DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Engelli vatandaşlarımızdan derhal el çekiniz!”

25-06-2024
DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Engelli vatandaşlarımızdan derhal el çekiniz!”

DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Av. İdris Şahin, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı yeni vergi paketinde, engellilere sağlanan ÖTV indiriminin kaldırılacağı iddialarına sert yanıt verdi.

Şahin, “Ülkede o kadar gelir kaynağı varken, KKM garabeti ortada dururken ve gün gün yükü artarken, faizde parası olan zenginler dururken, vergi borcunu tahsil edemeyip sildiğiniz sermaye sahipleri dururken, devlet bankalarından amacına aykırı kredi kullandırıp tahsil edemedikleriniz dururken, yönetiminizdeki israfı ve yolsuzlukları gerçek anlamda önlemeye çalışmak dururken engelli bireylerin gündelik hayatlarını kolaylaştırmak için aldıkları araçların ÖTV’lerine göz dikmek nasıl bir anlayıştır?” diye sordu. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine gelecek olan yeni vergi reformu paketinde, engelli bireyler için uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) kaldırılacağı iddia edildi. Daha önce bu haktan yararlanmak isteyen engelliler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvuruyordu. Engelli vatandaşların verilen haklarının ellerinden alınmasına yönelik bu çalışma özellikle sosyal medya platformlarında tepki topladı. Birçok vatandaş bu uygulamaya isyan etti. Vatandaşların sesi olan DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin de engelli vatandaşlarımıza yönelik planlanan ÖTV’nin kaldırılmasına yönelik uygulama hakkında açıklamada bulundu.

Şahin, “Engelli bireylerin önlerine bir engel daha koymak nasıl bir ahlaki tutum ve davranıştır ki akıl almıyor açıkçası” diyerek Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e seslendi.

Şahin’in açıklaması şöyle:

“Sayın Şimşek’e soruyorum;

Ülkede o kadar gelir kaynağı varken, KKM garabeti ortada dururken ve gün gün yükü artarken, faizde parası olan zenginler dururken, vergi borcunu tahsil edemeyip sildiğiniz sermaye sahipleri dururken, devlet bankalarından amacına aykırı kredi kullandırıp tahsil edemedikleriniz dururken, yönetiminizdeki israfı ve yolsuzlukları gerçek anlamda önlemeye çalışmak dururken engelli bireylerin gündelik hayatlarını kolaylaştırmak için aldıkları araçların ÖTV’lerine göz dikmek nasıl bir anlayıştır?

Engelli vatandaşlarımızdan derhal el çekiniz! Önce almış oldukları araçlarına bir kota koydunuz, sizler engellisiniz ve siz sadece bu kadarlık araç alabilirsiniz dediniz. Oysa demediniz ki sizler en güvenlikli, en donanımlı araçları almalısınız ve hayatınızı daha kolay hale getirmelisiniz.

Şimdi de yine hatalarınızın üstüne bir hata daha koyuyorsunuz. Engelli durumdaki özel vatandaşlarımızın almış oldukları araçların kullanım yıllarını 5 yıldan 10 yıla çıkartıyorsunuz. Bu yetmez gibi birde engelli bireylerin ailelerine vefatından sonra ÖTV tutarını ödemelerini dayatıyorsunuz. Sayın Şimşek, şimdi sizden elinizi varsa vicdanınıza koymanızı ve bu durumu bir kez daha düşünmenizi talep ediyoruz. Engelli durumdaki özel vatandaşlarımıza yeni engeller değil, onların daha adil, daha güzel ve daha ferah bir ortamda yaşamaları için gerekli bir düzen oluşturmanızı bekliyoruz.”

SONRAKİ HABER

Milletvekili Rızvanoğlu, Diyarbakır-Mardin yangınını iki bakana da ayrı ayrı sorarak meclis gündemine taşıdı

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

25-06-2024