bunca canımızı bir ayda unutuk . her seçmen kafasındaki aday olmasa oy vermem kafasında yahu güçlendirilmiş parlementoda cumhur başkanı o kadar etkili olmıyacak yani sistemi anlayıp öyle yazsanız . buyurun tek adam sisitemi canlarını zor kurtarmış gidecek bir yeri olmayan vatandaş hala çadıra kavuşamadı. aya sert iniş yapan sistem vatrandaşına konteyner veremedi niye 20 senedir geleceği kesin olan ilk afetle yerle bir oldu koca tırda 1 tane konteyner gönderiliyor katlanabilir kontetynerle 10 tane birden gönderilebilir kurulması yarım saat . ülkenin bir bölümü ağır hasarlı bölgede yaşayan vatandaş perişan bizim vatandaş cumhur başkanı adfayı beğenmiyor parti liderlerine inanıyorsan onun işaret etiğini destekliyeceksin her sçmene bir aday eşyanın tabiatına aykırıdır. ben sosyalist görüşlü biri olarak cumhur başkanından çok ülke yönetiminin ehil ellere bırakılıp bırakılmamasına bakarım . tek kişi rejımi diye dayatılan bu yönetim işlerin hızlı yürümesi bir yana ilk afette vatandaşı enkaz altında bıraktı bakanlar kurum yetkilileri herkes tek kişiden emir gelmesini bekledi .vatandaşa hizmet etmesi beklenen kızılay yeşilay gibi kurumlar eş dost akrabalara teslim edildi iktidar belediyeleri yaşayanlara yardımcı olacaklarına ölüleri nasıl gömdüklerinin reklamını yapıyor ülkenin yarısı kan ağlarkenülkemin aklı evel seçmenleri cumhur başkanı adayı beğenmiyor pes doğrusu 6 siyasi liderin ortak gösterdiği birine bahane bulmak 6 liderin aklına güvenmemektir. canım ülkem seçmeni biraz etrafına bak 12 milyon insanımızın uğradığı afetten sonra yapılamıyan hizmetler için istifa edecek kadar onurlu tekbir yöneticinin olmadığı olan afetten vicdani sorumluluk hisetmeyan iktidardan kurtarmıya çalışan liderlerin seçtikleri yol ve adaya bahane bulmak anlaşılır gibi değil . saygıyla

08.03.2023 21:49

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Konu: Anayasa Md. 101 ve Md. 116. Eğer muhterem RTE beyefendi Cumhurbaşkanlığı seçiminde üçüncü kere kendi adaylığını koyarsa, Anayasa ihlal edilmiş olur mu?

07.03.2023 22:33

15
Salih Onganer İzmir , Mühendis

Millet İttifakının devamı için gösterdiğiniz sabır, feraset ve sağduyu nedeniyle ülkem ve halkım adına teşekkür eder, bundan sonrası içinde başarı dilerim.

07.03.2023 11:15

3
Veysel Selen Selen Balıkesir , Gazeteci

Süreci çok iyi yönettiğiniz için lütfen teşekkürümü kabul ediniz.Varolun.

07.03.2023 00:42

0
Ayşe Baykotan Sakarya , Öğretmen

Milletvekilliği seçimlerinde partimizin yanındayız fakat cumhurbaşkanlığı seçimlerinde be yazık ki istediğimiz aday olmadığı için olamayacağız. Sizden tabanınızı daha derinden inceleyerek ona göre bir aday göstermenizi beklerdik. Sayın Genel Başkanımızın milletin nabzını tabanının nabzını daha iyi tutmasını seçimi riske atmak yerine yüksek farkla kazanacak bir aday tarafında olmasını beklerdik. Üzüldük, çok üzüldük.

07.03.2023 00:08

0
Alperen Yıldırım Samsun , Öğrenci

Ali Babacan gibi birisinin Kemal Kılıçdaroğlunu desteklemesi bizi üzdü.Eşi kapalı bir siyasetçi.Eşi öğrencilik zamanında,sınavlara,okullara başörtüsüyle alınmamış ve yaftalanmıştır.Başörtülü bir bayan hiçbir mesleğe alınmıyordu.Eşarplar başımızdan alınıp yırtılıyordu.Başörtülüler yobaz,köylü,......Böyle bir parti başkanı Cumhurbaşkanı adayı olmasını destekler.

06.03.2023 22:01

0
Özlem Ertürk Eskişehir , Eğitmen

Sayın başkanım eyt dediler 40 yasında 5500 gün 20 yıl ile emekli ettiler.2000 sonrası emeklilik şartları düzenlemeyip adaletsizlik yaptılar.Benim 7200 günüm 23,5 yılım olmuş ,60 yas diyor.Benim gibi magdur 15 mılyon varmış Facebook sosyal medyada 2000 sonrası magdurlar diye grub var ki eyt mecliste yasa 2002 de cıkmış 1999 Eylül öncesini baz alıyorlar. Bu konunun üzerine gidilmesi seçimi kazandıracak zaten Adalet saygılarımla

06.03.2023 21:18

7
Ugur Çakır Muğla , Satış Elemanı

milet itifakı yeniden birlikte. liderler kprisi bırakıp uzlaşmak için etrafındaki aklı başında danışmanlarını dinlemesi konunun haledilmesini sağladı. öte yandan ankara ve istanbul belwdiye başkanları konu hakındaki çabalarını taktir etmek lazım yanlış hesap bu sefer bağdattan değil olması gereken gibi ankarada çözüme ulaştı. vatandaşlarında masayı yıkma konusundaki hoşnutsuzluğunu göstermesi bilinçli seçmen olmayolunda umut verici oldu. öbür tarafta yaşadığımız deprem afetinde iktidar ders almamışa benziyor hala çadır konteyner sıkıntısı . su konusundaki yetersizliğini haberlere mani olarak unutulacağını sanıyor . görünen şehirlerdeki çadır kentler kontener guruplarının resmini manşetten yayınlarken kasaba ve köylere devlet yardımı ulaşmaması iktidarın olduğu kadar yerel yöneticilerinde ayıbıdır ölenlerin gömülmesi konusundaki hasasiyetlerini enkazdan kurtulan gariban halkın unutacağını zanetmek buyuk bir gaflettir . NE DEMİŞLER ATALARIMIZ. KURT ZORDA OLSA KIŞI ATLATIR ANCAK YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ..hizmetinize talibiz diye kapı kapı dolaşan beladiye başkanları muhtarlar tamda halkın ihtiyacı olduğunda ortada görünmüyenlerden seçimlerden sonraki iktidarların halk adına hesap surulması öncelikliyiz . biz halk olarak bu afetteki acizliğ asla unutmayacağız unutturmayacağız web sayfalrını kullanan tüm kişilerin görevidir hizmete talip olup görevlerini yapmayanyerel yöneticilerden hesap sormayan iktidarlara zamanı geldiğinde mutlaka hesap sorulacağı unutulmasın .. saygıyla

