DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı Çanakcı: ‘Yangına benzinle gidiliyor’

12-05-2022
DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı Çanakcı: ‘Yangına benzinle gidiliyor’

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, ekonomi gündemini değerlendirdi. Dar gelirlilerin konut sahibi olması imkansızlaştığını öne süren Çanakcı ayrıca TÜİKin açıkladığı işsizlik verilerine tepki gösterdi. Çanakcı, Kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz derin yoksullukturdedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut finansmanı paketine ilişkin yazılı değerlendirmede bulunan Çanakcı, Kronik yüksek enflasyon ortamında bu tür kredi adımları konut fiyatlarını daha da şişirir. Bu da dar gelirlilerin konut sahibi olmasını daha da zorlaştırır. Servet dağılımını daha da bozar. Bitmeyen beton aşkı ve sakat yaklaşım sorunları çözmüyor. Tam aksine derinleştiriyor” ifadelerini kullandı.

‘Çözüm; sistemin ve yönetimin sandıkta değişmesidir

İnşaat maliyetlerindeki yıllık artışın yüzde 102 olduğunu hatırlatan Çanakcı, “İş bilmez yönetim yangına benzinle gidiyor. Üç haneli olan konut fiyat artışını daha da tırmandırıyor. Bu koşullarda dar gelirlinin konut sahibi olması imkânsız. Çözüm; ucube sistemin ve iş bilmez yönetimin sandıkta değişmesidir” diye devam etti.

Artık söze ve rakamlara ihtiyaç yok

Çanakcı’nın gündeminde ayrıca işsizlik vardı. Çanakcı, ikisi de devlet kurumu olan TÜİKin ve İŞKURun açıkladığı veriler arasındaki farka da dikkat çekti:

“İşsiz sayısı İŞKURa göre 971 bin artarken, TÜİKe göre 354 bin azalmış. Fark 1,3 milyon. Artık söze ve rakamlara ihtiyaç yok. TÜİKe göre mart ayında dar tanımlı işsizlik yüzde 11,5e, geniş işsizlik ise yüzde 22,7ye çıktı. Makyajlı verilere göre bile 3,9 milyon dar tanımlı, 8,5 milyon gerçek işsiz var.”

Danışıklı döğüşle gündemi saptırmayın

Halk fakirleşmeyi iliklerine kadar yaşıyor. Hal böyleyken yüksek işsizlik ve yüksek enflasyon makyajlanarak bir yere varılamaz. Gerçek gündemimiz; işsizlik, dayanılmaz hayat pahalılığı ve bu ikisinin yol açtığı derin yoksulluktur. Danışıklı döğüşlerle kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz yakıcı sorunlardır.”

SONRAKİ HABER

Babacan ilk mitinginin engellenme girişimine meydan okudu: ‘Bizi durduramazsınız, Gaziantep sokaklarını inleteceğiz’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

12-05-2022