DEVA’dan pandemi önlemlerinin gevşetilmesi kararına tepki: ‘Halk sağlığını yönetenleri ciddiyete davet ediyoruz’

04-03-2022
DEVA’dan pandemi önlemlerinin gevşetilmesi kararına tepki: ‘Halk sağlığını yönetenleri ciddiyete davet ediyoruz’

DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün açıkladığı pandemi önlemlerinin gevşetilmesi kapsamındaki kararlarla ilgili değerlendirmede bulundu. Hatipoğlu, maske serbestisinin halk sağlığı ve sağlık çalışanları açısından büyük risk oluşturacağını ifade etti.

Hatipoğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘Halk sağlığı açısından büyük risk’

“Siyasi otoritenin pandeminin başından beri tarama, test ve aşılama sistematiğini oluşturmaması, toplanan verileri şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşmaması nedeniyle bu sancılı süreçte nerede durduğumuzu hiçbir zaman bilemedik. Ölçmezsek yönetemeyiz dedik. Değişik yaş gruplarında, özellikle de çocukluk çağı aşılama oranlarının son derece düşük olduğu gerçeğine rağmen, akılcı ve ilkesel yönetimden çoktandır uzaklaşmış hükûmetin son açıklamaları halk sağlığı açısından büyük riskler getiriyor. Çocukluk çağı aşılamaları tam anlamıyla yapılmadan okullardaki kısmi kontrolün kaldırılması çok yanlış bir adımdır.”

‘Hekimler ve diğer sağlık meslek mensupları için de büyük riskler oluşturacak’

“Normalleşme sürecinin aslında adım adım ve kontrollü bir şekilde ilerletilmesi gerekirken, bir anda hızlı-normalleşme kararı alan bakanlık, akşamdan sabaha karar almaya, keyfiyetle yönetmeye alışmış mevcut hükûmetin olmaması gereken kararlarına bir yenisini eklemiştir. Muğlak bir ifade ile ‘havalandırma olan yerlerde maske takılmayabilir’ demek aslında artık hiçbir yerde maske takmanıza gerek yok demektir. Erken alınmış maske serbestisi kararı, hekimler ve diğer sağlık meslek mensupları için de büyük riskler oluşturacaktır.”

‘Aşikâr bir iş bilmezlik’

“Yeterli tarama testi yapılmadığından koronavirüs süreci takip edilememekte, vakaların ancak %10 gibi cüzi bir kısmı tespit edilebilmektedir. Takibini yapamadığınız şeyi yönetmek mümkün müdür? Kim hasta, kim taşıyıcı ayırt edemeyeceğimiz yeni bir sürece giriyoruz. Bu belirsizlik bir yandan kronik hastalıkları olan vatandaşları tehlikeye atarken, öte yandan tükenmek üzere olan sağlık çalışanlarının iş yükünü daha da arttıracaktır. Tüm halk sağlığı kurallarını kenara iten bu yaklaşım, sağlık çalışanlarına ve vatandaşlarımıza yapılan bir saygısızlık, hem de aşikâr bir iş bilmezliktir.”

‘Akıl ve bilim ışığında alınan kararlar, açık ve net bir dille ifade edilmeli’

“Alınan normalleşme kararı ile virüsün dolaşımı önündeki engelleri kaldırmak; kanser hastası olan, organ nakli olmuş veya başka bir sebeple bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımızı da riske atmaktadır. Devlet yönetimine yakışan kelime oyunları yapmak değil; geniş kapsamlı değerlendirme ile akıl ve bilim ışığında alınan kararları, açık ve net bir dille ifade etmektir. Halk sağlığını yönetenleri ciddiyete davet ediyoruz.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan DEVA Kadında Zirvesi’nde Konuştu: ‘Kadınların mücadelesi otoriter zihniyete karşı galip gelecek’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

04-03-2022