Yeneroğlu’ndan yangın söndürme uçaklarıyla ilgili soru önergesi

05-08-2021
Yeneroğlu’ndan yangın söndürme uçaklarıyla ilgili soru önergesi
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.   05.08.2021
 
Mustafa YENEROĞLU
 
İstanbul Milletvekili
 
Halen mücadele etmekte olduğumuz orman yangınlarıyla ilgili olarak, Avrupa Komisyonu tarafından yangınlarla mücadele edilmesi amacıyla, ülkemize Hırvatistan ve İspanya’dan yangın söndürme uçakları gönderilmesine karar verilmiştir. Bu uçakların yangın söndürme faaliyetlerinde oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. 
 
Bu bağlamda;
 
1- Tarım ve Orman Bakanlığı'nın geçmiş verilerden hareketle bir baz senaryosu ve bu senaryoya dayalı yangın söndürme uçağı ve helikopteri ihtiyacı belirlemesi var mıdır?
 
2- Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği ihalede temini düşünülen yangın söndürme uçağı kapasitesi nasıl belirlenmiştir?
 
3- Türk Hava Kurumu (THK)'nun uçakları ile Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinde kiralanan veya bugünlerde İspanya ve Hırvatistan’dan yardım amaçlı olarak gelen ve yangın söndürme faaliyetlerine katılan uçaklar arasında herhangi bir model farkı var mıdır?
 
4- Model farkı var ise bu fark uçakların farklı özellikleri, alandaki yangın söndürme ile ilgili başarısına ne derecede tesir etmektedir?
 
5- Türk Hava Kurumu (THK)'nun uçakları ile Orman Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinde kiralanan yangın söndürme uçaklarına ödenen miktar ile Türk Hava Kurumu (THK)’nun uçaklarının ülkemizdeki yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılabilmesi için gerekli bakım maliyeti arasındaki fark ne kadardır?
 
6- Hâlihazırda apronda bekleyen THK uçaklarının kullanımına bugün karar verilirse kaç günde devreye alınabilir? Bu konuda bakanlığın bir kararı var mı?

 

SONRAKİ HABER

DEVA’dan elektrik kesintilerine tepki: ‘İktidarın son masalının konusu elektrik kesintileriydi’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

05-08-2021