Ali Babacan İstanbul, Ankara ve İzmir Adaylarını Açıkladı

19-02-2024
Ali Babacan İstanbul, Ankara ve İzmir Adaylarını Açıkladı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 18 Şubat günü DEVA Partisi aday tanıtım toplantılarının dördüncüsünde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının İdris Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının Celal Mümtaz Akıncı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının Serap Karaosmanoğlu’nu açıkladı.

İdris Şahin

1974 yılında Çankırı’da doğdu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Türk Ceza Hukuku ve İdare Hukuku alanlarında uzman olup, serbest avukatlık yapmaktadır. İki Dönem Çankırı Baro Başkanlığı görevinde bulundu. 24. Dönem milletvekili genel seçimlerinde Ak Parti’den Çankırı milletvekili olarak seçilmiş. Bu süreçte birçok önemli araştırma komisyonlarının sözcüsü olarak görev aldı. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği görevinde bulundu. 9 Mart 2020’de DEVA Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. DEVA Partisi Seçim İşlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı ve parti sözcülüğü görevlerini devam ettirmektedir. Evli ve 3 çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Celal Mümtaz Akıncı

31 Ocak 1957 tarihinde Afyonkarahisar’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar’da tamamladı, 1982 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1988 - 2000 yılları arasında  baro yönetim kurulunda görev aldı, 2001 yılında Afyonkarahisar Baro Başkanlığına seçildi. Baro başkanı olarak görev yaparken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 13 Ekim 2010 tarihli Genel Kurulunda Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Anayasa Mahkemesi üyeleri arasında yapılan seçimle de Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına Başkanlığı’na getirilen Akıncı, 31 Ocak 2022 tarihinde emekliye ayrılmıştır. Celal Mümtaz Akıncı üç kız, bir erkek evlat ile iki torun sahibidir.

Serap Karaosmanoğlu

1969 tarihinde Konya’da doğdu. Orta öğrenimini Karşıyaka Lisesi’nde tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Tekstil imalatı ve ihracatı üzerine faaliyet gösteren kendi şirketlerinde yöneticilik yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Özbekistan’da çalışmalarını sürdürdü. 2006 yılından günümüze Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanında çalışmaya devam etmektedir. 2020 yılında DEVA Partisi’ne katılarak İzmir İl Teşkilatının kurucuları arasında yer aldı. Sektörel Çalışmalar ve Sosyal İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Mayıs 2023 tarihinde DEVA Partisi İzmir İl Başkanı olarak teşkilat çalışmalarını sürdürdü. Anne Çocuk Eğitim Vakfında gönüllü eğitmenlik yaptı. Bir dönem Ege Giyim Sanayicileri Derneğinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. İngilizce bilmektedir. Evlidir.

DEVA Partisi’nin dün duyurduğu büyükşehir ve il belediye başkan adaylarının listesi şu şekilde:

Hamza Milli - Adana Büyükşehir

Tarık Tunç - Afyonkarahisar

Celal Mümtaz Akıncı - Ankara Büyükşehir

Kıvanç Çetinkaya - Antalya Büyükşehir

Bülent Çam - Aydın Büyükşehir

Ayten Erat- Ağrı

Erdi Işık- Batman

Fikret Bakır- Bitlis

Kasım Gümüş - Çankırı

Mehmet Mirza - Denizli Büyükşehir

Murat Caymaz - Düzce

Hülya Göçer - Edirne

Recep Ceylan - Elazığ

Yusuf Türkmen - Erzurum Büyükşehir

Çelik Erimez - Eskişehir Büyükşehir

Murat Uçar - Giresun

Taner Gençer - Iğdır

İdris Şahin - İstanbul Büyükşehir 

Serap Karaosmanoğlu - İzmir Büyükşehir                                 

Müslüm Doğan - Karaman

İbrahim Göz - Kayseri Büyükşehir

Adem Atmani - Kırıkkale

Kebire Birer Türk - Samsun Büyükşehir

Rıdvan Çelik - Siirt

Seyfettin Neslinebi - Şırnak 

Sedat Ay - Tokat

Selçuk Keskin - Trabzon Büyükşehir

Ahmet Rençber - Uşak

Mesut Yıldırım - Yozgat

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi Milletvekili Rızvanoğlu: “İşçiler ‘Bizi köleliğe mahkum ettiler’ diyorlar”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

19-02-2024