Seda Kaya Ösen’den Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Veriliş Yıldönümünde Hükümete Çağrı

05-12-2023
Seda Kaya Ösen’den Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Veriliş Yıldönümünde Hükümete Çağrı

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının tanınmasının yıldönümü için yaptığı açıklamada hükümete İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden taraf olunması, kadına karşı şiddetin etkin koruyucu önleyici tedbirlerle cezasız kalmaması ve caydırıcı kanunlarla engellenmesi için çağrıda bulundu.

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının tanınmasının yıldönümü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

‘Ülkemizde kadın haklarının tanınması, demokrasi ve insan hakları düşüncesinin gelişimini hızlandırdı’

Kadınların siyasal ve toplumsal hayattaki sınırlı rollerinin genişletilerek 5 Aralık 1934 yılında seçme ve seçilme hakkının teslim edilmesinin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde gerçekleştirilen en önemli devrimlerden biri olarak tarihe geçtiğini vurgulayan Ösen, “Ülkemizde kadın haklarının tanınmasının, demokrasi ve insan hakları düşüncesinin gelişimini hızlandırdığı muhakkaktır. Kendisine biçilen eş ve anne rollerinin dışında iş hayatına katılma, eğitimde fırsat eşitliğinden faydalanma, karar alma mekanizmalarında söz sahibi olma gibi süreçlere dahil olarak evin sınırlarından çıkıp kamusal alanda önemli rol ve görevler üstlenen kadınlar, toplumsal ve politik hayatın önemli unsurlarından olagelmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

Hükümete çağrı

Atatürk tarafından kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen kadınlara yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin halen devam ettiğini belirten Ösen, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına Seçme Seçilme Hakkının tanınmasının yıldönümü vesilesiyle hükümete İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden taraf olunması, kadına karşı şiddetin etkin koruyucu önleyici tedbirlerle cezasız kalmaması ve caydırıcı kanunlarla engellenmesi konusunda çağrıda bulundu.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen: “Parlamenterler halkın sorunlarını, halkın yaşadığı yoğunlukta ve şiddette hissedemezse, o görevi hakkıyla yapamaz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

05-12-2023