DEVA Partili Karal: Hükümetin işi gücü yeni yeni senaryolarla gündemi değiştirmek, kronikleşmiş sorunların konuşulmasını engellemek

29-06-2024
DEVA Partili Karal: Hükümetin işi gücü yeni yeni senaryolarla gündemi değiştirmek, kronikleşmiş sorunların konuşulmasını engellemek

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, hükümetin işi gücü bırakıp yeni yeni senaryolarla gündemi değiştirmeye ve kronikleşmiş sorunların konuşulmasını engellemeye çalıştığını belirterek, “Bugün siyasette normalleşme, yumuşama operasyonlarının temelinde de bu senaryolar var. Ben, Türkiye’nin bu senaryolardan bir fayda sağlayacağına ihtimal vermiyorum. Bu senaryolar geçici senaryolardır, Türkiye’nin sorunlarını çözecek senaryolar değil. Bu yüzden iktidar mutlaka ve mutlaka senaryo yazmayı bırakmalı ve Türkiye’nin gerçekleriyle yüzleşmelidir.” dedi.

DEVA Partili Karal, katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Parti’nin ‘Seçimi kazanalım da nasıl kazanırsak kazanalım’ mantığıyla hareket ettiğini belirten Milletvekili Karal, 2023 Genel Seçimlerinden önce başlatılan kampanyanın devam ettirildiğini söyledi.

“Türkiye Yüzyılı’nın Türkiye’yi getirdiği noktayı hep beraber acı bir şekilde yaşıyoruz”

Genel seçimlerden önce de senaryolar ortaya konduğunu kaydeden Karal, “Seçimlerden önce bir takım aslı astarı olmayan, doğru olmayan göz boyamalarla seçimlerde başarı elde edilmeye çalışıldı. ‘Ama montaj’ denildi, ‘Ama uydurma’ denildi. Bu kampanyayla maalesef bir netice de alındı. Seçimlerden sonra bir müjdeler dünyası olarak tanıtımlar yapıldı, Türkiye Yüzyılı ile Türkiye’nin önünün açılacağı, ekonomik olarak sorunların çözüleceği ifade edildi ama seçimler üzerinden 1 yıl geçti. Türkiye Yüzyılı’nın Türkiye’yi getirdiği noktayı hep beraber acı bir şekilde yaşıyoruz.” diye konuştu.

“Normalleşme adımları da, Anayasa değişikliği çalışmaları da asıl gündemi unutturmak için yazılan senaryoların parçası”

Milletvekili Hasan Karal, iktidarın devamlı olarak bir senaryo yazmakla meşgul olduğunu vurguladı. İktidara vatandaşın gerçek gündemiyle ilgilenmesi tavsiyesinde bulunan Karal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz iktidara şunu öneriyoruz, artık senaryo yazmayı bıraksın, gerçeklerle yüzleşsin. Bütün işleri güçleri yeni yeni senaryolarla gündemi değiştirmek, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı en önemli kronik sorunların konuşulmasını engellemek, milletin, kamuoyunun gündeminden düşmesini sağlamak. Ama bunların milletin gündeminden düşmesi mümkün değil. Çünkü millet bu sorunları vücudunda, benliğinde, damarlarında yaşıyor ve hissediyor. Bu yüzden, bunları unutturmak ve ötelemek için oturmuşlar devamlı senaryo yazıyorlar. Bugün siyasette sürdürülen yumuşama, normalleşme operasyonlarının temelinde de bu senaryolar var. Anayasa değişikliği çalışmalarını da bir senaryo hazırlıklarının evresi olarak düşünüyorum. Çünkü TBMM’de mevcut fotoğrafa baktığınız zaman bir Anayasa değişikliği mümkün görünmüyor.

“Hükümet senaryo yazmayı bırakıp kronikleşmiş problemlerle yüzleşmeli”

Ben, Türkiye’nin bu senaryolardan bir fayda sağlayacağına ihtimal vermiyorum. Bunlar, geçici senaryolar, Türkiye’nin sorunlarını çözecek senaryolar değil. Ak Parti, iktidar mutlaka ve mutlaka Türkiye’nin gerçekleriyle yüzleşmeli, senaryo yazmayı bırakmalı, ‘seçimi kazanayım da nasıl olursa olsun, seçimden sonra çaresine bakarız’ mantığını bir kenara atarak artık Türkiye’nin içinde bulunduğu bu kronik problemlerle beraber ciddi bir şekilde yüzleşmelidir.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Türkiye’de olağanüstü şartlar vatandaşlara dayatılıyor”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

29-06-2024