DEVA Partili Yeneroğlu, Bakan Şimşek'e MASAK'ın Gri Liste tebliğinin uygulanıp uygulanmadığını sordu

01-03-2024
DEVA Partili Yeneroğlu, Bakan Şimşek'e MASAK'ın Gri Liste tebliğinin uygulanıp uygulanmadığını sordu

Yeneroğlu, Bakan Şimşek’e; Türkiye’nin gri listeden çıkmasını sağlayacak, MASAK’ın kamusal nüfuz sahibi kişilere yönelik düzenlemesinin uygulanıp uygulanmadığını sordu.

“MASAK’ın tebliğinin yayımından bugüne kadar tebliğ kapsamındaki kuruluşlar tarafından “Kamusal Nüfuz Sahibi Kişiler”, onların ailesi ya da yakınlarına dair gerekli özel/sıkılaştırılmış tedbirler alınmış mıdır?

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Türkiye’nin gri listeden çıkmak için yerine getirmekle yükümlü olduğu kara para aklama ve terörün finansmanı konusundaki kriterler çerçevesinde, MASAK’ın 2022’nin Kasım ayında çıkardığı “Kamusal Nüfuz Sahibi Kişiler”, bu kişilerin ailesi ve yakınları hakkında çıkardığı özel/sıkılaştırılmış tedbirler öngören tebliği meclis gündemine taşıdı.

MASAK’ın söz konusu tebliğinde “Kamusal Nüfuz Sahibi Kişiler” ve onların yakın çevresinin malî işlemlerinin, iş ilişkilerinin sıkı bir denetime tabi tutulacağı belirtilirken bu tedbirlerin, kişilerin görev sürelerinin dolmasının ya da kamusal nüfuz niteliklerini yitirmesinin akabinde bir yıl daha süreceği ifade edilmiştir.

Yeneroğlu, bu tedbirler kapsamında basına yansıyan idarî ya da adlî bir işleme rastlanmadığının altını çizerek Bakan Şimşek’e, Türkiye’nin gri listeden çıkması için alınan tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını ve bu doğrultuda şüpheli bir işlem tespit edilip edilmediği sorularını yöneltti.

Türkiye’nin gri listede yer alması nedeniyle sermaye akışının gayrisafi hasılanın belli bir oranı kadar azaldığı ve sendikasyon kredilerinde maliyet artışı gibi bazı olumsuz etkilerin olduğunun da altını çizen Yeneroğlu, bu durumun ekonomik etki analizlerinin yapılıp yapılmadığı hakkındaki sorularını Bakan Şimşek’e iletti.

Yeneroğlu, Bakan Şimşek’in yanıtlaması istemiyle şu soruları gündeme taşıdı:

“ Alınan bu tedbirler neticesinde herhangi bir şüpheli işlem tespit edilmiş midir?”

 1. MASAK’ın bu tebliğinin yayımından bugüne kadar tebliğ kapsamındaki kuruluşlar tarafından “Kamusal Nüfuz Sahibi Kişiler”, onların ailesi ya da yakınlarına dair gerekli özel/sıkılaştırılmış tedbirler alınmış mıdır?
 2. Alınan bu tedbirler neticesinde herhangi bir şüpheli işlem tespit edilmiş midir?

“Türkiye’nin gri listeye alınması sonucunda yaşanılan ekonomik zararlar hakkında bir etki analizi yapılmış mıdır?”

 1. Bir tespit ya da tespitler söz konusuysa, kamusal nüfuz sahibi kişiler ya da onların yakınları hakkında kaç adet idari veya adli işlem yapılmıştır?
 2. Türkiye’nin gri listeye alınması sonucunda yaşanılan ekonomik zararlar hakkında bir etki analizi yapılmış mıdır? Sermaye akışında gayrisafi hasılanın yüzde kaçı oranında azalma olmuştur? Sendikasyon kredilerinde maliyet artışı ne kadardır?

SONRAKİ HABER

Milletvekili Karal’dan memleketi Rize’nin Kurtuluş Günü mesajı

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

01-03-2024