Ali Babacan’dan kişi başına düşen milli gelir açıklaması: “10 yıl öncesinden düşük ve adil dağılmıyor”

07-03-2024
Ali Babacan’dan kişi başına düşen milli gelir açıklaması: “10 yıl öncesinden düşük ve adil dağılmıyor”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 7 Mart Perşembe günü Zonguldak’ta bir basın toplantısı düzenledi. Zonguldak Belediye Başkan adayı Fatih Keleş’in de tanıtıldığı basın toplantısında Babacan kişi başına düşen gerçek milli gelir rakamına, iktidarın yerel seçim tehditlerine ve muhalefete değindi. Sözlerine maden şehitlerini anarak başlayan Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

“TÜİK’in açıkladığı 13 bin dolarlık milli gelir iniyor 9.600 dolara”

“Hem sığınmacı sayısını hem de dolar enflasyonunu dahil edersek TÜİK’in açıkladığı 13 bin dolarlık milli gelir iniyor 9.600 dolara. İşte sordum ya başta, 2013’e göre daha iyi durumda mısınız, daha iyi durumda mıyız diye. Daha kötü durumdayız. Evet, sadece 9.600 dolar. Üstelik bu kadarla da bitmiyor. 10 yıl öncesinden düşük olan bu milli gelir rakamı adil de dağılmıyor.”

“Rakamlarla oynuyorlar”

“10 yıl öncesinden daha iyi durumdayız diyorlar. Çarşıya pazara çıkmayınca, markette alın teriyle kazandığı parayla alışveriş yapmayınca ‘10 yıl öncesinden iyiyiz’ demek dile kolay. Hisseden var mı bunu? Hissediyor musunuz? 10 yıl öncesinden daha mı iyiyiz, daha mı kötüyüz?  Şöyle bir düşünün. E tabii ki daha kötüyüz arkadaşlar. Peki rakamlar niye böyle? Rakamlarla oynuyorlar arkadaşlar, oynuyorlar. Sorunun tam da özünde bu var.”

“Dolar enflasyonunu hesaba katmıyorlar”

“Kişi başına düşen milli geliri on yıl öncesiyle kıyaslıyorlar, değil mi? ‘12.500 dolardı on yıl önce, bak 13.000 oldu.’ Ama dolar enflasyonunu hesaba katmıyorlar. O günün 12.500 doları, bugünün 12.500 dolarına göre çok daha kıymetli. Satın alma gücü çok daha fazla.”

“Toplam geliri vatandaşlarımızın sayısına bölüyorlar, oysa milyonlarca sığınmacı var”

“10 yıl önce Türkiye’de bu kadar sığınmacı mı vardı? Bunlar ne yapıyor? Toplam geliri vatandaşlarımızın sayısına bölüyorlar. Oysa şu an Türkiye’de milyonlarca sığınmacı var. Bu geliri onlar da paylaşıyor. Gidiyorlar bizim okullarımızdan istifade etmiyorlar mı? Gidiyorlar hastanelerimizden istifade etmiyorlar mı? Bu ülkenin ürettiklerinden sığınmacılar da alıyor.”

“Seçmenle kavga eden muhalefet partileri var”

“İktidar geliyor, insanları Gazze’yle tehdit ediyor: ‘Bana oy yoksa, yardım da yok’ diyor. Muhalefet ne yapıyor? Genel seçimlerde iktidar olamamanın acısını seçmenden çıkarıyor. Şu anda seçmenle kavga eden muhalefet partileri var bu ülkede. Biri çıkıyor, sokakta kendisine küçücük bir eleştiri getirene kızıyor, azarlıyor. Diğeri, yasal hakkı olan bedelli askerlik hakkını kullanan gençlere çatıyor.”

“Ülkeye hizmet etmek, vatandaşlarımızın kendisine verdiği desteğin bir gereği”

“Sayın Erdoğan Ordu’ya gitti, insanları tehdit etti. Ne dedi? ‘Biz yoksak, doğalgaz yok’ dedi. Sanki yıllardır Ordu Belediyesi bir başka partideymiş gibi. Hatay’a gitti, insanları tehdit etti. ‘Biz yoksak, hizmet yok, beklemeyin’ dedi. Sanki depreme maruz kalan diğer on ilde belediyeler farklı partideymiş gibi. Oysa, bu ülkeye hizmet etmek, vatandaşlarımızın Mayıs 2023 seçimlerinde kendisine verdiği desteğin bir gereği.”

