Yeneroğlu, yurt dışındaki vatandaşlara yönelik seçim vaatlerini hatırlattı: “Yurt Dışındaki Vatandaşlarımıza Verilen Vaatler Derhal Yerine Getirilmeli”

06-07-2023
Yeneroğlu, yurt dışındaki vatandaşlara yönelik seçim vaatlerini hatırlattı: “Yurt Dışındaki Vatandaşlarımıza Verilen Vaatler Derhal Yerine Getirilmeli”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, AK Parti’nin 2023 seçim beyannamesinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıların çözümüne yönelik acil olarak yerine getirilmesi beklenilen üç vaadin hala yerine getirilmemesini eleştirdi.

Mobil cihazlar

Yeneroğlu, vatandaşlarımızın tatil dönemini anavatanlarında geçirirken maruz kaldıkları önemli bir sıkıntının yurt dışından getirilen kayıtsız mobil cihazların kullanım süresi olduğunu belirtti. AK Parti seçim beyannamesinde bu süreyi 120 günden 180 güne çıkartacağını belirtmesine rağmen hala sözünü tutmadığını vurgulayan Yeneroğlu, vatandaşlarımızın sıkıntılarının Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yapılacak basit bir değişiklikle anında hayata geçirebileceğini vurguladı.

Araçların kalma süreleri

AK Parti’nin verdiği sözlerden bir diğeri de geçici ithalat kapsamında Türkiye’ye getirilen araçların 730 günlük kalma süresini tamamladıktan sonra tekrar Türkiye’ye getirilebilmesi için yurt dışında en az 185 gün kalma şartının 30 güne düşürülmesiydi.

Yurt dışında yerleşik vatandaşlarımızın Türkiye’ye getirerek kullandıkları özel araçlara yönelik bu vaadin de hala yerine getirilmediğini belirten Yeneroğlu, “Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği’nde hemen yapılacak bir değişikle bu vaat de anında hayata geçirilebilir.” ifadelerini kullandı.

Yurt dışı borçlanmayla emekli olanlara tam zamanlı çalışma hakkı

AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yurt dışı borçlanması yoluyla emekli olanlara yurt dışında tam zamanlı çalışma hakkı tanınacağının yer aldığına da dikkat çeken Yeneroğlu, iktidarın sözünde durarak vatandaşlarımızın tam zamanlı çalışmasına ilişkin engelleri ortadan kaldırabileceğini belirtti. Yeneroğlu, “Bu vaat, 3201 sayılı Kanun’da yapılacak bir değişiklikle hayata geçirilebilir ve vatandaşlarımızın bu iktidar tarafından ellerinden alınan hakları iade edilebilir” dedi.

Geçtiğimiz ay verdiği üç soru önergesiyle bu vaatlerin ne zaman yerine getirileceğini soran Yeneroğlu, "Verilen sözlerin unutulmaması ve en kısa zamanda yerine getirilmesi için sürecin takipçisi olacağız” dedi.

 

 

 

SONRAKİ HABER

DEVA yönetiminde yeni görev dağılımı

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

06-07-2023