DEVA’dan Cumhurbaşkanlığı’na maden işletmesi sorusu: ‘Devletin görevi ağaçların kesilmesinin önlemek iken ormanı koruyan vatandaşlara müdahale edilmesinin mantığı nedir?’

10-08-2021
DEVA’dan Cumhurbaşkanlığı’na maden işletmesi sorusu: ‘Devletin görevi ağaçların kesilmesinin önlemek iken ormanı koruyan vatandaşlara müdahale edilmesinin mantığı nedir?’
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.   10.08.2021
 
Mustafa YENEROĞLU
 
İstanbul Milletvekili
 
Orman Genel Müdürlüğü tarafından Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'deki Akbelen ormanlarında 700 dönümlük alan üzerinde termik santraller için kömür ocağı açılmak üzere LİMAK-IC İÇTAŞ ortaklığının sahibi olduğu Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'ye ruhsat verilmiştir. İkizköy Çevre Komitesi ve Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) tarafından bu ruhsatların iptali için idari yargıda dava açılmış ve yargılama süreci devam etmektedir. Yargılama süreci devam etmesine ve tüm Türkiye’yi hüzne boğan orman yangınlarının devam etmesine rağmen 8 Ağustos 2021 tarihinde Akbelen ormanlarında ağaç kesimine başlanmıştır. Ağaçların kesilmesini engellemek üzere nöbet tutan vatandaşlarımıza 9-10 Ağustos gecesi jandarma tarafından müdahale edilmiş ve birçoğu darp edilerek ağaç kesiminin yapılacağı ormanlık alandan uzaklaştırılmış ve bu bölgeye barikat kurulmuştur. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Akbelen ormanında kömür ocağı açılmasına ve dolayısıyla ağaç kesimine izin verdiği ve bunu protesto eden vatandaşlarımızın ise İçişleri Bakanlığı’na bağlı jandarma güçleri tarafından alandan zorla çıkarıldığı göz önüne alındığında bu durumun mevcut hükümetinizin genel politikası olduğu anlaşılmaktadır.
 
Bu bağlamda;
 
1- LİMAK-IC İÇTAŞ ortaklığının sahibi olduğu Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'ye Akbelen ormanlarında kömür ocağı izni verilmesinin hukuki dayanağı nedir?
 
2- LİMAK-IC İÇTAŞ ortaklığının sahibi olduğu Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'ye linyit madeni işletmesi izni kaç yıllığına ve kaç lira bedel karşılığı verilmiştir? 
 
3- Ruhsatın iptali talebiyle açılan davanın devam ettiği ve yargı kararı ile bu ruhsatın iptal edilmesi ihtimalinin bulunduğu göz önüne alındığında ormandaki ağaçların kesilmesinin önlenmesi devletin bir görevi iken tam tersine ormanı koruyan vatandaşlarımıza jandarma tarafından müdahale edilmesinin mantığı nedir?
 
4- Toplantı ve gösteri yürüyüşünün Anayasal bir hak olmasına rağmen ormanı korumak üzere bu hakkını kullanan vatandaşlara müdahale talimatını kim vermiştir? Talimatı veren kişi hakkında idari soruşturma açılmış mıdır?

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, “Eşitlikçi Kentler” projesini sundu

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-08-2021