DEVA Partisi Kültür Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helun Fırat’tan Müzeler Günü Mesajı: ‘Müzeciliği hak ettiği değere ulaştıracağız’

18-05-2022
DEVA Partisi Kültür Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helun Fırat’tan Müzeler Günü Mesajı: ‘Müzeciliği hak ettiği değere ulaştıracağız’

DEVA Partisi Kültür Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helün Fırat, 18 Mayıs Müzeler Gününü kutladı. Geçtiğimiz yıl Sayıştay raporlarına yansıyan kayıp eser skandalına ve tahriplere dikkat çeken Fırat, ayrıca İstanbul Arkeoloji Müzesi depolarının ve laboratuvarının yakın zamanda uzmanların açıklanmasına rağmen taşındığını hatırlattı. Fırat mesajında şu ifadelere yer verdi:

‘Müzecilikte yaşanan sorunların can aldığı bir dönemden geçiyoruz’

“Müzecilik alanında yaşanan sorunların can aldığı bir dönemden geçiyoruz. Müzeciliğin ve müze çalışma ortamının geldiği hâl, gencecik bir arkeolog olan Merve Kaçmış'ın canına kıymasına neden oldu. Hatırlamak gerekir ki, Merve kayıp eserlerin üzerine zorla zimmetlenmesine karşı çıktığı için uğradığı mobbing nedeniyle intihar etti.”

‘Müze çalışanlarının hakları teslim edilmelidir’

“Müze çalışanlarının son derece yetersiz koşullarda çalıştırılıyor olması alandaki önemli sorunların başında gelmektedir. Hakları güvence altına alınmayan, kendi uzmanlık alanlarında istihdam edilmeyen müze çalışanlarının olduğu bir ortamda müzelerimiz sadece göstermelik binalar olarak kalmaya mahkûmdur. Müzeciliğin hak ettiği değeri görmesi için öncelikli olarak müze çalışanlarının haklarının teslim edilmesi gereklidir.”

‘Çağa uygun, teknolojik altyapı çalışmalarını gerçekleştireceğiz’

“DEVA Partisi olarak müzelerimizi, yaşam boyu eğitim anlayışına entegre hale getirip, çocuklarımızın büyürken hatıralarında yer tutan, gençlerimizin uğrak yerleri haline gelen ve ülkemizin her sathına, bağlamına uygun olacak şekilde yaygınlaştıracağız. Müze envanterlerinin modern ve şeffaf şekilde tutulması için çağa uygun, teknolojik altyapı çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Ayrıca yurtdışına kaçırılan eserlerimizin geri iadesi için çok daha aktif çalışıldığı bir dönemi başlatacağız.”

‘Yeni bir müzecilik anlayışı için çalışıyoruz’

“Müzelerde uzmanlıklarına göre, liyakate dayalı bir sistemi esas alarak arkeologların, restoratörlerin, sanat tarihçilerinin istihdam edildiği yeni bir müzecilik anlayışını hâkim kılmak için çalışıyoruz. DEVA Partisi iktidarında müzeciliği hak ettiği değere ulaştıracağız. Bu heves ve çabalarla koca bir açık hava müzesi olan ülkemizde müzelere ve müzeciliğe emek veren tüm müze çalışanlarının Dünya Müzeler Günü kutlu olsun!”

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi, KHK mağduriyetleri eylem planını açıkladı: ‘Gözlerinin içine bakarak adalet diye haykıracağız’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

18-05-2022