06.03.2023 20:21

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Merhabalar, İstanbul Bahçelievler'de yaşayan bir engelli vatandaş olarak, son yaşamış olduğumuz depremde gördüklerim ve araştırmaların gösteriyor ki engelli bireyler deprem anında en fazla dezavantajlı konuma düşen bireyler olarak ön plana çıkmakta. 1. Bu konuda hazırlamış olduğum AFAD ile birlikte yapılacak çalışma ile engelli bireylerin yaşamış oldukları haneleri belirlemek. 2. Yapılara gerekli İmar izinleri çıkmadan önce engelli bireylerin binalara erişimi hakkında denetmen olarak istihdam edilmesi bu sayede yapıların engellilere uygun olması sağlanabilir. Bu konu özelinde sizlerde uygun görür beni dinlemek isterseniz bir sunum yaparak sizlere bunu anlatmak ve fikir aktarmayı çok arzu ederim... Unutmayalım bir siyasi parti olarak Türkiye genelinde Milyonlarca engelli birey var ve bu bireyler seçim sürecinde yok sayılarak herhangi bir kazancı hiç bir partinin elde edemeyeceğini düşünüyorum... Sayın Ali Babacanın bu konudaki vizyonu bu projemi DEVA Partisine iletmemde etkili olmuştur. Saygılarımla....

06.03.2023 16:54

0
Onur Dursun İstanbul , Araştırmacı

6 masa Büyük Millet İttifakı adıyla devam etsin.

06.03.2023 11:26

1
Emin Sabri Darıcı Tekirdağ , Ekonomist

Ben Kılıçdaroğlu'na oy vermek istemiyorum, Ali Babacan'a oy vermek istiyorum. Lütfen Ali Babacan adaylığını koysun da gönül rahatlığıyla ona oy vereyim, benim görüşümü yansıtan kişi Ali Beydir.

05.03.2023 16:37

22
Hakan Erciyestepe İstanbul , Ekonomist

6 lı masa kaotik bir yapıydı. Seçimden sonra yönetimde ciddi sorunlar oluşacağı , eski koalisyon günlerine dönüleceği korkusu vardı. Akşener’in tavrı doğrudur. Mansur Yavaş Cumhurbaşkanı olmalı, en yüksek oy alan ittifak üyesi partinin genel başkanı Başbakanlık yetkileriyle Cumhurbaşkanı yardımcısı olmalıdır. Diğer partiler oy oranına göre hükümette temsil edilmelidir. Böylece herkes gönül rahatlığıyla programını beğendiği güvendiği partiye oy verme şansına kavuşur. Gerçek demokratik bir temsil şansı doğar.

04.03.2023 23:59

1
Ercan Altınbaş Antalya , Doktor

Öncelikle kirli siyasette dünya lideri olan Erdoğan'a karşı ahlaklı ve temiz siyasette dünya liderleri olan 5+3 Sayın Babacan, Kılıçdaroğlı,Davutoğlu, Karamollaoğlu, Uysal başta olmak üzere Sayın Gül ve Selahattin Demirtaş ve Mithat Sancar'lı kutlu demokrasi yürüşünüzde başarılar dilerim. Her kışın baharı var derler. Türkiyemiz için de BAHARIMIZ çok yakın ...Her türlü siyasi ahlaksızlıklar , hakikate sadakaetsizlikler ,sabotajlar, ihanetler gayri ahlaki kalkışmalar olsada , ayrıştırıcı olmayan, sevgi,saygı, eşitlik, barış, sağlıklı ruh hali, birliğin , insanlar arası güveninirliğin, tebessümün olacağı ülke çok yakın hatta yarından da yakın... Kirli siyasette dünya lideri olan bir cenaha karşı mücadele vermek hele de ahlakla mücadele vermek kolay değildir. Asla da olmayacaktır. Pes etmek,yılmak,teslim olmak ihanetöi ve sabotajcıların ulaşmak istediği hedeftir. Bir kez daha bekirtmek isterim. Sayın Babacan başta olmak üzere , demokrasiden saf ve berrak demokrasiden taraf olanlar er veya geç yeryüzünde yaşayan insanlık ailesine insanlığın kazanacağı değerler miras bırkacaklardır... Bu kutlu yolda kalbi temenilerimle başarılar diliyorum. Bu kutlu ve onurlu mücadeleye belki aktif olamıyorum. Omuz omuza veremiyorum. Ama maddi katkıda bulunmak için işlem yaptım. Maalesef yaptığım işlemler olumlu sonuçlanmadı. Göndereceğim meblağı aktaramadım. Acaba nasıl yapabilirim diye sormak istedim. Selam ve saygılarımla Cevat Düşün

04.03.2023 23:39

4
Cevat Düşün Diyarbakır , Diğer

KONU: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ÇOKLU ADAY MUTLAKA ŞART. TBMM - çoğulcu parlamenter demokrasi. Eğer bir cumhuriyet sistemi ne kadar karmaşık ise kendini orjinal ayarlarına (TC nin 1923 kuruluş dönemine) yeniden getirmesi o kadar kolay olur. Bunun olasılıklar üzerinden (aritmetik) örnek ile ifadesi: ÖRNEK: A siyasi görüş kendini A partisi ile ifade ediyor. B siyasi görüş kendini B partisi ile ifade ediyor. C siyasi görüş kendini C partisi ile ifade ediyor. D siyasi görüş kendini D partisi ile ifade ediyor. 1923 yılında kurulan Cumhuriyet sisteminin bileşkenleri: A x B x C x D. Durum 1: Dört partinin mevcut olduğu bir rejimde, eğer 2023 yılında D yüzde 50 değişmiş ise, 1923 yılında kurulan Cumhuriyet sisteminin 2023 yılındaki bileşkenleri: A x B x C x (0.5 x D). D deki yüzde 50 değişimin tüm çarpım işlemine etkisi az. Durum 2: Sadece iki partinin (ya da Cumhur ve Millet İttifakı gibi sadece iki farklı ittifakın) mevcut olduğu bir rejimde, eğer B, 2023 yılında yüzde 50 değişmiş ise, 1923 yılında kurulan Cumhuriyet sisteminin 2023 yılındaki bileşkenleri: A x (0.5 x B). B deki yüzde 50 değişimin tüm çarpım işlemine etkisi yüksek. ÖZET: Cumhurbaşkanlığı seçimleri MUTLAKA ÇOKLU ADAYLAR İLE (en az 4 aday ile) YAPILMALI. TÜM YUMURTALARINIZI SADECE İKİ SEPETE KOYMAYIN.

