Mustafa Yeneroğlu yaklaşan AYM üye seçimini yorumladı: ‘Nasıl ki İrfan Fidan planlanarak atandıysa, Muhterem İnce de aynı şekilde atanacak’

29-09-2022
Mustafa Yeneroğlu yaklaşan AYM üye seçimini yorumladı: ‘Nasıl ki İrfan Fidan planlanarak atandıysa, Muhterem İnce de aynı şekilde atanacak’

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, yaklaşan Anayasa Mahkemesi üyeliği seçimleri hakkında “İktidara sadakati sebebiyle Anayasa Mahkemesi üyeliğine atananlardan bağımsızlık, tarafsızlık ve adalet beklemek abesle iştigaldir” dedi. Dezenformasyon yasası diye bilinen teklif hakkında da konuşan Yeneroğlu “Cumhurbaşkanı, dün birisini ‘Yeterince tetikçilik yapmıyorsun’ diye uyardı” ifadelerini kullandı.

TBMM, yeni yasama dönemine 1 Ekim’de başlayacak. Meclisin yaklaşan gündemini değerlendiren DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclis’in Sayıştay’ın önerdiği adaylar arasından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) üye seçimi ve kamuoyunda dezenformasyon yasası olarak bilinen teklife ilişkin konuştu.

‘Muhterem İnce önce Sayıştay üyesi, sonra…’

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın önce Yargıtay üyeliğine, çok kısa bir süre sonra da Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirildiğini anımsatan Yeneroğlu, “Mayıs ayında medyaya bir haber düştü. Adalet anlayışı ve Anayasa’ya sadakati bakanlığın son yıllardaki ‘hukuk sonradan gelir’ anlayışı ile malum olan ‘İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, önce Sayıştay üyesi yapılacak sonra Anayasa Mahkemesi üyesi yapılacak’ diye… Gerçekten de İçişleri Bakan Yardımcısı Sayıştay üyeliğine aday oldu ve TBMM tarafından haziran sonunda seçildi” dedi.

‘Tiyatronun son perdesindeyiz; İrfan Fidan’la aynı şekilde atanacak’

19 Eylül’de Sayıştay’ın kendi içinde yaptığı seçim sonucunda AYM üyeliğine 3 kişi önerildiğini, birisinin de eski İçişleri Bakan Yardımcısı olduğunu söyleyen Yeneroğlu “İşte şimdi bu ikinci tiyatronun da son perdesindeyiz. Nasıl ki İrfan Fidan, Anayasa Mahkemesi’ne planlanarak atandı, eski İçişleri Bakan Yardımcısı da TBMM tarafından seçilerek aynı şekilde atanacak. İktidara bağlılığı ve sadakati sebebiyle Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atanan ve atanacak kişilerden bağımsızlık, tarafsızlık ve adalet beklemek elbette abesle iştigaldir” değerlendirmesinde bulundu.

‘Herkesi susturma çabasının cisimleşmiş hali’

DEVA Partili Yeneroğlu, dezenformasyon yasası olarak bilinen teklife ilişkin görüşlerini de paylaştı. Yeneroğlu, “Kanun teklifi, milletin desteğini kaybetmiş iktidarın seçime hazırlığının bir parçası… Gazetecileri, internet haber sitelerini, sosyal medyayı ve elbette tüm vatandaşlarımızı susturma çabasının cisimleşmiş halidir bu kanun teklifi. Tüm basın, iktidarın pençesine alınmak isteniyor” dedi.

“Cumhurbaşkanı, birisini ‘Yeterince tetikçilik yapmıyorsun’ diye uyardı”

Kanun teklifine göre İletişim Başkanlığı bünyesinde basın kartı vermeye yetkili komisyonun özerkliğini sorgulayan Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam (28 Eylül) katıldığı CNN Türk-Kanal D ortak yayınına gönderme yaptı:

“İktidarın tüm çabası, kendileriyle uyumlu bir gazetecilik faaliyetini tek meşru gazetecilik türü haline getirmek. Uysal ve gerekirse tetikçilik yapan gazeteci oluşturmak. Dün akşam Cumhurbaşkanı sadece tarifini yapmadı, örneğini de gösterdi: ‘Yeterince tetikçilik yapmıyorsun’ diye birisini uyardı.”

‘İnternet haber sitelerine havuç-sopa stratejisi’

Yeneroğlu, kanun teklifinin internet haber siteleriyle ilgili bölümünü “Hükûmetin alışılmış uygulamasını düşündüğümüzde olacaklar çok açık. İnternet haber sitelerine müdahale edecekler. Haberleri silme baskısı yapacaklar. Haber sitelerini yıldıracaklar. İktidar yanlısı internet haber siteleri ise Basın İlan Kurumu’ndan gelen resmi ilanlar ile ayakta tutulacak ve kamusal kaynaklar bunlara aktarılacak. Tam bir havuç-sopa stratejisi” sözleriyle değerlendirdi.

Sosyal medyaya düzenlemelerine de değinen Yeneroğlu “‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma Suçu’ diye yeni bir suç ihdas ediyorlar. Suç tamamen muğlak içerikli. Sosyal medyada ifade özgürlüğünü kullanan kişiler, yalan haber yayma gerekçesiyle tutuklanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar. İktidarın maksadı, önümüzdeki seçimlere kadar bu hükmü gelişigüzel uygulayarak vatandaşlarımızı sindirip susturmaktır” diye devam etti.

‘Tahakküm altındaki bir meclisin açılışını yapacağız’

Yeneroğlu, yeni yasama yılına ilişkin olarak “Yeni yasama yılının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını tüm kalbimle dilemek isterdim fakat bugün tamamen işlevsizleştirilmiş bir meclisin hayırlara vesile olmasını beklememiz, ne yazık ki en hafif tabirle hayalperestliktir. Demokratik niteliğini yitirmiş, Cumhurbaşkanının kuvvetler ayrılığını yok sayan anlayışı ve tahakkümü altında olan bir meclisin yasama yılı açılışını yapacağız. Meclis, siyasi denetim, bütçe ve temsil işlevleri bakımından etkinliğini tamamen kaybetmiştir” ifadelerine yer verdi.

Soru önergelerinin yarısı cevaplandırılmadı, lider Adalet Bakanı

Yeneroğlu, ayrıca geçtiğimiz yasama yılında verilen soru önergelerinin yaklaşık yarısının cevaplandırılmadığını, soru önergelerini en fazla yanıtsız bırakan kişinin ise Adalet Bakanı olduğunu söyledi.

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: ‘Altılı masanın ruhunda istişare, müzakere ve mutabakat var’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

29-09-2022