“Stajını Küçük Ortak’ın yanında yaptı, tehdit konusunda tecrübeli”

“Ülkenin Cumhurbaşkanı böyle tehditler savururken adaylar duruyor mu? Erdoğan’dan aldıkları cesaretle onlar da başladılar milleti tehdide. Ama Sayın Erdoğan stajını Küçük Ortak’ın yanında yaptı, o yüzden bu tehdit konusunda artık tecrübeli. Ama adaylar ise tecrübesizler, adaylar acemi. Gittiler, İstanbul’da insanları neyle tehdit ettiler biliyor musunuz? Gazze’yle tehdit ettiler.”

“Genel seçimleri kazandı da Gazze’ye hangi hayrı dokundu?”

“Bize oy verirseniz Gazze’ye yardım ederiz’ dediler. ‘Bize oy verirseniz Gazze’yi görmezden gelmeyiz’ dediler. Açlıkla, susuzlukla, bombalarla boğuşan insanlara desteği dahi şarta bağladılar. Yerel yönetimlerle Gazze’nin ne alakası var Allah aşkına? Genel seçimleri kazandı da Gazze’ye hangi hayrı dokundu bugüne kadar?”

“Bunların hesabına göre kişi başı herkes yılda 420 bin TL kazanıyormuş”

“Bunların hesabına göre bütün millet, kişi başı, bakın aile başı değil kişi başı herkes yılda 420 bin TL kazanıyormuş. Yani ayda 35.000 liralık bir gelir düşüyormuş. Bakın aileye değil, herkese. Dört kişilik bir ailenin Türkiye’deki ortalama geliri 140 bin liraymış. Açıkladıkları rakam bunu ifade ediyor. Maaş, para, cüzdan sormak ayıptır ama arkadaşlar, acaba ülkemizde kaç haneye böyle bir gelir giriyor merak ediyorum.”

“Son 5 yıldır nüfusun sadece en zengin %5’inin geliri artmış”

“Gelir dağılımındaki adaletsizlik şu anda yakın tarihimizin en kötü seviyesinde. Bakın yine TÜİK’in rakamlarına göre söylüyorum, başkası değil. Gelir dağılımı araştırması açıklandı biliyorsunuz. Yeni, iki ay kadar oldu. Son 5 yıldır, ülkemizdeki nüfusun sadece en zengin %5’inin geliri artmış. Geri kalan %95’inin geliri ya düşmüş ya da sabit kalmış.”

“Saldırgan sokak hayvanları sorunu Zonguldak’a yakışmıyor, Türkiye’ye yakışmıyor”

“Saldırgan sokak hayvanları sorunu Zonguldak’a yakışmıyor, Türkiye’ye yakışmıyor. İnanın bunlar çözmesi zor işler de değil ya. Böyle çok para tutan işler de değil. Bu soruna hâlâ çözüm bulunmamış olması, 2024 Türkiye’si için bir ayıp, bir utanç. Belediyesiyle, iktidarıyla hepsinin ortak sorumluluğu bakın. Kimse birbirine suç atmasın, hepsinin imkanları var, hepsinin elinde yapabilecekleri işler var. Biz inşallah bu sorunu çözeceğiz.”

“Zonguldak hem muhalefetin hem de iktidarın görmezden geldiği bir kent”

“Zonguldak hem muhalefetin hem de iktidarın görmezden geldiği bir kent. Temmuz 2023’teki büyük sel felaketini hatırlayalım. 770 konut, bine yakın işyeri bu sel felaketine maruz kaldı. Aynı yıl Kasım’da, bu kez mal kaybının yanına can kayıpları da eklendi. 2024 Türkiye’sinde bizim artık afetlere verecek tek bir canımız olamaz, olmamalı.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Yerel seçimlerle Gazze’yi nasıl beraber anarsınız”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

07-03-2024