TÜİK işsizlik verileri gerçeği yansıtmıyor

18-01-2021
TÜİK işsizlik verileri gerçeği yansıtmıyor

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı:

“TÜİK işsizlik verileri gerçeği yansıtmıyor”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik verileri gerçeği yansıtmaktan uzak olmaya devam ediyor. Bu alışkanlığın yeni örneğini 2020 yılı Ağustos döneminde işsiz sayısı açıklamasında gördük: TÜİK; Ağustos döneminde işsiz sayısını 4 milyon 194 bin kişi, işsizlik oranını ise yüzde 13,2 olarak açıkladı.

Her üç kişiden biri işsizdir

TÜİK’in yayınladığı dar tanımlı işsizlik göstergelerinde, 2020 Ağustos dönemi itibariyle, çalışmaya hazır durumda olmasına rağmen iş aramaktan vazgeçen 4 milyon 83 bin kişi yer almıyor. Bu kişiler ve mevsimlik işçiler eklendiğinde geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 354 bine, “Geniş Tanımlı İşsizlik Oranı" ise yüzde 23,3’e ulaşmıştır.

İstihdam içinde gözükmesine rağmen işbaşında olmayanlar eklendiğinde ise ülkemizdeki geniş işsiz ve atıl işgücü sayısı maalesef 10 milyon 722 bin kişiye, oranı ise yüzde 30’a çıkmaktadır. 

Ülkemizde her üç kişiden birisi işsiz ya da atıl durumdadır.

Genç istihdamı azalmaya devam ediyor

Tablo gençlerimiz açısından da iç açıcı değildir. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 26,1 iken, gençlerde istihdam oranı 3,3 puan azalarak yüzde 31,1’e gerilemiştir.

Ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin oranı ise 2019 yılının aynı dönemine göre 0,3 puanlık artışla yüzde 30,4 seviyesini görmüştür.

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: ‘Dün gece yapılan bir iflas açıklamasıdır‘

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

18-01-2021