04.03.2023 20:52

14
Salih Onganer İzmir , Mühendis

altılı masada beklenen sonuç iyi parti en snunda yapacağını yaptı 21 asırdayız insanların inancı soyu sopu önemli değil diye politika yapmak kolayancak insanın aslı neyse ona dönermiş . dayatma işin bahanesi ortak olarak yürütülen projelerde coğunluk kararına uymayan benim dediğim olacak zihniyeti dayatmadır kendilerini türk miliyetcisi olarak adlandıran düşünce kendinde olmayana asla tahamül göstermediğine tarih şahittir.. miliyetcilik siyasi görüşle olmayacağını hala özümsememiş beyinler miliyetciliğin vatanını sevmek gerekirde uğruna canını malını verbilmek kim olursa olsun inancı ırkı miliyeti ne olursa olsun vatandaş olarak görebilmenin miliyetrcilik olduğunu anlatamazsın nasılki kendini müslüman gören başkalarını din düşmanı görmasiyle AYNI KAFADIR . canım ülkemin ileriye gidemeyişinin sebebi bu kafalardır . ne yazıkki 12 eylül öncesi düşüncelerin dahada cehalet kokan bir düşüncesi ülke siyasitinde başrol oynuyor .ülkenin yaşadığı afetten sonra siyasilerin bundan ders çıkarıp ülkenin yararına fedakarlık yapacağı beklenirken sewn ben kavgası başladı.parlementer sisteme dönulecekse cumhur başkanının kimin olacağı niye bu kadar önemli anlamak mümkün değil demekki bazı aklı evel siyasilerin hayali ucube dedikleri bu yönetimi devam etirmektir ülkeye yazık olmuş kimin umurunda olacağını göreceğiz . liderlik herkula nasip olacak bir yetenek değildir .. saygıyla

04.03.2023 16:24

2
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Merhaba, Partimiz kurulduğundan bugüne Sayın Ali Babacan' ın konuşmalarını takip etmekteyim. Cumhur başkanlığı konusunda her seferinde kazanacak aday vurgusu (farkla kazanacak) yaptı, fakat kazanma ihtimali daha düşük olan, Sayın Kılıçdaroğlu' nu aday göstermenize çok şaşırdım. Sayın Kılıçdaroğlu' nun mevcut Cumhurbaşkanından on kalem daha üstün olduğunu biliyorum, fakat halkın gözünde bunun bir anlamı yok. Ak parti yıllardır ülkemizi ayrıştırma konusunda çok başarılı, onun Aleviliği ve kökeni üzerinde öğle bir tepinirler ki, şaşırır kalırız. (Ak parti kazanmak için hiç bir şeye önem vermez, çünkü kaybedecekleri sadece koltuk değil, özgürlükleri de olacak, onu da hatırlatmak istedim) Neden aday gösterildiği konusunda bilmediğimiz bir şeyler varsa bizi de bilgilendirirseniz sevinirim. iyi günler.

04.03.2023 11:37

1
Cüneyt Karadağ İzmir , Serbest Meslek

BaşBAKAN olacaktı ?! BaşKAÇAN oldu. Arkadaş ve akıl hocaları! RTE rejiminin ülkeyi içine düşürdüğü ekonomik depremin ve gerçek depremin altından kalkmak için yapılacak iş ve işlemlerde elini taşın altına sokmaktan imtina ederek ve asılsız iddialarda bulunarak kaçmayı tercih etmişlerdir. Başbakan olmak için zorluklarla mücadele azmi ve iradesi gerekir. Meral hanım, geçmiş olsun. Tıp bilimi sizlerin hastalığınıza henüz çare bulamamıştır.

04.03.2023 11:31

0
Muhammet Kürşad Şekillioğlu Ankara , İş İnsanı

Sayın DEVA parti yetkilileri. Sn. KEMAL KILIÇDAROĞLU, YANDAS medya ve Sn .Tayyip Erdoğan tarafından çok yıpratıldı. Sn. KEMAL KILIÇDAROĞLU bir kesim tarafından çok fazla kötü yönde tepki var. Bu yüzden Lütfen cumhurbaşkanlığı adayı için Mahsur Yavaş’ı aday gösterin. Gençler bilhassa Mahsur Yavaşı istiyor. Etrafımda kime sorsam Mahsur Yavaş diyor. Halkın sesine kulak verin lütfen. Önemle rica ederim. Artık Ülke doğru yönetilsin.

03.03.2023 15:33

0
Yılmaz Kasap İstanbul , Üst Düzey Yönetici

Halk " Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı " Mansur Yavaş 'ı aday olarak görmek istiyor. Sakın! Erdoğan 'nın düştüğü hataya düşüp bu durumu görmezden gelerek, Halk 'a rağmen gidip başka birisini aday gösterip 2023 Genel Seçimlerini kaybetme riskini üzerinize almayınız. Yoksa seçimleri kaybettiğiniz takdirde halkın Erdoğan'a ve Akp hükümetine olan öfkesi size de yönelecektir. Bu durum ülkemizde büyük olayların patlak vermesine neden olur. Halk seçimlere kadar sokağa dökülmemek için zor sabretti, Akp hükümetine karşı büyük bir öfkeyle dişini sıktı bekledi. Böyle bir hata yapıp halkın gelecek umutlarını yıkmayın lütfen...

03.03.2023 12:19

0
Cihan Pamukcu İstanbul , Öğrenci

PROGRAMINIZA EVET ADAYINIZA HAYIR. 6'lı masa açıkladığı programla bizlere helede gençliğie umut oldu. Ancak aday konusunda bu umutları yıktı. GENÇLER'İN umudunu kırmayın. Unutmayın ki TÜRKİYE Ankara ve İstanbul'dan büyüktür. Adaylık konusunda KILIÇDAROĞLU derseniz şahsım adına söylüyorum ADAYINIZA ve ittifakınıza oy vermeyeceğim. YETER kardeşim rte'ye çalışmayı bırakın.

