Sadullah Ergin, Tepkilere Rağmen Hatay’da “Rezerv Yapı Alanı” İlan Edilen Alanları Bakan Özhaseki’ye Sordu

05-12-2023
Sadullah Ergin, Tepkilere Rağmen Hatay’da “Rezerv Yapı Alanı” İlan Edilen Alanları Bakan Özhaseki’ye Sordu

DEVA Partisi Milletvekili Sadullah Ergin, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine dair eleştirilere rağmen Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde “Rezerv yapı alanı” ilan edilen alanlara ilişkin Bakan Özhaseki’ye sorular yöneltti.

DEVA Partisi Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde; Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde bulunan 207,35 hektar büyüklüğüne sahip alanın “Rezerv yapı alanı” ilan edilmesi ile ilgili şüpheleri, karara onay veren Bakan Özhaseki’ye sordu.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine dair eleştirilere rağmen TBMM'de kabul edildiğini vurgulayan Ergin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

 1. Rezerv yapı alanı ilan edilen bölgelere ilişkin, kanunda öngörülen süreç çerçevesinde bir yol haritası oluşturulmuş mudur?
 2. Böyle bir planlama yapılmış ise merakla bekleyen ve belirsizlik sarmalında olan binlerce hak sahibine, muhtarlara, STK'lara ve Belediyelere gerekli tebligat ve bilgilendirme işlemleri yapılmış mıdır?
 3. Rezerv yapı alanı içinde kalan özel mülkiyet haklarının ne surette korunacağı konusu karara bağlanmış mıdır? Bu kapsamda hazırlanan ve hak sahibi ile idare arasında yapılan anlaşma ile hak kaybının önünü alan bir sözleşme/taahhütname yapılmış mıdır?
 4. Sık sık deprem bölgesinde yapılan tüm inşa süreçlerinde "Hak sahiplerinin hakları korunacaktır." türünden açıklamalar yapılmaktadır. Ancak "Nasıl" yapılacağı konusunda bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Neden?
 5. Depremin üzerinden 10 ay geçti, 11. aydayız. Bugüne kadar afet sonrası sürecin yönetilmesinde makul, tutarlı ve güven veren bir uygulama kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Bugünden sonra yapılacaklara dair takvimlendirilmiş bir iş planınız var mıdır? Var ise ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz?

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar: “İktidar TOKİ marifetiyle seçim öncesi göz boyama projelerle umut tacirliği yaparak, ‘başlat-bırak’ anlayışıyla ülkemizi bir türlü bitmeyen şantiye sahasına çevirdi”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

05-12-2023