Ali Babacan: “Nerede başarılı olduk, nerede hata yaptık, hepsini masaya yatıracağız”

01-04-2024
Ali Babacan: “Nerede başarılı olduk, nerede hata yaptık, hepsini masaya yatıracağız”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1 Nisan Pazartesi günü DEVA Partisi Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı. 31 Mart Yerel Seçim sonuçlarını değerlendiren Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

 “Kavgadan, aşırılıktan beslenmeyen, ülkenin makul insanlarının sesini yükseltmiş bir siyasi partiyiz”

“Biz, kavgadan, aşırılıktan beslenmeyen, ülkenin makul insanlarının sesini yükseltmiş bir siyasi partiyiz. Vakit kaybetmeden seçim sonuçlarını tüm ayrıntılarıyla değerlendireceğiz. Nerede başarılı olduk, nerede hata yaptık, hepsini masaya yatıracağız. Biz, DEVA Partililer olarak, sorumluya bakarken işaret parmağını önce kendimize çeviririz. Çuvaldızı her zaman olduğu gibi yine önce kendimize batıracağız. Alınan sonuçların incelikli bir değerlendirmesini yapacak, ‘Nerede yanlış yaptık?’, ‘Daha iyi nasıl olabilirdi?’ diye düşünüp çözümler arayacağız.”

“Uzlaşma ve birlikte çalışma kültüründen, ortak akıldan ve adaletten asla vazgeçmeyeceğiz”

“Seçim sonuçlarına bakıp kavgacı, popülist, anlık politikalardan beslenen insanlar olmayacağız. Uzlaşma ve birlikte çalışma kültüründen, ortak akıldan ve adaletten asla vazgeçmeyeceğiz. Ahlaki duruşumuzla varlığımızı koruyacağız. Doğru yoldan şaşmayacağız. Bizi, biz olduğumuz için destekleyen, DEVA’ya oy veren ilk seçmenlerimizin başını öne eğdirmeyeceğiz.”

“Kavgayı, ayrıştırmayı bırakın, Türkiye için çalışın”

“Öncelikle de iktidar partisine sesleniyorum. Yerel seçimler bitti. Şimdi, zaman Türkiye’yi düşünme zamanı. Ülkemizin demokrasisine bir gram katkısı olacak her siyasi partiyi, her sivil toplum kuruluşunu, her fikir örgütünü ciddiye alın. Bin biliyorum demeyin, bir bilene danışın. Ülkeyi istişareyle yönetin. Gerçekten yazık oluyor, bu büyük ve güzel ülke sadece ve sadece kötü yönetim sebebiyle bu hale düştü. Ülkeye daha fazla zarar vermeyin. Kavgayı, ayrıştırmayı bırakın, Türkiye için çalışın.”

“Gelin Türkiye’nin her köşesini depreme dirençli hâle getirelim”

“Bir diğer çağrım ise seçilen tüm il ve ilçe belediye başkanlarına. Artık şehrinizdeki tüm insanların belediye başkanısınız. ‘Onu kapıdan almam’, ‘bunu bacadan sokmam’ değil; her yurttaşımıza belediyelerin imkanlarını eşit ve adil bir şekilde kullandırın.  Ve iktidar-muhalefet tüm siyasi partilere; en can yakıcı hakikatimizi hatırlatmak istiyorum arkadaşlar, evet deprem. Deprem. Gelin, Türkiye’nin her köşesini depreme dirençli hâle getirelim. Bir tek canımızı dahi artık afetlerde yitirmeyelim.”

“Kazandığımız belediyelerdeki yeni başkanlarımızı ve belediye meclis üyelerimizi tebrik etmek istiyorum”

“Kazandığımız belediyelerdeki yeni başkanlarımızı ve belediye meclis üyelerimizi tebrik etmek istiyorum. Belki çok sayıda değiller ama hepsi kıymetli; hepsi biricik. Adıyaman Çelikhan Belediye Başkanımız Mahmut Şahin. Adıyaman Besni Suvarlı Belediye Başkanımız Haydar Sert. Muş Bulanık Sarıpınar Belediye Başkanımız Maşuk Ataş. Muş Bulanık Rüstemgedik Belediye Başkanımız Abit Özdemir. Kendilerini tekrar kutluyorum. Görevlerinde başarılar diliyorum.”

“DEVA Partisi olarak, seçimlere girerken iktidar olmanın imkanlarına sahip değildik”

“Biz, DEVA Partisi olarak, seçimlere girerken iktidar olmanın imkanlarına sahip değildik. Hazine yardımı almayan bir siyasi partiyiz. Kayıt dışı kaynaklarla da iş yapmıyoruz. Köprülerden sallandıracak koca pankartlarımız, sokakları donatacak afişlerimiz yoktu. Çok şükür, caddelerdeki sokaklardaki o çevre kirliliğine de, israfa da ortak olmadık. Sayesinde billboard’lar giydirebileceğimiz belediyelerimiz yoktu, sesimizi duyuracak medya organlarımız, gazetelerimiz, gazetecilerimiz de yoktu. Seçimlere teşkilatımızla girdik, seçmenlerimizle girdik, yol arkadaşlarımızla girdik.”

“Partimiz ilk kez kendi adıyla, kendi logosuyla oy pusulasında yer aldı”

“Partimiz ilk kez kendi adıyla, kendi logosuyla oy pusulasında yer aldı. İlk kez seçmenlerimizle buluştuk. İnsanlar ilk kez oy pusulasında DEVA Partisi’ni gördüler ve ilk kez partimize oy verdiler. Sandıkta ilk kez bizimle buluşan, DEVA Partisi’nin ilk seçmenlerine hassaten selamlarımı gönderiyorum.”

“Belediye başkan adaylarımız, belediye meclis üyesi adaylarımız, teşkilat mensuplarımız büyük bir özveri ile çalıştılar.”

“Genç bir siyasi parti olarak Türkiye’nin her yerinde; Doğu-Batı, Kuzey-Güney ayrımı yapmadan her yerde aday çıkaran bir partimiz olduğu için, böylesi yol arkadaşlarımla bir arada olduğum için onur duyuyorum. Belediye başkan adaylarımız, belediye meclis üyesi adaylarımız, teşkilat mensuplarımız büyük bir özveri ile çalıştılar. Üstelik, bazı şehirlerde hâkim siyasi partilerin türlü zorluklarıyla da karşılaştılar. Bakın bunu iktidar-muhalefet ayrımı yapmadan söylüyorum maalesef. Ama pes etmediler, vazgeçmediler.”

“Ülkemizde hâlâ, insanlar, fikirlerini demokrasi yoluyla yaşatma umudunu koruyor”

“Demokrasimizin ağır hasarlı haline rağmen, halkımızın sandığa olan inancının ne kadar yüksek olduğunu; düşmüş haliyle bile seçimlere katılım oranlarından anlıyoruz. Ülkemizde hâlâ seçimlere çok sayıda parti giriyor. Ülkemizde hâlâ, insanlar, fikirlerini demokrasi yoluyla yaşatma umudunu koruyor. Ben buradan, seçimlere katılan tüm siyasi partilere ve iradesini sandığa yansıtan her bir vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Esen: “Hükümeti ve Sayın Cumhurbaşkanı’nı Filistin konusunda samimiyete davet ediyorum”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

01-04-2024