DEVA Partili Avşar, anne babalara seslendi: “Her konuda ve her platformda yanınızda olacağız”

25-10-2023
DEVA Partili Avşar, anne babalara seslendi: “Her konuda ve her platformda yanınızda olacağız”

DEVA Partili Milletvekili Cem Avşar, Erasmus+ programı kapsamında Tekirdağ'dan Letonya'ya gönderilen 21 öğrencinin, hibe desteğinin amacı dışında kullanılması nedeniyle mağdur edildiğine dair şikayetlerini, Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin'e sordu. Soru önergesiyle ilgili videolu bir açıklama yapan Avşar, öğrenci velilerine seslenerek, “Gönlünüz rahat olsun, başta dediğim gibi ülkemizin bu insani olmayan yaşam şartları altında sizin ve çocuklarınızın gösterdiği gayretlerin, emeklerin takipçisi olmaya devam edeceğiz, her platformda ve her konuda konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, Bakan Sayın Yusuf Tekin’e verdiği soru önergesiyle Erasmus+ Programları kapsamında açılan hibe desteklerinin amacına uygun kullanılmamasından kaynaklanan sorunları ve mağduriyetleri sordu.

Avşar, soru önergesi üzerine yayınladığı videolu açıklamada anne babalara seslendi.

Ailelerin içinde bulunduğu duruma değinen Avşar şu ifadeleri kullandı:

‘İhtiyaçlarına yetme gayretinizi çok iyi biliyorum’

“Evlatlarınızı ülkemizin bu zor şartları altında nasıl yetiştirmeye çalıştığınızı, ihtiyaçlarına yetme gayretinizi çok iyi biliyorum. Özellikle üniversite öğrencilerimizin durumu çok daha vahim. Gündüz okula gece mesaiye gidenler, Bir öğün ile günü kapatmaya çalışanlar, okul hayatı boyunca bir kitap dahi alamayıp fotokopilerle sınıfları geçmeye çalışanlar, kayıt yaptıramayanlar… Daha birçok şey sayabilirim.”

‘Telaşınızın farkındayım’

“Bütün bu şartlar altında yeni arayışlarla, yeni çabalarla çocuklarınızı dünya koşullarına uygun yetiştirme telaşı içindesiniz, farkındayım” diyen Avşar, “Bunun en güzel örneği Avrupa Birliği’nin sağladığı hibe destek programlarıdır. Nitekim bu programlardan birçok öğrencimiz faydalanmakta, gelişimleri noktasında bir fırsat olarak görmekte ve katılmaktalar. Lisemizin Turizm Otelcilik bölümünden 21 öğrencimiz Letonya'nın başkenti Riga'ya gönderildi. Çok güzel, tebrik ediyorum.”

‘Hibe destekleri nerede?’

Avşar sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak yeni beceriler kazanmak, kişisel gelişimlerini güçlendirmek ve istihdam olanaklarını arttırmak üzere sağlanan bu hibe desteğinin amacına uygun kullanılmadığı, program kapsamına alınan öğrencilerin mağdur edildiğini gördüm ve konuyu Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e sordum.”

‘Sorumlular hakkında bir idari işlem yapıldı mı?’

“Yine Lisemizde yaşanan şaibeleri sorduk: program kapsamında sağlanan hibe desteğinin öğrencilerimize ulaştırılmayıp programın amacı dışında ve programın uygulama yönetmeliğine aykırı olarak kullanılmışsa sorumlular hakkında bir idari işlem yapıldı mı? Öğrencilerimizin hakları iade edildi mi?

Tekirdağ’ımızda yaşandığı gibi Ülke genelinde benzer sorunlar var mıdır? Bu sorunların kaç tanesi yargıya intikal etmiştir? Bu sorunların önünü almak üzere bir tedbir alındınız mı?

Bununla birlikte hibe desteğini hak kazanan öğrencilerimiz ve konuyu takip eden gazetecilerimiz baskı altına alınmakta ve konu kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu duruma karşı bir önlem aldınız?”

‘Her konuda ve her platformda yanınızda olacağız’

“Gönlünüz rahat olsun, başta dediğim gibi ülkemizin bu insani olmayan yaşam şartları altında sizin ve çocuklarınızın gösterdiği gayretlerin, emeklerin takipçisi olmaya devam edeceğiz, her platformda ve her konuda konuşmaya devam edeceğiz.”

Avşar, Bakan Tekin’e verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt aradı:

 1. Bu eğitim döneminde ülke genelinde kaç hibe desteği açılmıştır? Kaç öğrencimiz bu hibe desteklerinden faydalanmıştır?
 2. Tekirdağ ilimizden kaç öğrencimiz program kapsamına alınmış ve ne kadar hibe desteği sağlanmıştır?

SONRAKİ HABER

Evrim Rızvanoğlu, Bakan Özhaseki’ye hava kalitesi izleme istasyonlarını sordu: “Daha temiz ve daha sürdürülebilir bir gelecek için vatandaşlar hava kalitesi verilerine şeffaf bir şekilde erişmeli”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

25-10-2023