DEVA Partili Kaya’dan mülakatın kaldırılması için kanun teklifi

27-10-2023
DEVA Partili Kaya’dan mülakatın kaldırılması için kanun teklifi

DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, TBMM Başkanlığı’na kamuya memur alımlarında mülakatın kaldırılmasını düzenleyen bir kanun teklifi sundu.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Sınav Şartı” başlıklı 50. maddesinin başlığının “Yazılı Sınav Şartı” olarak değiştirilmesini ve kanun maddesine memur atamalarında sadece ÖSYM tarafından yapılan yazılı sınavların sonuçlarının esas alınacağına dair fıkra eklenmesini içeren teklif, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

‘Gençler için adalet istiyoruz’

DEVA Partisi olarak kuruldukları günden bu yana, kamuda işe alımlarda mülakat uygulamasının kaldırılmasını savunduklarını belirten DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, “Mülakatın kaldırılması Temel Haklar Eylem Planı kapsamında öngördüğümüz ve DEVA iktidarında 360 gün içerisinde uygulamayı taahhüt ettiğimiz bir konuydu. Eylem Planımızda “Her türlü kamu personeli alımında mülakatı kaldırarak yazılı sınav sonuçlarını esas alacak, böylece kamu alımlarında adayın kimliğine bakılarak ayrımcılık yapılması ihtimalini ortadan kaldıracağız” sözünü halkımıza vermiştik. Meclis’e sunduğumuz bu kanun teklifiyle, özellikle gençlerimizin kanayan bir yarası olan mülakatın kaldırılması için adım attık. Gençler için adalet istiyoruz” dedi.

‘Mülakat toplumsal adaletsizliğe yol açıyor’

Devlet Memurluğuna giriş için 1999 yılından bu yana ÖSYM tarafından yapılan KPSS ve öncülü sınavların kullanıldığını belirten Kaya, daha sonra başlatılan mülakat uygulamasıyla, sübjektif kriterlerle ÖSYM tarafından yapılan sınavlardan alınan puanların etkisizleştirildiğini söyledi. Kaya TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde “Mülakatın toplum kesimlerini ayrıştırma aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi Anayasa’nın 10. maddesinde belirtilen “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” hükmü gereği devletin anayasal düzeyde sorumluluğudur. Bu nedenle toplumsal adaletsizliğe yol açan mülakat uygulamasına son verilerek devlet memurluğuna girişte objektif kriterlerin esas alınması için bu kanun değişikliği teklifi hazırlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Yazılı sınavdan başka sınav olmayacak

DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 50. maddesinin ve başlığının şu şekilde değiştirilmesini teklif ediyor:

“MADDE 1- 14/07/1965 tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 50. maddesi ve başlığı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

Yazılı Sınav şartı:

Madde 50- Devlet kamu hizmet ve görevlerine devlet memuru olarak atanacakların ÖSYM tarafından yazılı olarak yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarını kazanmaları şarttır. Atamalarda bu sınavlardan alınan sonuçlar esas alınır. Atamalarda başka herhangi bir yazılı sınav, sözlü sınav veya mülakat yapılamaz.

Sınavların yapılmasına dair usul ve esaslar ile sınava tabi tutulmadan girilebilecek hizmet ve görevler ve bunların tabi olacağı esaslar çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

MADDE 2- Bu kanun yayınlandığı tarihte yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanunu Cumhurbaşkanı yürütür.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan Cumhuriyetin yüzüncü yılı kutlamaları kapsamında Hataylılarla sohbet etti

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

27-10-2023