DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin: “Tezkereye olumlu oy vereceğiz”

17-10-2023
DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin: “Tezkereye olumlu oy vereceğiz”

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, TSK’nın Irak ve Suriye’deki görev süresinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin tezkereye DEVA Partisi’nin olumlu oy vereceğini; ancak tezkerede yer alan Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’ ifadesi ile tezkerenin süresi konusunda eleştiri ve çekincelerinin olduğunu açıkladı.

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, yaptığı yazılı açıklama ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’deki görev süresinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresine DEVA Partisi olarak olumlu oy vereceklerini açıkladı.

DEVA Partisi’nin teröre karşı net bir duruşunun olduğu belirtilen açıklamada, “Çok kısa süre önce İçişleri Bakanlığı’na yönelik saldırı, terör örgütünün Kuzey Irak’taki varlığının ne kadar ağır bir tehdit oluşturduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan Suriye’den ülkemize yönelik yeni ve yoğun bir göç dalgasının önlenmesi ülkemizin önemli bir önceliği olmak durumundadır” ifadeleri yer aldı.

Şahin, tezkereye olumlu oy verecek olmalarına karşın, DEVA Partisi olarak tezkeredeki iki hususa ilişkin eleştiri ve çekincelerinin bulunduğunu belirtti.

Şahin şu ifadeleri kullandı:

“‘Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’ ifadesi açıklığa kavuşturulmalı”

“Hükûmet, tezkerede yer alan ‘Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’ ifadesini açıklığa kavuşturmalıdır. Bu yönde bir ihtiyaç var ise bunun, gerekçeleri net biçimde ortaya konulmuş ayrı bir tezkereyle meclise sevk edilmesi daha doğru olacaktır.”

‘Tezkere daha kısa süreli olmalı’

“Tezkere ile ilgili bir diğer önemli husus süreye ilişkindir. Tezkerenin geçmişte de olduğu gibi bir yıl süreli olması gerektiğini, ihtiyaç olduğunda Meclis’e güncel ve detaylı bilgilendirme yapıldıktan sonra uzatılmasının Anayasa’nın 92. maddesinin lafız ve ruhuna daha uygun olacağını vurgulamak isterim.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Dalgın, 1 Ekim’de Yürürlüğe Giren AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na İlişkin Çalışmaları Bakan Bolat’a Sordu: “KOBİ’lerimizin uyum çalışmalarında desteklenmesi amacıyla finansman desteği planlanmakta mıdır?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-10-2023