DEVA Partili Ekmen, Erdoğan ve Varank’a uzay programı hedeflerini hatırlattı: “Taahhüt edilen bu hedeflere ulaşamamanızın sebebi nedir?”

31-12-2023
DEVA Partili Ekmen, Erdoğan ve Varank’a uzay programı hedeflerini hatırlattı: “Taahhüt edilen bu hedeflere ulaşamamanızın sebebi nedir?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Varank’a uzay programı hedeflerini hatırlattı.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2021 yılında yaptığı konuşmayı hatırlatarak sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Şubat 2021 yılında Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın tanıtımında yaptığı konuşmada, "2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Hedefler arasında yer alan ve sıklıkla tekrar edilen, 2023 için yapılması planlanan maddelerden birkaçı aşağıdaki şekildedir.

 • Cumhuriyetimizin 100. yılında, Ay’a ilk teması gerçekleştirmek.
 • Uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak.
 • Bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmak.
 • Bir Türk vatandaşını uzaya göndermek.
 • Yeni nesil uydu geliştirme alanında dünyayla rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmak.
 • Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek.

DEVA Partili Ekmen,  sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ı etiketleyerek uzay programı hedeflerini sordu.

Ekmen; “Etkinliği hazırlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve ekibini tebrik eden Erdoğan, "Tüm dünyanın gözü üzerimizde. Niye bu kadar saldırıyorlar, neden? 'Çılgın Türkler geliyor' diyorlar.”

Sn. Bakan, görevde olduğunuz dönemde taahhüt edilen bu hedeflere ulaşamamanızın sebebi nedir? @varank” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen: “Asgari ücretliye fedakârlık dayatan iktidar israfa son versin”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

31-12-2023