DEVA’dan ‘Disiplin Yönetmeliği’ değişikliğine tepki: ‘Cumhurbaşkanlığı, belediyeler üzerinde vesayet makamı oldu’

03-05-2021
DEVA’dan ‘Disiplin Yönetmeliği’ değişikliğine tepki: ‘Cumhurbaşkanlığı, belediyeler üzerinde vesayet makamı oldu’

39 yıldır uygulanan disiplin yönetmeliğinin değiştirilmesine DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen’den tepki geldi: “Kararın 2019 yerel seçimleriyle ilişkili olduğu ve belediyeler üzerinde yeni bir vesayet yaratacağı açıktır.”

Resmî Gazete’de yayımlanan Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği’ne göre Cumhurbaşkanı’nın tüm kamu idarelerinde görevli bütün memurlar hakkında disiplin amirliği yetkisini taşıması ve büyükşehir belediyelerinde çalışanların devlet memurluğundan çıkarılması cezasını verme yetkisinin Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’ndan alınıp, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na devredilmesine kararına DEVA Partisi’nden tepki geldi.

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘Birisi vahim, diğeri Anayasa’ya aykırı”

“Tüm memurlar için Cumhurbaşkanına alınan bu yetki, her geçen gün artan ve ağır sonuçları gözlemlenen merkezileşme açısından vahimdir. Büyükşehir belediyeleri için yapılan düzenleme ise Anayasa’nın 127. Maddesi’nde yer alan “Mahalli idarelerin kuruluş ve görevleri ile yetkileri, yerinden yönetim ilkesine uygun olarak kanunla düzenlenir” hükmüne açıkça aykırıdır.”

Çifte standart kaçınılmaz

Cumhurbaşkanı’nın vereceği kararların taraflı olacağını söyleyen Ekmen eleştirisini şöyle sürdürdü:

“Kurumların Yüksek Disiplin Kurullarında alınacak kararlar, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak ve tek bir imza 2,5 milyon memur için karar verecektir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın uygulamalarına bakıldığında, belediyelerin disiplinsiz memurları hakkında vereceği kararların, memurun mensup olduğu partiye göre değişiklik göstermesi ve dolayısıyla taraflı olması kaçınılmaz olacaktır. Bu kararın 2019 yerel seçimleriyle ilişkili olduğu ve belediyeler üzerinde yeni bir vesayet yaratacağı açıktır.”

SONRAKİ HABER

Babacan: "Algı şu: Para kayıp, damat da kayıp"

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-05-2021