DEVA Partili Rızvanoğlu, İklim Değişikliği Başkanlığında, meteoroloji mühendisi olmamasını meclis gündemine taşıdı

01-03-2024
DEVA Partili Rızvanoğlu, İklim Değişikliği Başkanlığında, meteoroloji mühendisi olmamasını meclis gündemine taşıdı

DEVA Partisi Milletvekili Evrim Rızvanoğlu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, “İklim Değişikliği Başkanlığı’na personel alımlarında söz verdiğiniz gibi mülakatı kaldıracak mısınız? ” diye sordu.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Evrim Rızvanoğlu, “İklim değişikliğinin etkilerini değerlendirmek ve bu konuda stratejik planlar oluşturmak için meteoroloji mühendisleri gibi uzmanların önemli bir rolü vardır. Başkanlıkta bu kişilerin istihdam edilmiyor olması, multidisipliner yaklaşım gerektiren iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

“Memur kadrosunun sadece %34,38’i dolu”

Rızvanoğlu Stratejik Planı hatırlattı, “İklim Değişikliği Başkanlığı 2022 yılı Sayıştay Raporu’nda, Başkanlığın stratejik planının hazırlanmamış olması eleştiri olarak belirtilmiştir. Buna karşılık olarak 2 Şubat 2024 tarihinde, İklim Değişikliği Başkanlığı 2024-2028 Stratejik Planı yayımlanmıştır. Planın ‘Kuruluş İçi Analiz’ kısmında, 31.12.2023 tarihi itibariyle İklim Değişikliği Başkanlığı’nda toplam 121 personel istihdam edildiği, 170 kişilik personel kadrosunun boş olduğu görülmektedir. Bu kapsamda, memur kadrosunun sadece %34,38’i doluyken, sözleşmeli personel kadrosunun ise %89,47’si doludur. Boş olan kadrolar ise ağırlıklı olarak memur kadrolarıdır.  Bununla birlikte TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası, ‘Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanlığı’nda bir meteoroloji mühendisi dahi yok’ açıklamasında bulunmuştur. İklim değişikliğinin etkilerini değerlendirmek ve bu konuda stratejik planlar oluşturmak için meteoroloji mühendisleri gibi uzmanların önemli bir rolü vardır. Başkanlıkta bu kişilerin istihdam edilmiyor olması, multidisipliner yaklaşım gerektiren iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır.” ifadelerinde bulundu.

Rızvanoğlu, Meclis’e soru önergesi vererek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye şunları sordu: 

İklim değişikliğinin meteorolojik etkileri göz önünde bulundurulacak olursa, İklim Değişikliği Başkanlığı'nda meteoroloji mühendisleri gibi uzmanların istihdam edilmemesinin gerekçesi nedir?

Başkanlık bünyesindeki mevcut kadrolarda çalışan personelin uzmanlık alanları nelerdir? Hangi disiplinlerden personel bulunmaktadır? Bu uzmanlıklar, İklim Değişikliği Başkanlığı'nın stratejik hedefleriyle ne kadar uyumludur?

İklim Değişikliği Başkanlığı'nda toplam 170 kişilik personel kadrosunun boş olduğu tespit edilmiştir. Boş olan kadroların doldurulmasıyla ilgili bir talep bulunmakta mıdır? Eğer varsa, bu talepler hangi uzmanlık dalları için yapılmıştır? Alımlarla ilgili öngörülen tarih nedir?

İklim Değişikliği Başkanlığı’na personel alımlarında söz verdiğiniz gibi mülakatı kaldıracak mısınız?

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karatutlu: "Dünya 5'ten büyükse, Kahramanmaraş da 5'ten büyüktür"

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

01-03-2024