DEVA Partisi’nden afet döneminde kesintisiz eğitim çağrısı: ‘Deprem bölgesinde temel eğitim konteyner ve kış çadırlarında sürsün, üniversiteliler diğer okullara yerleştirilsin’

11-02-2023
DEVA Partisi’nden afet döneminde kesintisiz eğitim çağrısı: ‘Deprem bölgesinde temel eğitim konteyner ve kış çadırlarında sürsün, üniversiteliler diğer okullara yerleştirilsin’

DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Mustafa Ergen, depremin ardından uzaktan eğitim kararına dönülmesine tepki gösterdi. “Kesintisiz eğitim ve öğretime ekmek gibi, su gibi muhtacız” diyen Ergen, okulları açık tutacak önerilerini sıraladı. Ergen, misafir öğrenci kabul edecek üniversitelerin depremzede öğrencilerin tercihine sunulmasını önerdi. Ergen şunları söyledi:

‘Kesintisiz eğitim ve öğretime su gibi muhtacız’

“Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Böylesi bir dönemde kesintisiz eğitim ve öğretime ekmek gibi, su gibi muhtacız. Travmaların üstesinden gelmenin en önemli yolu normalleşmedir. Hayatı normalleştirmenin en önemli aracı da eğitim sürecidir. Afetlerde ilk eğitimi feda edersek daha çok afetle karşılaşmaya devam ederiz.”

‘Örgün eğitimde gençler hayata dört elle sarılır’

“Örgün eğitim sürecindeki herkes, kendini psikolojik olarak güvende hisseder. Örgün eğitimdeki çocuklar ve gençler, gerçek yaşamın içinde olduklarını anlayıp hayata dört elle sarılırlar. Öğrencilerin hedeflerine ara vermeden devam etmeleri, onların hayata daha güçlü tutunmalarını sağlar. Hele hele, depremzede arkadaşlarımızın gözlemlenmesi ve onlara anında geribildirim ile sağaltım sağlanması örgün ortamda kolaylaşır.”

‘Uzaktan eğitim kararından vazgeçmeye çağırıyorum’

“Oysa uzaktan eğitim ile hiçbir öğrencinin iç ve dış dünyalarını anlayamazsınız. Hiç kimseye destek olamazsınız. Öğrencileri kendi kaderlerine terk edersiniz. Onları yalnızlığa iter, uzmanlardan mahrum bırakırsınız. Onun için iktidara bir çağrıda bulunuyorum. Sadece DEVA Partisi adına değil, daha dün deprem bölgesindeki yıkımı yerinde gören bir vatandaş olarak konuşuyorum. İktidarı, uzaktan eğitim kararından vazgeçmeye çağırıyorum.”

‘Tüm okullar misafir öğrenci kapasitesini belirlesin’

Önerilerini de açıklayan Ergen şöyle devam etti:

“Yapacağınız iş çok basit. Deprem bölgesine yakın ve hasar görmeyen illerdeki, temel eğitim kurumlarını ve üniversiteleri önce bir tespit edin. Tüm Türkiye çapındaki tüm okullar, okul öncesinden üniversitesine kadar her okul da misafir öğrenci kapasitesini belirlesin. Bu kapasitelerini liste olarak yayınlasın.”

’15 Mart’a kadar yerleştirmeler tamamlansın’

“Önce deprem bölgesine yakın illerde, sonra da diğer illerde depremzede öğrencilerin misafir öğrenci olarak kabul edileceği üniversiteler ve bölümleri belirlensin. Sonra bu üniversite ve fakültelerin listeleri depremzede öğrencilerin tercihlerine sunulsun. Eğer tercih yoğunluğu olursa, seçimi, tercihi ve yerleştirmeyi üniversiteler yapsın. Ayrıca misafir öğrenci, misafir öğretim elemanı sistemi hemen işletilsin. Tarih de veriyorum: 15 Mart’a kadar, öğrenci yerleştirmeleri tamamlansın.”

‘Atanamayan öğretmen adayları görevlendirilsin’

“Deprem bölgesindeki okul öncesi ve temel eğitim, bugünden, hiç zaman kaybetmeden konteyner ve kış çadırları kurularak eğitim-öğretime hazır hale getirilsin. Bu çadır ve konteyner eğitim ortamlarına da atanamayan öğretmen adaylarımız görevlendirilsin. Görevlendirilecek öğretmenler, görev yerine gitmeden önce 3 gün boyunca ‘afet sırası, afet sonrası travma ve baş etme yöntemleri’ konusunda eğitim alsın. Deneyimli gönüllü öğretmenler ya da emekli öğretmenlerimiz de elbette göz önünde bulundurulsun. Deprem bölgesinde olmayan illerdeki üniversiteler, derhal normal eğitim-öğretim sürecine geri dönsün. Gelin, eğitimi kesintiye uğratmayalım.”

‘AFAD Eğitim Yönetimi birimi hızla kurulmalı’

“Eğitim Eylem Planımızda Afetlerde Kesintisiz Eğitim önemli bir yer tutuyor. Eylem planlarında önerdiğimiz Telafi Bilim Kurulu, Telafi Eğitim Bütçesi ve AFAD Eğitim Yönetimi (AFAD-EY) birimi hızla kurulmalıdır.”

DEVA Partisi’nin Eğitim Eylem Planı’na şuradan ulaşılabilir: https://cdn.devapartisi.org/belgeler/eylem-planlari/egitim-10.pdf

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi’nden “Uzaktan eğitim kararından dönün” çağrısı: ‘Eğitimi feda edersek daha çok afetle karşılaşırız’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

11-02-2023