DEVA Partisi iktidara ‘Evdeki Yabancı’ iddialarını sordu: ‘Göçmenlerin nerede oturduğunu bilmiyor musunuz?’

11-10-2022
DEVA Partisi iktidara ‘Evdeki Yabancı’ iddialarını sordu: ‘Göçmenlerin nerede oturduğunu bilmiyor musunuz?’

Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan vatandaşların oturdukları adreslerde yabancı kişilerin kayıtlı göründüğünü öğrenmesi üzerine konuşan DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Kimse kimseyi yanlışlıkla başka bir yere yerleştirmez. Bu, tesadüfen olacak bir işlem değil” dedi. İktidara seslenen Şahin, “Siz göçmenlerin nerede olduğunu, nerede oturduğunu bilmiyor musunuz? Bilmiyorsanız acizsiniz, yok eğer bilerek yapıyorsanız da açıkça suç işliyorsunuz” diye konuştu.

Partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulunan Şahin şunları söyledi:

‘Hata ya da tesadüf değil’

“Bu ciddi bir zaaftır. Kimse kimseyi yanlışlıkla başka bir yere yerleştirmez arkadaş! Bu kimselerin e-devlete kaydı hata ya da tesadüfen olabilecek bir işlem değildir. Birilerinin e-devlette bizzat bu girişleri yapmış olması gerekir. Nüfus müdürlüğü, göç idaresine, göç idaresi İçişleri Bakanlığına sorumluluğu atarak halkımızı oyalayamaz. Bu açık bir anayasal suçtur.’’

‘Soylu, yakışıksız el kol hareketleriyle soruyu başından savıyor’

‘‘Vatandaş belge gösteriyor, belge… Bunun karşılığında devlet kurumları ne yapıyor? Hiçbir şey. Topu birbirlerine atıyorlar. Atarlar tabii. Yetkili bakan Sayın Soylu’yu görmüyor musunuz? Muhabir soru soruyor, cevap vereceğine, yakışıksız, ciddiyetsiz bir şekilde el kol hareketleriyle soruyu başından savıyor. Bu devlet ciddiyetine ve adabına sığar mı? Kamu adına soru soran basın mensubuna cevap vermek ve kamuoyunu aydınlatmak sayın bakanın görevi değil de nedir? Doğru hesaptan kaçar mı? Ne günlere kaldık...”

‘Bilmiyorsanız acizsiniz, bilerek yapıyorsanız suç işliyorsunuz’

‘‘Hükûmetin seçim güvenliği endişelerine bir de ulusal güvenlik endişelerini eklemiş olduğunu görüyoruz. Siz ülkeye aldığınız göçmenlerin nerede olduğunu, nerede oturduğunu bilmiyor musunuz? Bilmiyorsanız acizsiniz, yok eğer bilerek yapıyorsanız da açıkça suç işliyorsunuz. Nüfus müdürlükleri dolup taşmış, e-devlet kilitlenmiş durumdayken, bu hususta acilen hükûmetin kamuoyunu rahatlatacak bir açıklama yapmasını bekliyoruz.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Yeneroğlu’ndan Erdoğan’a: ‘Siz yolsuzlukla mücadele edemezsiniz’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

11-10-2022