DEVA Partisi’nden afet yönetimine ilişkin 7 öneri

06-02-2023
DEVA Partisi’nden afet yönetimine ilişkin 7 öneri

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, partisinin afet yönetimine ilişkin önerilerini paylaştı. Şahin ayrıca DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin’in kardeşlerinin Hatay’da enkaz altında olduğunu ancak henüz arama, kurtarma çalışmalarının yapılamadığını açıkladı.

Türkiye’yi derinden etkileyen depremlerin ardından partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulunan DEVA Sözcüsü İdris Şahin, “Bu tür afet zamanları; kamu görevlilerinden sivil topluma, siyasetçisinden medyasına kadar herkesin koordinasyon içerisinde, akıl ve vicdanla hareket etmesi gereken zamanlardır” diye konuştu. Birlik, beraberlik ve dayanışma mesajı veren Şahin hükûmete afet yönetimine ilişkin yedi öneride bulundu.

‘Arama kurtarma çalışmaları hızlandırılmalı’

Şahin, DEVA Partisi’nin önerilerini şöyle sıraladı:

“Yaşanan depremin büyüklüğü göz önüne alındığında tüm illerdeki resmi ve gönüllü arama kurtarma ekipleri, askeri birlikler süratle bölgeye ulaştırılarak arama kurtarma çalışmaları hızlandırılmalıdır. Deprem bölgesinden başka bir bölgeye intikal etmek isteyenler için gerekli destek ve kolaylık sağlanmalı, tahliye sürecinde kadın, çocuk ve yaşlı vatandaşlarımıza öncelik tanınmalıdır.”

‘Seyyar mutfak, tuvalet, hastane ve fırınlar kurulmalı’

“Seyyar mutfak, seyyar tuvalet, seyyar hastane ve seyyar fırınlar kurulmalı, ayakta kalan fırın ve lokantalar devlet desteğiyle tam kapasite vatandaşımızın hizmetine sunulmalıdır. Etkilenen il ve ilçelere kış çadırları ve prefabrik kamplar kurulmalıdır. Küçük yerleşim yerlerinde konteyner gibi geçici yerleşim yerleri tesis edilmelidir.”

‘Bu aşamada acil yardımlar kabul edilmeli’

“Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgelerine yardımlar yapılırken, bu aşamada sadece battaniye, su, süt, mama, çocuk bezi, hijyen malzemesi ile gıda gibi acil yardımlar kabul edilmelidir. Psikolojik destek için gönüllü ekiplerin bölgeye intikal etmesi için koordinasyon sağlanmalıdır.”

Hatay’da Sadullah Ergin’in kardeşleri enkaz altında fakat kurtarma çalışmaları yapılamıyor

Şahin ayrıca eski Adalet Bakanı ve DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin’in Hatay’daki tüm yakınları ve kardeşlerinin enkaz altında olduğunu açıkladı. Ergin’le telefon görüşmesi yaptıklarını söyleyen Şahin, Hatay’daki duruma ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kendisi sabahın ilk saatlerinde memleketi Hatay’a ulaşmak için Ankara’dan yola çıktı ancak Hatay’a akşam geç saatlerde varabildi. Telefon görüşmemizde Hatay’ın büyük bir yıkıma maruz kaldığını bizlere iletti. Özellikle arama kurtarma ekipleri açısından da büyük bir yıkım içinde olduğumuzu öğrenmiş olduk. Yine EPDK’nın açıklamasına rağmen bölgede akaryakıt temininde büyük bir sorun olduğunu öğrendik. Sadullah Bey tüm yakınları ve kardeşlerinin enkaz altında olduğunu fakat onların kurtarılması için gerekli arama, kurtarma çalışmalarının ne yazık ki yapılamadığını bizlerle üzülerek paylaştı. Onun çaresizliğini bizzat hissettik.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan’dan depremin ardından yardım çağrısı: ‘Ayrılıklarımızı bir kenara bırakalım, dayanışma içinde olalım’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

06-02-2023