DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Rızvanoğlu, Madam Martha Koyu iktidarın rant hırsının kurbanı olmak üzere

03-06-2024
DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Rızvanoğlu, Madam Martha Koyu iktidarın rant hırsının kurbanı olmak üzere

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Evrim Rızvanoğlu, İstanbul Burgazada’da bulunan Madam Martha Koyu’nda yaptığı açıklamada koyun ihaleyle ticarete açılmasına tepki gösterdi.

“Bu koy da maalesef diğer kıyılar gibi iktidarın rant hırsının kurbanı olmak üzere“

Adanın doğal sit alanı olduğuna dikkat çeken mileltvekili Rızvanoğlu, “Bugün Burgazada Madam Martha koyundayız. Burası İstanbul’un dibinde tam bir doğa harikası. Hem de doğal sit alanı. Ama bu koy da maalesef diğer kıyılar gibi iktidarın rant hırsının kurbanı olmak üzere. Geçenlerde bu eşsiz koyu ticarete açacak bir ihale yapıldı. Böylece restoran ve turistik tesis adı altında buranın betonlaşmasının önü açıldı. Ve maalesef burası lüks işletmeler aracılığıyla sadece ayrıcalıklı bir kesimin kullanabileceği bir yere dönüşecek. Oysa burası, halkın ücretsiz denize girebildiği bir yerdi. Kamp yapabildiği bir yerdi. Şimdi ise iktidar dar gelirlinin, orta hallinin, zenginin yani herkesin adil ve eşit biçimde yararlandığı bu koyu, sadece bir avuç zümrenin yararlanacağı bir alan haline getiriyor.“ dedi. 

“Anayasaya göre kıyılardan yararlanmak temel bir hak“

Milletvekili Rızvanoğlu, “Adalılar, İstanbullular için zaten az olan ücretsiz eğlenme hakkı da ellerinden alınıyor. Bu insanlar evinde mi otursun? Bu ağır ekonomik koşullarda hiç mi ücretsizce eğlenmesinler?  Güya geçenlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı denizler halkındır projesi başlattığını duyurdu. Vatandaşın denize girmesini engelleyen kaçak yapıları temizleyeceklermiş. Vatandaşı denizlerden koparan tek unsur kaçak iskele veya üç-beş şezlong mu? Kamu malı olan kıyıların ayrıcalıklı grupların eline geçmesi ne olacak? Anayasaya göre kıyılardan yararlanmak temel bir hak.  Vatandaşlarımız haklarından vaz mı geçsinler?“ açıklamasında bulundu.

Müsilaj tehlikesi her an kapımızda“

Müsilaj sorununa dikkat çeken Rızvanoğlu, “Daha birkaç sene önce Marmara denizindeki müsilaj kabusunu ne çabuk unuttunuz? Müsilaj tehlikesi her an kapımızdayken neden buraya zarar veriyorsunuz? Hem de bu koyda oksijen üreten ve deniz erozyonunu önleyen  deniz çayırları da yoğun olarak var ve siz buraları betonlaştırırsanız tüm bu zenginlikler de yok olacak.“ ifadelerinde bulundu.

Bu doğal sit alanını  olduğu gibi korumak ve yaşatmak herkesin temel görevi“

Konuşmasında Adalılara destek veren Rızvanoğlu, “Tüm bu sebeplerden dolayı adalılar bölgenin ihaleyle ticarete açılmasına karşılar. Bu doğal sit alanını  olduğu gibi korumak ve yaşatmak herkesin temel görevi. Hem de vatandaşlarımızın kıyılardan adil ve eşit yararlanması anayasal bir hak. Biz de bugün, DEVA Partisi olarak buranın sesi olmak için burdayız, adalıların haklı mücadelelerinde yanlarındayız.“ sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

 

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar’dan Ergene uyarısı: “Bu dere kanser deresi, bu canavara asla müsaade etmeyeceğiz.”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-06-2024