Yeneroğlu, Kredi Yurtlar Kurumu’na Bağlı Yurtlarda Yaşanan Asansör Kazalarını Gençlik ve Spor Bakanlığı’na Sordu: “KYK’ya bağlı kaç yurtta, 2022 ile 2023 yılları arasında asansör kazası yaşanmıştır?”

08-12-2023
Yeneroğlu, Kredi Yurtlar Kurumu’na Bağlı Yurtlarda Yaşanan Asansör Kazalarını Gençlik ve Spor Bakanlığı’na Sordu: “KYK’ya bağlı kaç yurtta, 2022 ile 2023 yılları arasında asansör kazası yaşanmıştır?”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, TBMM’ye verdiği soru önergesi ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda periyodik asansör bakım ve onarımının yapılmadığı iddialarını, bu sebeple birbiri ardına kazaların meydana gelmesini gündeme taşıdı.

Önergede aynı zamanda, gençlerimizin en temel ihtiyaçlarından olan barınma sorununa dikkat çeken Yeneroğlu, yurtlardaki fiziki eksikliklerin giderilmesi için acilen çözüm önerisi gerekliliğini vurguladı.

‘Yurtlarda asansörlerin bakım ve onarımlarının yapılması süreçlerinin şeffaf olarak denetlenmesi hususunda bir çalışma yapılmakta mıdır?’

Aydın KYK Güzel Hisar Kız Öğrenci Yurdu’nda Zeren Ertaş isimli öğrencinin asansör düşmesi sonucu vefatından sonra da birçok ildeki KYK yurtlarında asansör kazalarının devam ettiğini belirten Yeneroğlu, ailelerin çocuklarını “güvenli” diyerek teslim ettikleri KYK yurtlarının, son günlerde birçok kazanın yaşanmasına sebep olarak can güvenliğinin sağlanması hususunda kamuoyunda büyük bir tedirginliğe yok açtığını ifade etti.

Basına yansıyan haberlere göre; Muş KYK Sultan Alparslan Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün iki kat arasında asılı kaldığını, Rize Ayder KYK Yurdu’nda asansörün bulunduğu kattan zemin kata düştüğünü, Giresun KYK Esma Hatun Öğrenci Yurdu’nda sekizinci kattan beşinci kata düşen asansörde öğrencilerin mahsur kaldığını, Ordu Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün kayarak zemine çakıldığını belirten Yeneroğlu, son olarak ise Yozgat’ın Sürmeli ilçesinde bulunan KYK yurdunda hafta başında asansörün düşmesi sonucu iki öğrencinin yaralandığı haberlere dikkat çekti.

En temel ihtiyaçlardan olan barınma sorununun gençleri gün geçtikçe derinden etkilediğini belirten Yeneroğlu, KYK yurtlarındaki fiziki eksikliklerin giderilmesi hususunda acilen çözüm önerisi beklediklerini vurguladı. Yurtlardaki yemekhanelerde, oda iç düzeninde, kalan kişi sayısı ile güvenlik gibi hususlarda iyileştirme çalışmalarının yapılıp yapılmadığını sordu.

DEVA Partili Yeneroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak’a şu soruları yöneltti:

 1. KYK’ya bağlı kaç yurtta, 2022 ile 2023 yılları arasında asansör kazası yaşanmıştır? 2022 ile 2023 yılları arasında asansör kazasından veya asansörlerin arızalanmasından kaç öğrenci etkilenmiştir? Bu kazalara ilişkin kaç kişi hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır?
 2. KYK’ya bağlı yurtlarda asansörlerin ödenek yetersizliği nedeniyle bakım ve onarımlarının yapılamadığı iddiaları doğru mudur? Asansör kazalarının yaşandığı yurtlarda asansörlerin aylık ve yıllık bakımları yapılmış mıdır? Yapılmışsa bakım raporları var mıdır?
 3. KYK’ya bağlı yurtların asansörlerinin bakım ve onarımlarının yapılması ve bu süreçlerin şeffaf olarak denetlenmesi hususunda Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise ayrıntıları nelerdir?
 4. KYK yurtlarının öğrenciler için yaşanabilir kılınması açısından; yemekhane, oda iç düzeni ve kalan kişi sayısı ile güvenlik gibi hususlarda hangi çalışmalar yapılmaktadır?                                                                                                                           

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Devletin görevi yaşam tarzına müdahale etmek değil, yaşam tarzını korumak”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

08-12-2023