03.03.2023 05:36

0
Alim Mikdat Özden Bursa , Diğer

Kemal Bey seçilmek istiyorsa aday olduktan sonra 2 sene yönettikten sonra parlamenter sisteme geçerek Cumhurbaşkanı olarak partiler üstü olarak devam edeceğim, ayrıca bu süre içinde Millet ittifakının cumhurbaşkanı olarak alacağım tüm kararlarda altılı masanın onayını alacağım demesi gerekmektedir. Chp'den bağımsız görüntü vermelidir. Chp rozetini çıkartarak, tüm Milletin Cumhurbaşkanı olacağım demelidir. Mümkünse Chp başkanlığından istifa etmelidir. Yani isimden ziyade sistem seçimine getirmelidir. Beklentimiz mümkün olduğunca tüm partilere yakın bir adaydır; Mansur Bey'in bu kadar öne çıkmasının nedeni sağ kökenli bir Chp'li olması ve İyi partiye yakın olmasıdır. Kemal Bey, Chp'den istifa etsin ve Milletin Cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere girsin. Aksi halde Kemal Bey'in %50 oy alması ne yazık ki riske girmektedir. Saygılarımla.

03.03.2023 00:28

0
Mehmet Serhad Yüksel Balıkesir , Doktor

kendilerini devlet büyüğü olarak gören siyasiler kendilerini alkışlayan değileleştiren halkı görünce kendilerini o makama getirenlere hakaret etmiye bağırmaya çağırmaya başladılar unutukları . alkışlamakta eleştirmekte vatandaşım anayasal hakıdır aslolan vatandaş olduğunu bile görmezden gelenler kendilerini doğuran büyüten omakama getireninde o halk olduğunu hatırlamaları gerekir .unutmasınlarki bu ülke onların sayesinde kurulmadı onlar gidincede yıkılmaz . adolf hitlerin bile cesaret edemediği taraftarı sahaya almamak nasıl bir aklın ürünüdür acaba iktidar ve yamağı kendilerini bulunmaz hint kuaşı olarak görmeye başladı. halkını hor görmeye itip kakmaya başladı .hangi iktidar olursa olsun kendisini doğuranı hor görmeye başladığı zaman tarih şahittir iktidardan gitrme zamanı başlamıştır özelikle iktidar yamağının medet umduğu mafya artıkları iktidar gücü bitince kendilerine döneceklerini düşünmadikleri ortada . pasta küçülünce paylaşanlar yanındakinin payına göz dikmeleri kaçınılmazdır. canım ülkem bu gibi cahil idarecilerin yalanlarına kandıkca daha nelere şahit olacağız . saygıyla

01.03.2023 13:12

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Burada sosyal medya platformlarında olan insanlar ne görüyor? Ana akım medyanın bize göstermediği gerçekleri, biz bu yüzden hükümete hala oy veren insanlardan farklı düşünebiliyoruz. Peki kim bu oy verenler geneli 40yaş üstü sosyal medyayı kullanmayan kullanamayan yada farklı amaçlar için kullanan insanlar. O insanların bizim kullandığımız sosyal medya platformlarını kullandığını, tarafsız habercilerin yaptığı haberleri izlediğini düşünün. Bir çoğu aydınlanacaktır diye düşünüyorum. Ama nasıl? Zaten hükümetin kendi kendini bitirmeye yetecek yüzlerce videosu var. En başta depremin gerçekleri güncelden başlarsak. Mesala Erdoğanın 2003 te deprem kader değildir yöneticilerin ihmalleri öldürmüştür diyip, 2023 te herşey kader herşey Allahtan demesi. Mesela Afad kızılay ve daha bir çok kurumuh nasıl yönetildiği nasıl çaldığı, ailesinden kaç kişiyi devlet kurumlarına sokarak maaşa bağladığı ( örnek binali yıldırımın tüm sülalesi ) gibi. Daha yüzlerce örnek var. Ozaman o yaş kitlesinin ulaşamadığı ana akım medyada ortamlarda vs göremeyeceği duyamayacağı şeyleri onlara göster. Nasıl mı çok basit seçim otobüsü veya sahne farketmez iki dev ekran koy ve bunları insanlara dinlet izlet. Siyasilere bakın hala saçma sapan ellerinde mikrofon eleştiri eleştiri, icraat icraat anlatıyorlar. Kim dinliyor kimin umrunda? Bizi nasıl değiştirdiyse sosyal medya ve gördüğümüz gerçekler onlarıda değiştirecektir. Size bir örnek vereyim akp nin zamanında yaptığı bir video vardı tüm kanallarda yayınlanan ssk batması, insanların açlığı fakirliği ,ilaçlara erişememesi vs. O videoyu izlemiş insanlar hala nasıl savunuyor akp yi değilmi o video daki argümanlarla. Tıpkı böyle işte beyaz gömlek giy kıravatı çıkar kolları sıva miting yap bunlar klişe ve geride kalmış şeyler. O kadar çok malzeme varki siyasetçi konuşmasa sadece miting alanında bu videoları izletse bu bile çok şeyi değiştirir.

01.03.2023 05:09

0
Mehmet Kebir Ankara , İç Mimar

SORUYORUM!!!!!! BÜYÜK DEPREME METRO HAZIR MI? MARMARAY HAZIR MI? AVRASYA HAZIR MI? VİYADÜKLER VE TÜNELLER HAZIR MI? KÖPRÜLER HAZIR MI?

28.02.2023 11:15

11
Ahmet Hafızoğulları İstanbul , Bankacı

Yaşadığımız Büyük afetin arefesinde, bölgede halkımız perişan halde yardım beklerken, özelikle, barınma ve çadır sorunu yaşarken, acil önceliği, vatandaşlarımızdan topladığı bağışlarla, Çadır üretip, bölgeye acil sevk etmesi gereken, Kızılay Kurumu, öğrendiğimize göre, Başkanının, bilgisi dahilinde, Çadır satışı yapılması, vicdanları son derece yaralamıştır. En kara günümüzde, ortaya çıkan bu durumu, Toplum asla kabul etmez ve unutmaz! Allah yardımcımız olsun...

