DEVA Partisi’nden eğitim sisteminde yenilik önerisi

11-01-2023
DEVA Partisi’nden eğitim sisteminde yenilik önerisi

DEVA Partisi Eğitim Politikaları öncülüğünde hazırlanan Eğitim Eylem Planı kamuoyuyla Genel Başkan Ali Babacan ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ergen tarafından paylaşıldı.

DEVA Partisi, eğitim sürecine ilişkin yepyeni bir dönemlendirme önerdi. Eylem planında “4+4+4” sistemi yerine “4∞” (4sonsuz) ifadesi yer alıyor. Böylece “Hayat boyu eğitim” vurgusu yapılıyor.

Eylem planına göre eğitim süreci ilk 4 kademeden başlıyor. Bunlar sırasıyla “erken çocukluk eğitimi”, “ilkokul eğitimi”, “ortaokul eğitimi” ve “lise eğitimini” kapsıyor. Daha sonra ise üniversite ve sonrası eğitim ise “hayat boyu öğrenme süreci” olarak devam ediyor.

Peki sistem sırasıyla nasıl işleyecek? 3-4-5 ve 3-4-5 + Yaşam Boyu şeklindeki zaman çizelgesi ile eğitim süreci planlanacak.

Erken çocukluk eğitimi: 3 yıl sürecek. İsteyen aileler çocuklarını 3 yaşında okula gönderebilecek. Fakat uygulama ilk iki sene zorunlu tutulmayacak. Erken çocukluk eğitimi son yıl zorunlu olacak.

İlkokul eğitimi: 4 yıl boyunca zorunlu olacak.

Ortaokul eğitimi: 5 yıl boyunca zorunlu olacak.

Lise eğitimi: 3 yıl boyunca zorunlu olacak. Mezuniyet sonrası eğitime devam etmeyenler 1 yıl uygulama çalışması için teşvik edilecek.

 Lisans eğitimi: Üniversiteye giren öğrenciler 4 yıllık eğitim alabilecekler. Mezuniyet sonrası eğitime devam etmeyenler 1 yıl uygulama çalışması için teşvik edilecek.

Bütünleşik doktora: Hak kazanan öğrenciler için 5 yıl sürecek. Mezuniyet sonrası eğitime devam etmeyenler 1 yıl uygulama çalışması için teşvik edilecek.

Hayat boyu öğrenme:  Üniversiteler halka açılacak. Vatandaşlar çağın bilgi ve becerilerini çeşitli programlar ile üniversitelerde öğrenip kendilerini geliştirebilecek.

DEVA Partisi’nin Eğitim Eylem Planı’nda eğitim “Pi” sayısına benzetiliyor. Planda, “Pi sayısı (3.14151...) gibi temel, evrensel ve sonsuz bir eğitimi hedefleyeceğiz” deniliyor. Eylemplanında “Her yer okul; her yaş eğitim; her öğretmen rehber; her öğrenci mutlu” sloganı yer alıyor.

DEVA Partisi Eğitim Eylem Planı’nın ayrıntılarına şuradan ulaşabilirsiniz: https://devahazir.devapartisi.org.tr/egitim-eylem-planlari/

 

SONRAKİ HABER

DEVA Sözcüsü İdris Şahin: ‘Sayın Erdoğan tekrar aday olmak istiyorsa sandığı 6 Nisan’dan önce getirmeli’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

11-01-2023