Yeneroğlu’ndan Bozdağ’a: ‘Bugüne kadar kaç yargı mensubu göreve iade edildi?’

28-07-2022
Yeneroğlu’ndan Bozdağ’a: ‘Bugüne kadar kaç yargı mensubu göreve iade edildi?’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün ardından görevlerinden ihraç edilen hâkim, savcı ve yüksek yargı mensuplarının durumunu gündeme taşıdı.

‘150-200 hâkim ve savcı görevlerine döndü’

AB Komisyonu’nun 2021 yılı İlerleme Raporuna göre 3 bin 968 hâkim ve savcı FETÖ’yle irtibat veya iltisak gerekçesiyle mesleklerinden çıkarıldı. Aynı rapora göre haklarında beraat ya da kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği halde hiçbir hâkim ve savcı görevine döndürülmedi.

Ayrıca son zamanlarda, Danıştay’a iptal davası açıp kazanan 150 ila 200 hâkim ve savcının görevlerine döndürüldüğü bilgisini paylaşan Yeneroğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlamasını istediği soru önergesinde şunları sordu:

 1. “15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibatlı ya da iltisaklı oldukları gerekçesiyle, yüksek yargı mensupları da dahil olmak üzere, toplam kaç hâkim ve savcı hakkında meslekten çıkarma kararı verilmiştir?”

 2. “Haklarında ceza soruşturması ve kovuşturması yürütülen hâkim ve savcı ile yüksek yargı mensupları ile ilgili olarak; bugüne kadar verilen kovuşturmaya yer olmadığı, beraat (5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 223/2-a,b,c,d,e bentlerindeki hallere göre ayrı ayrı olarak), ceza verilmesine yer olmadığı (5271 sayılı Kanunun 223/4-a,b,c,d bentlerindeki hallere göre ayrı ayrı olarak), mahkûmiyet, durma, düşme, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına ilişkin sayısal ve olgusal (kısaca maddi ve hukuki olarak) veriler nelerdir? Bu kararların kesinleşmesine ve infaz ettirilmelerine ilişkin sayısal veriler nelerdir?”

 3. “Gerek yargı kararı ile gerekse idari değerlendirme üzerine, bugüne kadar, kaç yargı mensubu göreve iade edilmiştir?”

 4. “Haklarında verilen kovuşturmaya yer olmadığı ya da beraat kararı kesinleştiği halde göreve iade edilmeyen yargı mensuplarının olduğu bilinmektedir. Bu durumdaki kişilere ilişkin sayısal veriler nelerdir?”

SONRAKİ HABER

Mustafa Yeneroğlu’ndan hasta mahpuslar açıklaması: ‘Ağır hasta veya ileri derece engelli mahpusların cezaevinde tutulması zulümdür; Çevik Bir de Aysel Tuğluk da aynı zulmün mağduru’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

28-07-2022