Mustafa Yeneroğlu’ndan AİHM’nin Yalçınkaya Kararı Açıklaması: "Yargılamalar bu çerçevede karara bağlanmalı, sonuçlanan dosyalarda yeniden yargılamanın önü acilen açılmalı"

27-09-2023
Mustafa Yeneroğlu’ndan AİHM’nin Yalçınkaya Kararı Açıklaması: "Yargılamalar bu çerçevede karara bağlanmalı, sonuçlanan dosyalarda yeniden yargılamanın önü acilen açılmalı"

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “ByLock kullanmak” ve “Bank Asya’da hesabı olmak” suçlamalarıyla gizli bir tanığın ifadesi sonucu mahkûm olan öğretmen Yüksel Yalçınkaya'nın açtığı davada Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmesi hakkında basın açıklaması yaptı.

Kararın silahlı terör örgütü üyeliğine ilişkin diğer ceza yargılamalarını da etkileyeceği/etkilemesi gerektiğini belirten Yeneroğlu, “Bu durumda; devam eden yargılamalar bu esaslar çerçevesinde karara bağlanmalı, sonuçlanan dosyalarda da yeniden yargılamanın önü acilen açılmalıdır” dedi.

‘AİHM: Süregelen yargılamalardaki sorunlar sistematik ve yapısal’

Mahkemenin “Kanunsuz Ceza Olmaz İlkesi”, “Adil Yargılanma Hakkı”, “Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü” maddelerinin ihlal edildiğine ilişkin tespitleri yaparken süregelen yargılamalardaki kronikleşen sorunlara dikkat çekerek sorunun sistematik ve yapısal olduğunu özellikle vurguladığını söyleyen Yeneroğlu, “Kararda dikkat çeken başka bir nokta da Mahkeme’nin önünde aynı konuda bekleyen 8.500 başvuru olduğu ve ByLock kullanan 100.000 kişinin de potansiyel başvurucu olduğunun altı çizilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yeneroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“AİHM, ülkemize ‘hukuka dönüş’ çağrısı yapmıştır”

“Nitekim AİHM, sorunun çok sayıda kişiyi etkilediğini ve etkilemeye devam edebileceğini vurgulamış, ülkemize ‘hukuka dönüş’ çağrısı yapmıştır. Açıkça da mevcut karardan gerekli sonuçların çıkartılarak ‘ulusal düzeyde genel önlemler alınması’ gerektiğine dikkat çekmiştir. Mahkeme, Anayasa’nın 90. maddesi 5. fıkrasında yer alan ‘usulüne göre yürürlüğe giren uluslararası antlaşmaların kanun gücünde olduğu’ hükmünü iktidara hatırlatarak kararın gereklerine uyulması gerektiğini belirtmiştir.”

‘Hukukun yok sayılışı çok korkunç mağduriyetlere yol açmıştır’

“Karar, en başta söylediğimiz gibi malumun ilamından ibarettir… Ne acıdır ki ceza hukukunun temel prensiplerinin terk edilişi, hukukun yok sayılışı ve vicdanların sesinin kısılması çok korkunç mağduriyetlere yol açmıştır. Bu mağduriyetleri telafi etmenin bir yolu elbette yok; ancak yaşanan mağduriyetlerin daha fazla artmaması ve hukuk devleti ilkesinin sağlanması için atılacak adımlar bellidir.”

‘Derhal KHK Mağduriyetleri Eylem Planımızda açıkladığımız gibi bir kanuni düzenleme yapılmalıdır’

“Bu kapsamda beklentim, hukuka dönüşün sağlanması ve toplumsal huzurun yeniden tesis edilmesi için hızlı bir şekilde kararın gereklerinin yerine getirilmesidir. AİHM kararında ortaya koyulan tespitler ve kararın diğer yargılamaları da ilgilendiren etkisi dikkate alınarak devam eden yargılamalar bu esaslar çerçevesinde karara bağlanmalı; sonuçlanan dosyalarda da yeniden yargılamanın önü acilen açılmalıdır. Böylece hem AİHM’e başvuramamış mağdurlar hem de yargılamanın yenilenmesi kurumunun sebep olacağı bürokrasiyi ve zaman kaybını minimum seviyede tutmak için KHK Mağduriyetleri Eylem Planımızda da açıkladığımız gibi derhal bir kanuni düzenleme yapılmalıdır.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Dalgın, TÜBİTAK tesislerindeki patlamada ihmal ihtimalini Bakan Kacır’a sordu

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

27-09-2023