DEVA Partili Karal’dan hükümete çağrı: Emekli maaşlarını bayramdan önce yatırın, koca çınarlarımızın boynunu bükmeyin

12-06-2024
DEVA Partili Karal’dan hükümete çağrı: Emekli maaşlarını bayramdan önce yatırın, koca çınarlarımızın boynunu bükmeyin

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, hükümete “Emekli maaşlarının bayramdan önce ödenmesi” çağrısında bulundu. Karal, “Emekliler, bu yıl hükümet sayesinde zaten kurban kesemeyecekler, bari çocuklarına, torunlarına bayram harçlığı verebilsinler, misafirlerine ikramda bulunabilsinler. Koca çınarlarımızın boynunu bükmeyin.” dedi.

DEVA Partili Hasan Karal, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların 4 gün idrak edilecek Kurban Bayramı’na hayat pahalılığı dolayısıyla bu yıl heyecansız ve umutsuz girdiğini söyledi.

“Büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı azaldı, vatandaşa kurban kesmek hayal oldu”

Geçen yıla oranla yüzde 100’e varan artışın yaşandığı kurbanlıklar dolayısıyla emeklinin, asgari ücretli çalışanın ve hatta memurların kurban kesecek durumda olmadığını belirten Milletvekili Karal, “Özellikle son 4-5 yılda uygulanan yanlış politikalar dolayısıyla ülkemizde hem et fiyatları ve canlı hayvan fiyatları yükseldi hem de vatandaşlarımızın alım gücü düştü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azalışla 16 milyon 583 bine, küçükbaş hayvan sayısı da yüzde 6,9 düşüşle 52 milyon 363 bine geriledi. Bütün bunlar bir araya gelince de bu yıl vatandaşa kurban kesmek hayal oldu. Hayvancılığa çare olarak düşündükleri ithalat da çözüm olmadı, et ve canlı hayvan fiyatları aldı başını gitti.” diye konuştu.

 “Ne yazık ki nüfusu 3,5 milyon olan Uruguay’dan sığır ithal ediyoruz”

DEVA Partili Karal, Türkiye’nin, nüfusu 3,5 milyon alan Uruguay’dan dahi besilik sığır ithal ettiğinin altını çizdi. Uruguay’ın büyükbaş hayvan sayısının Türkiye’den fazla olduğuna dikkat çeken Karal, şunları söyledi:

“Ülkemizde neden mi et pahalı? Neden mi kimse et alamıyor? Neden mi kimse kurbanlıklara yaklaşamıyor? Neden mi kimse kurban ibadetini yapamayacak halde? Rakamlar ortada; Türkiye'nin nüfusu 85 milyon, büyükbaş hayvan sayısı ise 16 milyon 500 bin. Uruguay'ın nüfusu 3.5 milyon, büyükbaş hayvan sayısı 18 milyon. Yüzölçümü, bizim Doğu Anadolu Bölgemiz kadar. Nüfusunun 5 katından fazla büyükbaş hayvana sahip. Dilimiz söylemeye, elimiz yazmaya varmıyor ama biz bu ülkeden, 'kırmızı et fiyatlarını' kontrol altına almak için büyükbaş hayvan ithal ediyoruz. Bir soruna yaklaşım, çözümü hakkında yol gösterir. Bizde hayvancılık sorununa; yerli besicileri, üreticileri desteklemek ve teşvik etmek yerine ithalatla çözüm geçiştirildiği için bu utanç tablosu ortaya çıkıyor. Hepimize yazık.”

“Koca çınarlarımızın boynunu bükmeyin, emekli maaşlarını bayramdan önce yatırın”

Milletvekili Karal, 3 bin lira emekli ikramiyesi ödemelerinin yapıldığını anımsatarak, bu ikramiyenin hiçbir yaraya merhem olamayacağının altını çizdi. SSK emekli maaş ödemelerinin geçen ayın 17'si ile 26'sı arasında, Bağ-Kur emekli maaşlarının ise 25'i ile 28'i arasında hesaplara yattığını anımsatan Karal, hükümete çağrıda bulunarak, “Bu hayat pahalılığında, bu alım gücüyle, bu enflasyonla, bu maaşla emeklilerimiz bu yıl bu hükümet sayesinde zaten kurban kesemeyecekler. Emekli ikramiyeleri bayram şekeri, tatlı almaya bile yetmez. Hükümete çağrıda bulunuyoruz: Kurban Bayramından önce maaşlarını yatırın da hiç olmazsa çocuklarına, torunlarına bayram harçlığı verebilsinler, misafirlerine ikramda bulunabilsinler. Koca çınarlarımızın boynunu bükmeyin.”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşturulan finansal yapı, artık günümüzün ekonomik sorunlarına çözüm üretmiyor”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

12-06-2024