DEVA Partisi’nden “Uzaktan eğitim kararından dönün” çağrısı: ‘Eğitimi feda edersek daha çok afetle karşılaşırız’

11-02-2023
DEVA Partisi’nden “Uzaktan eğitim kararından dönün” çağrısı: ‘Eğitimi feda edersek daha çok afetle karşılaşırız’

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, depremin ardından uzaktan eğitime geçilmesi kararını eleştirdi. İktidarı karardan vazgeçmeye çağıran Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şu sözlerle seslendi:

‘Karar son derece hatalı’

“Hiçbir istişareye dayanmayan akıldan uzak, bilimsel bir temeli olmayan bu karar son derece hatalıdır. Yüz yüze eğitimler, eğitimin vazgeçilmez yöntemidir. Her afet durumunda önce eğitimi göz ardı etmek hükûmetin en büyük yanlışı.”

‘Uzmanlara danışsaydınız eğitimin kıymetini söylerlerdi’

“Afetlerde ilk olarak eğitimi feda edersek daha çok afetle karşılaşmaya devam ederiz. Zerre kadar konunun uzmanlarına danışmış olsaydınız, ülkemizin geleceği için afet dönemlerinde de olsa kesintisiz eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu size söylerlerdi.”

‘Binlerce otelimiz var’

“Sadece afetzedelerin barınması için yurtlar değil, binlerce otelimiz var. Anadolu insanının sıcacık yuvaları var. Onları kendi evinde misafir edebilecek kocaman yürekleri var.”

‘Üniversite eğitiminin katledilmesi anlamına gelir’

“Pandemi sürecinde uygulamada yaşanan sıkıntılar bir sorun olarak varlığını korurken, bunun üstüne bir dönem daha öğrencileri bu uygulamalardan mahrum etmek üniversite eğitiminin katledilmesi anlamına gelir. Uzaktan eğitime geçilmesinden vazgeçilmelidir.”

‘Öğrenciye haksızlık’

“Uzaktan eğitim sürecinde aidiyet hissinin oluşmaması, yalnızlık, öğrenme-öğretme isteğinin azalması, sosyalleşme sorunu, motivasyonsuzluk, derse odaklanamama, gerçeklik algısının zayıflaması, psikolojik boşluğa düşme ve ilgisizlik gibi duyuşsal yönü ağır basan durumlar dikkate alınmadan bu işe kolları sıvamak öğrenene yapılmış en büyük haksızlık olur. Uzaktan eğitim bu yönlere sahip değildir. En önemlisi, uygulamaya dayalı dersler açısından öğrencilerin, beceri ve tutumlarına yönelik davranışların gerçekleşmesinde yaşayacağı sorunlardır.”

‘Gençleri cezalandırmayın’

“DEVA Partililer olarak Türkiye’nin sahip olduğu tüm imkanları çocuklarımızın geleceği için seferber etmeye hazırız. Bu nedenle size bir sefer daha sesleniyoruz: Lütfen üniversiteleri kapatmayın, gençlerimizi cezalandırmayın.”

‘Lütfedip eylem planımızı incelerseniz hatayı göreceksiniz’

“Eğitim ve öğretim çok önemli. Bunu belki siz tam olarak idrak edemiyor olabilirsiniz. Mühendislik, tıp, eczacılık, hukuk, mesleki ve teknik eğitim, uzaktan olmaz Sayın Erdoğan. DEVA Partisi Eğitim Eylem Planı açıkladı ve bir suretini Milli Eğitim Bakanınıza ve size gönderdik. Orada afetlerde kesintisiz eğitimin ne kadar önemli olduğunu tüm detaylarıyla açıkladık ve yapılacak işlem türlerini de sizler istifade etsin diye paylaştık. Lütfedip DEVA Partisi’nin Eğitim Eylem Planını incelediğiniz takdirde vermiş olduğunuz uzaktan eğitim kararının nasıl hatalı olduğunu gayet iyi göreceksiniz.”

 

SONRAKİ HABER

Ali Babacan’dan deprem bölgesine ayni bağış çağrısı: ‘Devlet önce kendi ayırdığı parayı harcasın, hemen IBAN vermesin’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

11-02-2023