DEVA Partili Karatutlu: "Sayın Özhaseki'ye hakkımızı helal etmiyoruz"

03-07-2024
DEVA Partili Karatutlu: "Sayın Özhaseki'ye hakkımızı helal etmiyoruz"

Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin sağlık sebepleriyle görevinden affını istemesi üzerine açıklamalarda bulundu. Karatutlu, Özhaseki'nin Kahramanmaraş halkına yönelik yaptığı uygulamaları sert bir dille eleştirdi ve helallik istemesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Karatutlu, konuşmasına geçmiş olsun dilekleriyle başladı ancak ardından Özhaseki'nin Kahramanmaraş'a verdiği zararlara dikkat çekti. "Sayın Özhaseki'ye hakkımızı helal etmiyoruz," diyen Karatutlu, Özhaseki'nin siyasi ve Bakanlık gücünü kullanarak beş yıl önce bir akrabasını Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atattığını ve bu sürecin Kahramanmaraş'ın beş yılının boşa gitmesine neden olduğunu söyledi.

Deprem sonrası uygulamaları da eleştiren Karatutlu, Özhaseki'nin Kayserili bir başka hemşehrisini Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürü olarak atadığını ve bu atamanın ardından yapılan rezerv alan, orta hasarlı bina ve uygunsuz alan uygulamalarıyla binlerce esnafın ve ailenin mağdur edildiğini belirtti.

Afşin Elbistan Termik Santrali ve Aksu Erkenez Çayı'ndaki çevre kirliliğine de değinen Karatutlu, Özhaseki'nin bu sorunlara göz yumduğunu ve hiçbir müdahalede bulunmadığını ifade etti. Karatutlu, "En son, depremin sembolik alanlarından Ebrar Sitesi'nin imarını Kayserili bir müteahhide vermiştir. Adil olmayan taksimat yapmıştır. Kahramanmaraş'ta büyük imar tahribatına neden olmuştur," diyerek Özhaseki'nin adil olmayan uygulamalarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Özhaseki'nin helallik istemesine karşı sert bir duruş sergileyen Karatutlu, bu tür adaletsizliklerin unutulmayacağını ve Kahramanmaraş halkının haklarının her platformda savunulacağını vurguladı.

 

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Sürecin şeffaf, hukuka ve adalete uygun bir şekilde yürümesinin takipçisi olacağız”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

03-07-2024