28.02.2023 09:20

13
Selim Aydın İstanbul , Yönetici

vatandaş olarak güvendiğimiz ne kadar kurum varsa siyasileştırılmiş kızılay ülk tarihinin en zor dönemlerinde halkın gövenini kazanmış bağış yaparken içi rahattı vatandaşın bağışlarıyla ve vergileriyle halkın zor günlerinde yanında olmuş kurum holding aş olmuş. kızılay holdingleşirken devletin kurumları teker teker özeleştirilmiş afette bile para kazanaçcak kadar zalimleşmiş . bütün bunlar olurken hükümet 85 milyonu ters köşe yapmış halkın avukatlığını üstlenen muhalefeti atlatmış . haluk lavent olmasa konu gündeme gelmiyecek halk uyutuldu ancak muhalefet ne yapıyor tank palet fabrikasından daha önemli olan kızılay holdingleşirken sadece kızılay değil yandaşlarda holding sahibi olmuşlar bundan iy,si şamda kayısı sermaye olmadan holding genel müdürü olmak bu olsa olsa ülkemizde olur çadırı afetzedeye satan kanımızıda satıyormu acaba merak ettim. kızılay nerede diyene hakaret edenler boşuna bağırmamış suçu bastırmak için hakaret ediyorlarmış meğer. afrikadaki kabile yönetiminde bile bağışlarla büyüyen kurumun halkın haberi olmadan ticarethaneye çevrilse sorumluyu taşa tutarken . muhalefetten çok cılız seslerin çıkması doğrusu şaşırttı. hiristiyan alemi kızılhaç böyle bir rezalete bılaşsa ne olur ascaba .. dsaygıyla

27.02.2023 20:12

1
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu zor ve bir o kadar da meşakkatli şu günlerde, asıl üretilmesi gerekenin fiziki olarak enkaz altında kalan vatandaşlarımız ile birlikte, yaşanan afetin psikolojik travmasının etkisinde kalan tüm ülke için moral motivasyon ile birlikte geleceğe umutla bakabilecek bir ortamın sağlanmasıdır. Bir ülkenin idare edilmesi noktasında ana dinamik olan siyaset kurumu ve bu kurumun aktörleri öncelikle, düşünsel bazda halkın beklentilerine cevap verebilecek bir iklimi oluşturmak zorundadır. Bununla birlikte yaşamın vazgeçilmez parçası olan ekonomik istikrarı sağlamak ve bu noktada vatandaşın kafasında soru işareti bırakmayacak şeffaf ve rasyonel atımlar atmalıdır. Siyaset sadece muktedir olabilmek, elde edilen gücü hiçbir şekilde kaybetmemek adına yapılmamalıdır. Siyasetin öznesinde sadece halk olmalı ve siyaset kurumu halk ile kucaklaşmalı, bütünleşmelidir. Kendisini halkından izole eden ve farklı bir yerde konumlandıran siyasetçiler, toplum ile arasında derin uçurumlar oluşturur ve ülkenin bu düzlemde hak ettiği yere gelmesi mümkün değildir. Belki de bilinçli olarak istenen de budur? Statlarda ortaya çıkan tepkiler, münferit eylemler olmayıp, toplumun büyük çoğunluğunun duygu ve düşüncelerini yansıtan yaklaşımlar olabilir. Tam bu nokta da siyasi aktörlerin bu yaşananlara şiddetle tepki göstermesi ve yasaklama gibi güncel refleksler ortaya koyması yerine, bu tepkilerin arka planında yatan gerçeğin sorgulanması, toplumun bu noktaya nasıl ve ne şekilde geldiğinin araştırılması, ola ki; art niyetli ve militarist bir tutum içerisine girilmişse sorumlularının hukuk nezdinde tespit edilerek gereken yasal sürecin başlatılması gibi daha evrensel bir tavır sergileyebilirler. Toplum kendisi ile barışık, arasına mesafe koymayan, aynı görüşü savunmadığı için ötekileştirmeyen, siyasi ikbal yerine toplumsal mutabakatı önceleyen bir siyaset kurumu özlemiş durumda. Bu özlemin en kısa sürede gerçekleşeceği ümidiyle; Saygılar sunuyorum.

27.02.2023 11:50

3
Murat Yılmaz Bursa , Diğer

Sayın Başkanım istanbulda yaşayan bir kişi olarak Istanbul ölçeginde problemlerin halledilmesinde bir İstanbul koordinatör Bakanlıgı tesisini gönülden bu şehre ve ülkedeki rolüne uygun lsan bilen hukuk ve iş tecrübesi olan diger bakanlıklarla koordinasyon içinde çalışan ve istanbula deger katacak koruyacak geliştirecek ve vizyonu ile örnek teşkl edecek bir çalışmayı ortaya koyacak bakanlıgı ciddi şekilde düşünmeniz ve teknlif ederek hayta geçirmenizi rica ederiz. Saygılarımızla

26.02.2023 18:09

1
Ferıt Kalafatoglu İstanbul , Mühendis

Altılı masa yada on altılı masa hiç fark etmez, Yeni Anayasa Konusun da ne kadar samimisiniz ? - siyasi partiler yasası değişecek mi? ( Delegeler, üyeler mi lideri seçecek lider mi bunları atayacak ? tabandan tabana liyakat ve seçilerek gelecek yöneticilerin, siyasetçilerin, her türlü yetkin insanın önü açılacak mı ? ) - Üniversiteler kanunu değişecek mi ? - Kanunlarımızdaki anti demokratik, olanlar ayıklanacak mı ? - İhale kanunu değişecek mi ? - İnsan, Yer altı ve Yer üstü kaynaklarımızın etkin değerlendirilmesine yönelik üretim odaklı somut ekonomik programlarınızı seçimden hemen sonraya başlatacak hazırlıklarınız var mı ? - Eğitime ayrılacak bütçe birinci öncelik olacak mı ? Tüm yayınlar ve internet üzerinde ki kısıtlamalar kalkacak mı ? İnternet dar gelirli kesimler için süvbanse edilecek mi ? vs.vs.vs..... ÜLKEDE HER KONUDA SEFERBERLİĞE İHTİYAÇ VAR. LÜTFEN EYLEM PLANLARINIZI SOMUTLAŞTIRIN ANLAŞILIR, KISA NET MESAJLAR, SLOGANLAR VE VAADLERLE SIK SIK İLETİŞİM ARAÇLARI ÜZERİNDEN HALKA DUYURUN. AKSİ HALDE MEVCUT İKTİDARAN DAHA FAZLA KONUT, DUBLE YOL, VS BETONA DAYALI GÖZ BOYAMA VE OY ÇALMAK İÇİN YAPACAĞINIZ KAMPANYALARA AİT HİÇ BİR VAADİNİZ BİZİ İLGİLENDİRMİYOR.

