DEVA Partili Kavaf, asgari engellilik oranının düşürülüp, aylıkların yükseltilmesi için kanun teklifi verdi

11-08-2023
DEVA Partili Kavaf, asgari engellilik oranının düşürülüp, aylıkların yükseltilmesi için kanun teklifi verdi

DEVA Partili Milletvekili Selma Aliye Kavaf, 25 yaşın üzerinde olduğu için ölüm sigortasına bağlı olarak aylığı kesilen engelli erkek vatandaşların yeniden aylık alabilmeleri için gerekli olan asgari %60 engel şartının %40’a düşürülmesi ile bakıma muhtaç ve engelli vatandaşların aylıklarının her kademede artırılması için kanun teklifi verdi.

DEVA Partisi Manisa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Selma Aliye Kavaf, engelli vatandaşların sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

‘Anayasamıza aykırı’

Asgari Yüzde 60 engellilik oranının altında kaldığı için ölüm sigortasına bağlı aylık haklarından faydalanamayan 25 yaşın üzerindeki erkek vatandaşların mağduriyetine dikkat çeken Kavaf, “Bu durum, Anayasamızın eşitlik ilkesini güvence altına alan 10. Maddesine aykırı” dedi.

Kavaf, TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde, ölüm sigortasına bağlı olarak aylığı kesilen 25 yaşın üzerindeki erkek vatandaşların aylık alabilmeleri için gerekli olan asgari engel şartının %40’a düşürülmesini istedi.

Kavaf, TBMM’ye sunduğu diğer kanun teklifinde ise, 2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz Ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun kapsamında hak sahibi olan yaşlıların 2348 TL, %40-%69 engellilik oranına sahip vatandaşların 1874 TL ve %70 ve üzeri engellilik oranına sahip vatandaşların 2811 TL aylık aldığını belirterek, yoksulluk ve açlık sınırlarının oldukça altında kalan bu aylıkların artırılmasını talep etti.

 Kavaf, “Engelli vatandaşlarımızın düşük kalan maaşları temel ihtiyaçları dahi karşılayamayacak durumdadır.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Avşar: “13 Eylül 2022’de 2 yıl içinde tamamlama sözü verilen ‘İlk Evim İlk İşyerim’ projesi yüzde kaç tamamlandı?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

11-08-2023