Milletvekili Rızvanoğlu’ndan Karaköy’deki Kıyı İşgaline Dair Benzetme: AK Parti Halkın Arasına Bir ‘Berlin Duvarı’ Çekmiştir

30-05-2024
Milletvekili Rızvanoğlu’ndan Karaköy’deki Kıyı İşgaline Dair Benzetme: AK Parti Halkın Arasına Bir ‘Berlin Duvarı’ Çekmiştir

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, kıyıların işgalleri hakkında TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Karaköy’deki kıyı işgaline değindi ve Berlin Duvarı benzetmesi yaptı. Hükümeti insafa davet eden Rızvanoğlu, halkın kullanımına açık olan sahillerin gün geçtikçe azaldığına dikkat çekerek, “Bu vatan, bu halkın vatanıdır. Sadece siz yönetenlerin değil.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşımız para vermeden ayağını suya değdiremiyor!”

Rızvanoğlu, konuşmasında kıyıların durumunu özetleyerek, büyük bir bölümünün halka kapalı olduğuna dikkat çekti.  Rızvanoğlu, “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, halkın serbestçe kullanması gereken kıyılarımızın büyük bir bölümü, halka kapalı. Kıyılar beton yığınlarıyla dolmuş ve sahillerimizin önemli bir bölümü özel işletmelere devredilmiş durumda.  Düşünün vatandaşlarımız para ödemeden ayaklarını denize bile değdiremiyor. Halkın kullanımına açık olan sahillerin sayısı da gün be gün azalıyor.  İktidar, önce ücretsiz olması gereken kıyıları ihaleye açıyor, sonra buraları özel şirketler alıyor, onlar da buralara büyük büyük otel dikiyor ve zenginlere tahsis ediyor!” dedi.

Karaköy’deki kıyı işgaline değinen Rızvanoğlu “Maalesef ülkemizin dört bir yanında benzer hikayeler yaşanıyor ancak ben bugün size seçim bölgem İstanbul’dan bahsetmek istiyorum.  Şimdi size bir fotoğraf göstereceğim. Burası İstanbul’un sahilinde, kentimizin turistik yerlerinden birisi Karaköy. Buraya her gün gerek il dışından gerek, İstanbul’un başka semtlerinden binlerce vatandaşımız geliyor.  Ancak boğaz havası almak ve Tophaneye doğru sahil boyunca yürümek isteyen vatandaşlarımız, otelin çektiği beton duvar nedeniyle tam burada takılıyor kalıyor. Yani oteli geçip ileriye gidemiyor. Buradan binlerce insanın faydalanması gerekirken, koskoca sahil resmen otelin havuzunu kullanan bir avuç zümreye bırakılmış durumda.” ifadelerini kullandı.

“Koskoca kıyıyı 10-15 kişinin yüzme havuzuna çevirdiniz!”

“Hani bu sahiller kamuya aitti, hani herkes serbest bir şekilde faydalanabilirdi? Nerede kaldı Anayasa ve Kıyı Kanunu… Geçenlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı bir açıklama yaptı. ‘Sahiller halkın kullanımına açılacak’ dedi. Sayın Bakan, siz koskoca kıyıyı 10-15 kişinin yüzme havuzuna çevirdiniz.  Sadece kaçak olarak üç-beş şezlong satan yerlere bakmayı bırakın, İstanbul’un tam orta yerine bakın! Bu fotoğraf AK Parti’nin bugün geldiği ve aslında kimliği haline de gelen bir durumu gösteriyor. AK Parti halkın arasına bir ‘Berlin Duvarı’ çekmiştir. Bu duvar geçmişteki gibi siyasi bir Berlin Duvarı değil, bu duvar sosyal tabakları ortadan ayıran bir duvar.  Bir tarafta hali imkânı yerinde, son derece zengin olan bir avuç zümre; diğer tarafta az gelirli, yaşamak için stresle mücadele eden halk. Aslında bu örnek, AK Parti iktidarının kimi tercih ettiğini de açıkça gösteriyor.”

“Halkı ev hapsine mahkum ediyorsunuz”

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nı ihalesini de değerlendiren Rızvanoğlu, “Yaz yaklaşıyor. Vatandaşlarımızın birçoğu bırakın tatili, memleketine bile gidemiyor. İktidarın betonlaştırdığı şehirlerde, herkes yazın sıcağında dört duvar arasına sıkışmış durumda.  Ancak iktidar, vatandaşın nefes almak için gölgesinde oturabileceği ya da istediği zaman denize girebileceği alanlar bile kalsın istemiyor.  Yine İstanbul’dan başka bir örnek vermek isterim Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı... İktidar limanın kapasitesini 4 kat büyüterek ihaleye çıkıyor. Bu da kapasitesinin 200 yat daha artması demek. Yani vatandaşımız yürürken denizi göreceğine ancak yatlara bakarak, sahilden yürüyebilecek. O da herhangi bir yapılaşma yapılmazsa. Ayrıca burası, doğal ve arkeolojik sit alanı özelliklerini taşıyor yani yapılaşmanın sınırlı olması gerekiyor. Peki, bu ne demek? Yarım milyon Kadıköylü’nün ve orayı gezmeye gelen İstanbul’un diğer ilçelerinden vatandaşlarımızın kıyıya erişimini engellemek demek.  Siz, resmen, halkı ev hapsine mahkum ediyorsunuz!  Kıyıları halka kapatarak, vatandaşlarımızı denizden ve doğadan mahrum bırakıyorsunuz.” diye konuştu.

“Azıcık insafa gelin, bu kadar gaddar olmayın”

İktidara seslenen Rızvanoğlu, “Zaten zamlar nedeniyle halkı depresyona soktunuz, parasız bıraktınız, evden çıkamaz hale getirdiniz. Şimdi bedava olan kıyıları da ellerinden alıyorsunuz. Yakında sokakta yürüyenlerden, otoban gibi, sokağa giriş parası da kesersiniz siz. Bu vatan, bu halkın vatanı. Sadece siz yönetenlerin değil. Bu halk da, sizi insanların ayağının altındaki halıyı çekesiniz diye seçmedi! Azıcık insafa gelin, bu kadar gaddar olmayın! Çok uzatmayayım. Kıyılar, kamusal alanlardır. Öyle ayrıcalıklı bir gruba bırakılamaz.  Aslında bu durum, evrensel olarak da böyledir.  Tüm dünyada, kıyılarda kamunun yararına olacak şekilde, herkese eşit ve serbest kullanım hakkı verilir.  Bizdeki astronomik fiyatlar nedeniyle, Durumu olan vatandaşlarımız, sırf sahilleri bedava diye Yunan adalarına gidiyor.  Peki, dar gelirli olan vatandaşlarımız ne yapsın? Bu sosyal adaletsizliğe artık yeter diyoruz! Biz kıyılarımızın halkın kullanımına açık kalması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Vatandaşlarımızın denizlere, sahillere ve kıyılara serbestçe erişim hakkını sonuna kadar savunacağız.” sözleriyle toplantısını sonlandırdı.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen: “Ankara’nın ortasında failleri malum bir cinayet işlenmiştir”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

30-05-2024