25.02.2023 14:46

0
Davran Güneş Ankara , Mimar

Ben, hiçbir siyasi kurumla bağlantısı olmayan emekli bir akademisyenim. 70 yıla yaklaşan yaşamım boyunca toplum yararına sayısız çalışma yaptım ve kitaplar yazdım sağlığım elverdiğince de bu çalışmalarımı sürdüreceğim. Cumhurbaşkanı Adayı üzerinde anlaşmak için çaba göstermeden önce önerimi dikkate almanızı önemle arz ederim. Kanımca tüm tarafların aradığı özellikleri taşıyan bir aday, yaşadığımız deprem felaketi sırasında ortaya çıkmıştır. Bu kişi, Deniz Yavuzyılmaz’dır. Kendisi yaşadığımız deprem felaketi sırasında yüksek insani değerlere sahip, eğitimli, genç ve enerjik olmanın avantajını kullanarak kararlılıkla inandığı doğruları savunan ve hayata geçirmek için olağanüstü çaba gösteren bir kişi olduğunu ispatlamıştır. Bilime inanan ve insana değer veren, vicdan sahibi hiç kimsenin aksini düşünecek olduğunu sanmıyorum. Seçimlerin büyük hayati öneme sahip olduğunun bilincinde olan herkese, en akılcı Cumhurbaşkanı Adayının Deniz Yavuzyılmaz olduğunu bir kez daha bildirmek istiyorum. Saygıyla,

24.02.2023 21:46

0
Günseli Naymansoy Eskişehir , Diğer

Anadolu’daki Siyasi/Ekonomik/Sosyolojik/Kültürel/Etnik/Zihniyet Fay Hatları: 1. Seküler (laik) sistemi benimsemiş kesimler ve seküler (laik) sistem karşıtı kesimler. 2. Kırsalda, köylerde, kasabalarda yaşayanlar ile şehirlerde uzun süreden beri yaşayanlar, şehirlere uyum sağlıyanlar. 3. Eğitimlerine orta okul/lise seviyesinden sonra devam etmiyenler ile yüksek okul/meslek eğitimi alanlar.4. Arabesk müzik ile klasik müzik dinleyenler.5. Kitap okuyanlar ile kitap okumayanlar.6. Değişime açık olanlar ve değişime kapalı olanlar. 7. Aydınlara-mürekkep yalamışlara şüphe ile bakanlar ve aydın (okumuş) kesim arasındaki kırılgan fay hatları.8. Demokrasiyi özümsemiş ve demokrasi karşıtı kesimler.9. Çoğulcu demokrasi ve çoğunlukçu demokrasi arasındaki fay hat kırılması.10. Risk alabilen, inisyatif sahibi ve girişimci ruhu/zihniyeti olanlar ile risk/inisyatif almıyanlar. 11. Zihniyet farklılıkları arasındaki fay hattı gerilimleri.12. Üst gelir grubu ile diğer gelir grupları arasındaki uçurum.13. Uzlaşma kültürünü benimsemişler ile uzlaşma kültürüne uzak kalanlar arasındaki fay hatları.14. Ve diğer kırılgan fay hatları. KILIÇDAROĞLU BEYEFENDİNİN ŞANSI ÇOK AZ. Yukarıda özetlenen kırılgan fay hatları dikkate alındığında, K. Kılıçdaroğlu Beyefendi eğer Cumhurbaşkanı adayı olursa, (özellikle Alevi - Sünni - Şafi) fay hattı (mezhepsel fay hatları) nedeniyle ŞANSI ÇOK AZ. Kılıçdaroğlu yüzde 51+ oy ile seçilemez. LİTMUS TESTİ: Gidin Selçuklu çoğrafyasına, Karadeniz bölgesine, Tokat’a, Çorum’a, Adapazarı’na, Kocaeli’ne, Kütahya’ya, Afyon’a, Kırıkkale’ye, Nevşehir’e, Niğde’ye, Osmaniye’ye, Maraş’a, Antep’e, Urfa’ya, Kayseri’ye, Malatya’ya, Sivas’a, Erzurum’a, Muş’a; Kılıçdaroğlu için “ön yoklama” yapın.Gerçeği göreceksiniz.Anadolu çoğrafyasında Sünni ve Şafi kesimler tutucu ve Alevi mezhebine mesafeli duruyorlar. Çoğulcu demokrasi kültürü, kırsal kesimde, kasabalarda , varoşlarda yerleşmemiş. NEDENLERİNİ SİZLER BULUN.

24.02.2023 20:58

1
Salih Onganer İzmir , Mühendis

Liyakatsız ve Vasıfsız Yöneticilerin cirit attığı bir ortamda, Eğitimli İnsanların yerini, Eğitimsiz İnsanlar aldı. Bu İktidarın Eğitim ve Eğitimli insanlara karşı, ciddi anlamda bir takıntısı var. Devlet Yapılanmasında Eğitimsiz İnsanların tercih edilme nedeni? Mevcut Saltanat düzenlerinin, kesintisiz ve sorunsuz, sürdürülebilir olma şartına bağlıyorum. Tüm Liyakatsız ve Eğitimsiz olan Yöneticiler yüzünden, Sonu Hüsranla biten o kadar çok olay var ki, Yitip giden Hayatlara bakmak çok ağrıma gidiyor. Tıpkı Yaşadığımız Büyük Deprem olduğu gibi. Dikkat ettiniz mi? Yönetim Kadrolarından hiç İstifa eden olmadı. Yüzsüzlüğün bu kadarı! Kamu İktisadi Kurumların Yönetim Şemalarına baktığımızda Parti Mensubu Bakan, Milletvekili, İl ve İlçe Başkanlarının 1. derecede Akrabalar tarafından işgal edildiği aşikardır. Benim anlamadığım? Muhalefetin bu Yönetim Şemalarını sıkça gündem yapmadığıdır. A dan Z ye Her Devlet Kurumunun Yönetim Şeması incelenmelidir. Yapılan tespitler, Ülke Halkının bilgisine sunulmalıdır. Özellikle, Danışmanlık adı altında Kadrolaşmayı, Grup Sosyal Paylaşım Sitelerini ve Trollük yapan Şahısların mutlaka, Kamu oyuna duyurulması gereklidir. Çoğu Bakan ve Milletvekilleri’nin Kendilerine ve Aile Üyelerine ait Şirketleri var. Bu Şirketlerin çoğu Devletin desteğini almış, Sermayesini Devletin olanakları ile kurmuş ve Devlet İhaleleri ile iş yapan Şirketlerdir. Aile bireyleri hem kendi Şirketlerini yönetiyorlar. Hem de Devlete ait Kurumlar da, Üst Düzey Yönetici olarak, Maaş alııyorlar. Zaten Şirketleri olan bu insanlar birde Devletin çatısı altında Devletten Sülalece Maaş almaları ne derece doğru olabilir? Üstelik SGK Pirimleri de Üst Düzey Yönetici Maaşından yatırılıyor. Böylece, Emekli Maaşlarını da Yüksek Kademeden sağlamış oluyorlar. Niçin Bunlar gündeme getirilmiyor? Niçin Anayasal bir düzenleme ile bunların önü alınmıyor? Gerçekten anlamış değilim. Unutmamak gerekir ki, Devlet Adamlığı, Bahane üreten değil, Çare üretendir.

