Ekmen, liman ücretlerini sordu: “İthalatçı ve ihracatçılarımızı mağdur eden liman ücretleri neden denetlenmiyor?”

20-07-2023
Ekmen, liman ücretlerini sordu: “İthalatçı ve ihracatçılarımızı mağdur eden liman ücretleri neden denetlenmiyor?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Mersin Uluslararası Limanı’ndaki yanaşma penceresi adı altındaki ücretlere ilişkin olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a, “Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) tarafından talep edilen konteyner başına 30 Amerikan doları ücret, yapılan sözleşmelere uygun mudur?” diye sordu.

Mersin Uluslararası Limanı’nın ekonomiye önemli katkılar sağladığını belirten Ekmen, limanda yaşanan beklemelerin ve yükselen maliyetlerin ithalatçıları ve ihracatçıları mağdur ettiğini ifade etti.

“Ticaret Bakanlığı, dış ticaret maliyetlerine karşı önlem alacak mıdır?”

Mersin Uluslararası Limanı'nı denetleme sorumluluğunun TCDD'ye ait olduğunu hatırlatan Ekmen, Ticaret Bakanlığı’ndan da yanaşma penceresi uygulaması nedeniyle artan dış ticaret maliyetlerine karşı alınacak önlemler hakkında bilgi talep etti.

DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, soru önergesinde şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

“Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) tarafından, yanaşma penceresi uygulaması adı altında talep edilen konteyner başına 30 Amerikan doları ücret, yapılan sözleşmelere uygun mudur?

Mersin Uluslararası Limanı’nı denetlemekle mesul olan T.C.D.D. bu ücrete dair herhangi bir denetlemede bulunmuş mudur?

Ticaret Bakanlığı, yanaşma penceresi uygulamasına istinaden alınan bu ücret sebebiyle artan dış ticaret maliyetlerine karşı önlem alacak mıdır?”

 

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Ekmen, Ezidi vatandaşlara yönelik hak ihlallerini içişleri ve adalet bakanlarına sordu: Devlet, Ezidi vatandaşların haklarını neden koruyamamaktadır?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

20-07-2023