Şahin’den Nebati’ye: ‘Yatırımların önündeki engel bürokrasi değil, otokrasidir’

17-03-2022
Şahin’den Nebati’ye: ‘Yatırımların önündeki engel bürokrasi değil, otokrasidir’

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yabancı yatırımcıları “Bürokrasiyi alaşağı ederiz. Mevzuatı da değiştiririz” sözleriyle çağırmasına tepki gösterdi. Sözlerine Berat Kandili’ni kutlayarak başlayan Şahin şu ifadeleri kullandı:

‘Nebati’nin sözleri hayret ve dehşet verici’

“Gün geçmiyor ki iktidar mensupları ipe sapa gelmez açıklamalarla kamuoyunun gündemini meşgul etmesinler… Ama bu defa ülkemizde alışık olduğumuz bu pervasızların sınırları aşacak boyuta ulaştığını da Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati'nin Fransa’da yapılan bir uluslararası yatırım toplantısındaki ifadelerinde üzülerek gördük. DEVA Partisi olarak, bu sözleri hayret ve dehşetle karşıladığımızı ifade etmek isteriz. Bu arkadaşlara birileri kendilerinin bir hiç olduklarını bildiğimizi ancak işgal ettikleri makamın Türkiye Cumhuriyeti’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı olduğunu hatırlatmalıdır.”

‘Şuursuz açıklamalar’

“Sayın Nebati; yatırımların önündeki engel bürokrasi değil, otokrasidir. Bürokrasi devleti ayakta tutar. Otokrasi ise devleti yozlaştırır. Öte yandan, yaptığınız açıklamalar, yatırımcıların her kuralın rahatlıkla çiğnenebildiği bir ülkeye geleceğini düşünebilecek kadar şuursuz olduğunuzu gösteriyor.”

‘Sanki yetkili bürokrasi bıraktınız da çıkmış konuşuyorsunuz’

“Sanki ortada karar noktasında yetkili olan bir bürokrasi bıraktınız da çıkmış konuşuyorsunuz. Ülkenin tertemiz bürokratlarını işinize gelmediği için hainlikle yaftalayıp, ahbap-çavuş ilişkisiyle göreve getirdiğiniz ehliyetsiz ve kifayetsiz isimlerle ülkeyi yönetmeye çalışıyorsunuz. Bu ülkeye yatırım gelmemesinin sebebi; keyfi ve kötü yönetimin adaletsizlik üretmesidir. Devlet kurumlarının içini boşaltarak kuklaya çevirdiniz. Hiçbir kural kaide tanımaz oldunuz.”

‘Kafasında sandalye kıracağınız bürokrat mı bıraktınız?’

“Ortada kafasında sandalye kıracağınız bürokrat mı bıraktınız? Kendinize el pençe divan duran emir kullarına cesaret edip laf bile söyleyemiyorsunuz. Kalkıp bir de kafalarında sandalye kıracağınızı ifade ediyorsunuz.”

‘Türkiye, Sayın Nebati’den de Sayın Cumhurbaşkanı’ndan da büyüktür’

“Demokratik bir hukuk devletinde güvence sadece hukuk kurallarıyla sağlanır. Şahsi bir kefaletle yabancı yatırımcıyı ülkeye davet etmek gayrı ciddi bir yöntemdir. Bu yaklaşım bile ülkede keyfiliğin hangi noktaya geldiğini bize net bir şekilde göstermiştir. Demokratik bir hukuk devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti, Sayın Nebati’den de Sayın Cumhurbaşkanı’ndan da büyüktür. Türkiye, bir muz cumhuriyeti değildir.  Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir hukuk devleti olmalıdır. Hiç şüpheniz olmasın, yakın gelecekte olacaktır. Övünç kaynağımız sadece bu olmalıdır.”

‘Devlet yönetimini ciddiyete davet ediyoruz’

“Ne yazık ki geldiğimiz aşamada devlet ve ekonomi yönetimini korkunç bir ciddiyetsizlik ele geçirmiştir. Sayın Nebati’nin açıklaması, Sakallı Celal’in meşhur sözünü akla getirmiştir: “Meşrutiyeti ilan ettik olmadı. Cumhuriyet'i getirdik gene olmadı. Bir de ‘Ciddiyet’i denesek…”. Devlet yönetiminde söz sahibi olan herkesi ciddiyete davet ediyoruz.”

 

 

 

SONRAKİ HABER

Yeneroğlu'ndan seçim yasası teklifi açıklaması: ‘DEVA Partisi’nin önünü kesme çabası beyhude’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-03-2022