24.02.2023 19:37

1
Ahmet Hafızoğulları İstanbul , Bankacı

Eğer 14 Mayıs 2023 günü seçim olursa Muhterem RTE Beyefendi yüzde 51.0051 oy ile yeniden seçilir. Seçimde hileler olacak. Mühürsüz oylar geçerli sayılacak. Her türlü anti-demokratik ve psikolojik baskı yapılacak. Seçim öncesi süreçte sansür yaygınlaşacak. Parmak boyası şart. Kırsal kesim, kasabalar ve varoşlar için çoğulcu demokrasi lüks. Eğer 14 Mayıs günü seçimler olursa DEVA partisi (ve Gelecek Partisi) siyaset sahnesinden silinirler. Seçimlerin 18 Haziran 2023 günü yapılması Anayasaya (md 101 e) uygun. Eğer seçimler 14 Mayıs günü olacaksa Anayasa md 116 nin gereği yapılır. Tabii o zaman TBMM de 360+ oy şart. 6 lı masanın şu an en zayıf halkası İYİ Parti. Özet: Ülkemizin bir otokrat tarafından, 5 yıl daha yönetilmesi riski var.

23.02.2023 15:49

0
Salih Onganer İzmir , Mühendis

Kanaatimce Youtube kanalından veya açık TV programlarından deprem ve oluşumları ile ilğili kıymetli bilim adamlarımız kendilerinin profesyonel konusu olması sebebiyle rahatlıkla tartıştıkları zaman zemin ve kültürel sosoyolojik kampını düşünmeden o gün olur şu kadar olur şu kadar sürer gibi zaten umutsuzlukla cebelleşen halkımızı ,iş adamlarınızı ve sonuçta Türkiyeye gelecek Turistleri etkileyecek serbet atış halinde görüşlerini birlikte tartışacakları bir platformu açık oturumu halka sunsalarda karşı fikirlerinde konuşulmasıyla ortak degerelendrmeye ulaşılsa ve daha fazla kara kargaya kara don giydirme çalışmalarına bir son versek derim. Saygılarımla

23.02.2023 09:57

0
Ferıt Kalafatoglu İstanbul , Mühendis

Merhabalar. Ben 1,5 yıldır Azerbaycan'da çalışıyorum. Azerbaycan halkının deperem için Türkiye'ye köylüsünden üst tabakasına kadar yardım için nasıl çabaladığını bizzat gördüm. Hatta 2 yatağından birini Türkiye'ye gönderen fakir insanları bile gördüm. Geçen günkü Türkiye 'ye yardım eden ülkeler arasında neden Azerbaycan bayrağına yer vermediniz? Yada Azerbaycan dilinde teşekkür etmediniz? Bu çevreemdeki onlarca arkadaşın tarafından büyük üzüntüyle karşılandı. Bu konuda size bilgi aktarmak istedim. İyi çalışmalar

22.02.2023 10:48

0
Mehmet Çakar Ankara , Danışman

Selamlar deprem ile ilgili 2 düşüncem var. 1- oto yoldaki belli noktalarda mola yerleri gibi deprem fay hattı boyunca belli noktalara olası depremde lazım olacak çadır, battaniye gibi malzemeler depolanır ise olası depremde en kısa zamanda ihtiyaçlar giderilir. 2- her evin özellikle çocuk odaları yaşam kapsülü veya yaşam odasına dönüştürülür ise ölümler az olur diye düşünüyorum bu düşüncemi sizlerle paylaşmak istedim Hayırlı Çalışmalar

21.02.2023 17:44

0
Enver Özünalan Gaziantep , Muhasebeci

büyük felaketin üzerinden neredeyse 2 hafta geçti üzerinden dün gece terar eden deprem insanlarımızın ne kadar sahipsiz olduğunu gösterdi . sosyal devletin esamesi bile olmadığını sadece yönetim koltuğunda oturanlar görmüyor .bakanlarımız 2 haftalık traşsız pejmurde görünüşleri ile insanların aklı ile dalga geçiyorlar . ölen kişinin arkasından ağıt yakıyorlar madem halkın refahı için bu kadar kendinizi paralıyorsunuz bilim adamlarını niye dinlemediniz diye soran yok .ülke yaklaşık her 8 senede depremi yaşıyor buna rağman tedbir alınmamış yapılan binalar denetimden uzak ahbap çavuş ilkesiyle göz yumulmuş .seçimlerde iktidar olacakların ilk işi sosyal devlet kavramının ne olduğu ve gereğini yapmak için işinin ehli liyakatlı kişlerin yardımıyla başarılacağını bilmelidir . en azından deprem bölgelerini belirleyip öncelikle islah edilmesi gerekir. yol yapmakla bina dikmekle bu işlerin olmıyacağını artık anlamalar gerekir . bu işi başaran ülkelerin izlediği yol belli her şeyi ben bilirim ben yaptım oldu gibi ilkel düşünceli yöneticilerden kurtarılıp işinin ehli insanlarla acilen terar ayağa kaldırmak ülkeyi yönetiğini idaa edenlerin insani vazifesi olmalıdır. her şeyi kadere yüklemek sadece cahil beyinlerin sığındığı laftır .bilinmeliki hangi iş olursa olsun bildiğin kadar başarılı olusun . ne yazıkki ülkemizde yönetim koltuğunda oturanların yaptıkları hataların cezası verilmiyor devletkurumunun yargıçları sadece normal vatandaşa hesap sorarken yönetim kadrosundakilere hoşgörüyle baktıkları sürece depremlerin veya tabiatı hor kulanmaktan kaynaklanan afetlerin acılarını daha çok yaşayacağız . saygıyla

21.02.2023 10:14

0
Hacı Duran Esen Kayseri , Mühendis

Anayasamızın 57. Maddesinde “Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler.” yazmaktadır. Ülkemizde birçok vatandaşın konut sorunu vardır. Bu sorunu çözmek için ne kadar çaba gösterseler de; konut fiyatlarının yüksek olması, asgari ücretin düşük olması, devletin zengin vatandaşlara gereğinden çok konut sahibi olmasına imkan vermesi, yabancılara konut satışı gibi nedenlerle mümkün olmamaktadır. Zenginlerin konutu bir yatırım aracı olarak kullanması yoksul vatandaşlarımızın konuta ulaşmasını engellemektedir. Partinizin bu konuda bir çözümü var mıdır? İnsanların ihtiyaç dışında konut almasını engelleyici bir politikanız var mı? Bunları seçim öncesi kamuoyu ile paylaşacak mısınız? Devlete konut ihtiyacını karşılayacak tedbirler almadığı için dava açmayı düşünüyor musunuz?

