DEVA Sözcüsü İdris Şahin: ‘Sayın Erdoğan tekrar aday olmak istiyorsa sandığı 6 Nisan’dan önce getirmeli’

10-01-2023
DEVA Sözcüsü İdris Şahin: ‘Sayın Erdoğan tekrar aday olmak istiyorsa sandığı 6 Nisan’dan önce getirmeli’

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Sayın Erdoğan tekrar aday olmak istiyorsa sandığı 6 Nisan’dan önce getirmesi lazım. Aksi takdirde atacağı her adım Anayasa’ya aykırılık teşkil edecektir” dedi.

Şahin partisinin genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü defa aday olup olamamasına ilişkin tartışmalara açıklık getirdi. Şahin şöyle konuştu:

‘Anayasanın 101. maddesi aynı’

“İktidar ortakları, şaşkınlıkları ve çaresizlikleri nedeniyle ne dediklerinin tam farkında değiller. Anayasanın 101. maddesinin 2. fıkrasının değiştiğini ifade ediyorlar. Oysa 2007 değişikliğiyle Anayasanın 101. maddesinin 2. fıkrası ne haldeyse bugün de aynı noktada. Özellikle 2017’de yapılan anayasa değişikliğiyle 101’inci maddede hiçbir düzenleme yapılmadan 116. maddenin tamamı değiştirilmiş. Maddenin ikinci fıkrasında cumhurbaşkanına doğrudan seçimlere götürebilme ve Meclis’i feshetme yetkileri tanınmış. 116. maddenin 3. fıkrasında cumhurbaşkanının ikinci döneminde, Meclis’in talep etmesi halinde seçimlerin yenilenmesi kararının verilebileceği açık bir şekilde ifade edilmiştir.”

‘Kendileri de bal gibi biliyor’

“Anayasada açık hüküm varken bunu görmemek, bunun üzerinden kendilerince bir arayışa girmek iktidarın çaresizliğini göstermektedir. Kendileri bal gibi bilmektedirler ki 2017’de Anayasanın 101. maddesinde en ufak değişiklik yapılmamıştır. 2007’de yapılan değişiklik aynen muhafaza edilmektedir. Cumhurbaşkanı 5 yıllığına seçilir ve en fazla iki dönem bu görevi yapabilir. Sayın Erdoğan 2014 ve 2018’deki seçimlerle bu hakkını tamamlamıştır.”

Tek istisna: 6 Nisan’dan önceki seçim

“Bundan sonraki süreçte doğrudan kendi iradesiyle meclisi seçimlere götüremeyeceği gibi kendisinin aday olabilmesi imkân dahilinde değildir. Bunun tek istisnası vardır: Muhalefeti ikna edecek, Meclis’in yenilenmesine 360 çoğunlukla parlamento karar verecek. O takdirde Sayın Erdoğan aday olabilir. Bunun için de altılı masa olarak net bir şekilde kendisine derhal seçim kararı alması gerekliliğini, 6 Nisan’dan önce gerçekleşecek bir seçimde de kendisine parlamentoda destek olacağımızı ve hep birlikte güle oynaya sandığı getirmeyi teklif ediyoruz.”

‘6 Nisan’dan sonraki seçimde aday olursa Anayasayı ihlal eder’

“6 Nisan’dan sonraki herhangi bir seçim takviminde mevcut anayasaya göre Sayın Erdoğan’ın kesinlikle aday olabilmesi söz konusu değildir. Bu yolu denerse açıkça Anayasayı ihlal etmiş olur. Bizler de bu müracaat üzerine YSK’ya açık anayasa ihlali nedeniyle bu konuda karar alması noktasında müracaatı gerçekleştiririz.”

’85 milyonun mağduriyetine izin vermeyeceğiz’

“DEVA Partisi olarak son derece netiz. Sayın Erdoğan tekrar aday olmak istiyorsa 6 Nisan’dan önce milletin önüne sandığı getirmesi lazım. Aksi takdirde yapacağı her adım ve alacağı her karar açıkça Anayasa’ya aykırılık teşkil edecektir. Bir kişinin mağduriyetinden ziyade 85 milyonun mağduriyetine DEVA Partisi olarak asla izin vermeyeceğiz.”

‘Sayın Erdoğan da kurmayları da Anayasayı ilga etmeyi düşünmesinler’

“Bizim kendisine tavsiyemiz Anayasaya uygun hareket etmesi. Anayasaya göre tekrar aday olabilmesinin tek yolu; 116. maddenin 3. fıkrasına göre Meclisin seçimin yenilenmesine karar vermesi. Başka bir şekilde Sayın Erdoğan da yanındaki hukukçu kurmayları da kanunu zorlamayı, anayasayı ilga etmeyi düşünmesinler. Kendilerine göre yorum çıkarmasınlar. Anayasa son derece açık. Açık bir şekilde Anayasada hüküm ifade eden bir konuda içtihat aramak son derece yersizdir. Bir o kadar da hukuka ve anayasa aykırıdır.”

SONRAKİ HABER

DEVA Bülten’in otuzuncu sayısı çıktı

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-01-2023