DEVA Partili Yeneroğlu, 10 Ocak Gazeteciler Günü sebebiyle gazetecilerin maruz kaldığı baskıları Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a sordu

10-01-2024
DEVA Partili Yeneroğlu, 10 Ocak Gazeteciler Günü sebebiyle gazetecilerin maruz kaldığı baskıları Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a sordu

DEVA Partili Yeneroğlu, 10 Ocak Gazeteciler Günü sebebiyle gazetecilerin maruz kaldığı baskıları Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a sordu: “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmiş olduğu tarihten günümüze kadar kaç gazeteci gözaltına alınmış, tutuklanmış veya hakkında idari para cezası uygulanmıştır?”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 18 Ekim 2022 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 7418 sayılı Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un kabulünün yürürlüğe girmesinden itibaren gazetecilere yönelik gözaltılar, tutuklama ve idari para cezalarının arttığını, son zamanlarda iktidarın rahatsız olduğu haberlere yönelik olarak Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından doğrudan erişim engelleri getirildiğini ve vatandaşların haber alma özgürlüğünün engellendiğini belirtmiştir.

TCK’nın 217/A maddesi kapsamında 2022 ve 2023 yılları arasında kaç kişi hakkında soruşturma açılmıştır?”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) verilerine göre; kamuoyunda Dezenformasyon Yasasıolarak bilinen düzenleme kapsamında son bir yıl içerisinde en az 33 gazeteci hakkında sansür yasası kapsamında soruşturma açıldığına, 6 gazetecinin gözaltına alındığına ve 4 gazetecinin tutuklandığına dikkat çeken Yeneroğlu, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin 2023 Dava İzleme Raporu’na göre 314 gazetecinin toplam 154 davada sanık olarak yargılandığını ve bu davaların 133’ünün gazetecilik faaliyetleri nedeniyle açılan davalardan oluştuğunu ifade etmiştir.

 “2020, 2021, 2022 ve 2023 yılları arasında kaç tane habere erişim engeli getirilmiştir?”

Türkiye’nin, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) tarafından hazırlanan 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasından 165’inci sıraya gerilediğinin altını çizen Yeneroğlu; Merdan Yanardağ, Barış Pehlivan, Tolga Şardan gibi gazetecilerin haksız yere cezaevinde kaldığını ve yargılandığını ifade etmiştir. Yeneroğlu, güncel bir örnek olarak ise geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan bilgilerde, “Sarallar” olarak bilinen suç örgütü üyelerinin yargılandığı davayı haberleştiren Gerçek Gündem editörü Furkan Karabay’ın “terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef gösterme” ve “iftira” suçunu işlediği iddiasıyla tutuklandığına ve dün ise serbest bırakıldığına dikkat çekmiştir.

DEVA Partili Yeneroğlu, Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç’a şu soruları yöneltti:

 1. Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmiş olduğu tarihten günümüze kadar kaç gazeteci gözaltına alınmış, tutuklanmış veya hakkında idari para cezası uygulanmıştır?
 2. TCK’nın 217/A maddesi kapsamında 2022 ve 2023 yılları arasında kaç kişi hakkında soruşturma açılmış, bu soruşturmaların kaçı kamu davasına dönüşmüş ve dava sonuçlarına göre kaç dava mahkûmiyetle sonuçlanmıştır?
 3. Gazetecilik faaliyetini icra ederken kaç gazeteci kolluk kuvvetleri tarafından darba maruz kalmıştır?
 4. 2020, 2021, 2022 ve 2023 yılları arasında kaç tane habere erişim engeli getirilmiştir?
 5. Bakanlığınızca 2021 yılında hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında ‘İfade ve Basın Özgürlüğüne İlişkin Standartların Yükseltilmesi’ başlığı altında vaat edilen “İfade özgürlüğünün en geniş şekilde teminat altına alınması amacıyla ilgili mevzuat uluslararası insan hakları standartları doğrultusunda gözden geçirilecektir.” maddesi kapsamında hangi çalışmalar yapılmıştır?

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal: “Hayır kurumu değil siyasi partiyiz, bu nedenle kendi logomuzla seçime gireceğiz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-01-2024