20.02.2023 11:39

0
Coşkun Aktaş İzmir , Muhasebeci

Milliet İttifakı Olurda Seçimi Kazanırsa Ali Babaca'nın Kesinlikle Ekonomi Bakanı Olması Lazım Genel Başkanımıza En Önemli Görevi Ekonomi Çünkü Ben Bi Vatansever Olarak Ekonomi Düzelmesi Konusunda Ali Babacana Ve Ekibine Güveniyorum. Bide Nolur Seçimi Kemal Kılıçdaroğlu Aday Değilde Gerçek'den Seçimi Kazanacak Adayı Aday Yapın Milletin Sesine Kulak Verin Mansur Yavaş Yada Ekrem İmamoğlu Aday Olsun Yada Enazın'dan Sağ Seçmenin Oy Vereceği Bi Kişiyi Aday Yapın Yoksa Son Pişmanlık Fayda Etmez. Yanlış Kişiyle Yada Ayrı Ayrı Adaylar'la Seçime Gidilirse Bu Ülkenin Geleceğin'den Herkes Sorumlu Ve Suçlu Duruma Düşer. Bu Seçim Kesinlikle Riske Atılabilecek Bi Seçim Değil Deva Partisi'ne Ve Genel Başkanı'mıza Ali Babacan Ve Ekibine Güveniyorum Sonuna Kadar. Nolur Hataya Düşmeyin Milletin Ve Ülkenin Geleceği Sizlerin Elinde Kazanacak Adayı Aday Yapın Diceklerim Bu Kadar Teşekkür Ederim Bizim Gibi Gençlere Bu İmkanı Verdiğiniz İçin.

20.02.2023 00:29

2
Ahmet Yıdız İstanbul , İşçi

Merhaba 6 masanın ortak politikalar metnini okudum ve hayranlıkla hayal ettim olması için , yalnız bir noktada metindeki bir kelimenin değişmesini rica ediyorum. Özel eğitim gerektiren dezavantajlı çocuklar diye bahsedilmiş. Bende bir otizmli çocuk babasıyım. Dezavantajlı çocuklar kelimesi çok hoşumuza gitmedi. Bunlar sadece özel çocuklar lütfen özel çocuklar olarak değiştirin. Saygılarımla Op. Dr. İlhan Aydın

18.02.2023 21:42

0
İlhan Aydın İstanbul , Doktor

Kamu idaresinin ana dinamiklerinden olan ve Devlet hizmetlerinin vatandaşlara en yalın biçimde sunulmasını sağlayan Belediyelerin yapmış oldukları hizmetler ile bütçelerinden yapmış oldukları harcamalar arasında rasyonel bir dengenin varlığı ayrıntılı inceleme konusu olmalıdır. Bununla Birlikte özellikle Belediyelerin personel rejimleri başlı başına irdelenmesi gereken bir husus zira; 5393 Sayılı Belediye Kanunu ile 3575 sayılı Vergi Usul Kanunu bu konusu hukuki düzlem içerisine almıştır. Belediyelerin personel harcamalarının, gerçekleşen bir önceki bütçenin kaçta kaçına kadar olabilirliği söz konusu kanunlarla düzenlenmiştir. Bu bağlamda Belediye Başkanlıklarının özellikle İçişleri bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından belirli periyotlarda yapmış olduğu rutin teftiş ve denetimlerinde yukarıda belirtilen hususa yönelik tespit ve eleştiri niteliğinde rapor varmıdır? bu sorunun cevaba muhtaç olduğu kanısındayım. Bunun ötesinde eğer böyle bir tespit söz konusu ise denetim ve teftiş raporunu hazırlayan görevli tarafından kanunun emrettiği şekilde bir yaptırım uygulanmasının önü açılmışmıdır? Her ne kadar Belediye Başkanlıklarının kendi tüzel kişiliklerine has gelirleri söz konusu olmakla birlikte İller Bankası tarafından ödenen pay genel bütçeden karşılanmakta ve bu gelirin gelişigüzel harcanmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Halkımızın en temel hizmet ihtiyaçları olan içme suyu, kanalizasyon, şehir içi ulaşım, temizlik, çöp, çevre düzeni, alt yapı ve üst yapı donatıları, sosyal yaşam alanları, ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi, risksiz bir yapılaşma altyapısının sunulması, standartlara uygun imar planları hazırlamak ve uygulanmasını sağlamak gibi daha da sayabileceğimiz kalemlerin gerçekleştirilmesinde elbette personel ihtiyacı olacak, bununla birlikte yetersiz durumlarda hizmet alımı yapılacak ve yapılacak işler ehline taşere edilecek. Sadece hukuka uygun, hakkaniyetli ve devlet ve millet menfaati ile orantılı olsun. Saygıla

18.02.2023 11:10

0
Murat Yılmaz Bursa , Diğer

"Siyasetin finansmanının inşaat rantından sağlanması" nı (bu tespit televizyonda dinlediğim bir güzel insana ait yani benim değil) önlemeden deprem felaketlerinin hem tüm siyasileri ve hem de bürokratik yetkililerin ihanetteki paydan kurtarılması mümkün olmayacaktır. Eminim ki hem kendileri hem de danışman ve editörleri benden çok daha iyi bilirler ama 74 yaşındaki bir ihtiyarın ukalalığı ile söylüyorum; Saygıdeğer Başkanımın konuşmalarında toplumumuzun anlayabileceği, sadelik ve basitlikte ve de kısa, öz ve gerçekleri vurucu bir şekilde (Rahmetli Süleyman DEMİREL bunu başarıyordu diye düşünüyorum.. Ben kendisine hiç oy vermedim ama rahmetli babam çok uzun süre kendisinden vazgeçmedi.

17.02.2023 22:22

0
Bülent Akgul Sivas , Mühendis

Okumaya Devam Edin

Sayfaları aşağıdan numara seçerek geçebilirsiniz.