DEVA Partili Esen: “Hükümeti ve Sayın Cumhurbaşkanı’nı Filistin konusunda samimiyete davet ediyorum”

01-04-2024
DEVA Partili Esen: “Hükümeti ve Sayın Cumhurbaşkanı’nı Filistin konusunda samimiyete davet ediyorum”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen Pendik, Maltepe, Tuzla hattında gerçekleşen Mavi Yelekliler yürüyüşü başlangıcında Gazze-Filistin konusundaki basın açıklamasında hükümete seslendi. Esen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı samimiyete davet ediyorum” dedi.

TÜİK verilerine ve Ticaret Bakanlığı sitesine dayanarak İsrail ile ticari ilişkilerin devam etmesini samimi bulmadığını aktaran DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili ElifEsen’in konuşması şöyle:

“Hayatının büyük bir kısmını sivil toplum ve siyaset düzeyinde çocukların ve ailelerin korunmasına adamış bir insan olarak 5 aydır İsrail tarafından soykırıma uğrayan Filistin için kalbim hepimiz gibi paramparça…

7 Ekim’den bu yana 14.280 Filistinli çocuk vahşice katledildi. Bebekler ve henüz hayatta kalmayı başaran çocuklar ise yetersiz beslenme yüzünden ölümün eşiğinde. Sağlık hizmeti alamıyor, kayıp anne babalarına ulaşamıyor, her an ölümle burun buruna yaşamanın korkunç hissi altında eziliyorlar.

Çok değil, 75-80 yıl önce Yahudi toplumunun Avrupa’da uğradığı mezalimin kat be kat büyüğünü şu an İsrail’in göstermesi utanç verici. Mazlumun zalime dönüştüğü kara bir perdeyi izliyoruz.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’i dava ederek gösterdiği onurlu duruş ve soykırımdan yargılanmasını sağlamış olma ediminden dolayı tekrar tebrik ediyor ve soruyorum: Biz ne yapıyoruz?

İspanya ve Güney Afrika müslüman topluluklar olmamalarına rağmen İnsan Hakları temelinde ve vicdan sahibi ülkeler olarak duruşlarını sergilemeye devam ediyorlar. Kuzey ülkelerinde, hatta İsrail’e destek veren ABD’de bile halkın bir kısmı devasa eylemlerle hükümetlerine baskı kurmaya çalışıyorlar.

Bizim hükumetimiz ise görüntüde büyük bir Filistin destekçisi gibi davranmasına rağmen asla vazgeçmediği İsrail ile ticari alışverişe devam ediyor. Ön planda Filistin’e destek açıklamaları, arka planda İsrail’e ekonomik güç veren ticaret ilişkileri…

Bunları kabul etmek mümkün değil. Çocukları kendine hedef almış, ortalığı kan gölüne çevirmiş Netanyahu’ya karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin çok daha sarsıcı bir tavır almış olmasını istiyoruz.

TÜİK’in Ocak verilerini incelediğinizde İsrail’e sevkiyatı süren barut ve patlayıcı maddeleri, muhtelif kimyasalları, hava taşıtları ve uzay araçları parçalarını, silah mühimmat ve parçalarını listede görebilirsiniz!!!

Öte yandan sayın Cumhurbaşkanı’nın “One Minute” dediği yıllar dahil, İsrail’e sözde kafa tutulan tüm yıllar dahil son 20 yılda resmi bakanlık verilerine göre size şu cümleyi iletmeme izin verin: İsrail'in dış ticaret hacmi son 20 yılda yaklaşık iki kat artmıştır. 2002'de 63 milyar dolar olan hacim, 2018 yılında 139 milyar dolara kadar çıkmış, 2020'de covid-19 salgınının da etkisiyle 119 milyar dolara gerilemiştir. Ancak, 2021 yılında tekrar artan dış ticaret hacmi 2022 yılında 181 milyar dolara ulaşmıştır.

Özetle İsrail ekonomisi bizim de katkılarımızla bu kadar büyümeye ve Filistin’e bomba yağdırmaya imkan bulabilmekte.”

Partili bir cumhurbaşkanı olarak devleti, yani hükümetin başını Filistin konusunda samimiyete davet ediyor, Gazzeli ve Refahlı çocuklar için her gün dua etmeye ama duadan fazlasını da yapmaya çağırıyorum.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Ülkeyi yönetmeye talibiz ve bunun için hazırlanıyoruz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

01-04-2024