DEVA Partili İstanbul Milletvekili Elif Esen, resmileşen mülkata tepki gösterdi: “Gencecik öğretmenlerin sönen ışığından sorumlusun Yusuf Tekin!”

17-05-2024
DEVA Partili İstanbul Milletvekili Elif Esen, resmileşen mülkata tepki gösterdi: “Gencecik öğretmenlerin sönen ışığından sorumlusun Yusuf Tekin!”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen TBMM’deki basın toplantısında Milli Eğitim Bakanı (MEB) Yusuf Tekin’e seslendi. Esen, “Başına buyrukluğu, kendi dediğini inatla ve haksızca uygulamaya alışkanlığı nedeniyle müsteşarken çalıştığı bakanları bile bezdirdiği bilinen Yusuf Tekin bugüne dek yönetmelikte olmasa da kullanılan ama seçim öncesinde kaldırılacağı iddia edilen mülakatı yasallaştırıyor” dedi.

Esen açıklamasında Bakan Tekin’in hiçbir uyarıyı ve raporu dikkate almadan yeni müfredatın ders kitaplarını yazdırmaya başladığını belirtti:

“Türkiye Maarif Yüzyılı’nı güya eleştiriye açan bakan giden hiçbir raporu, uyarıyı, tavsiyeyi ciddiye almadan son hızla ders kitaplarını yazdırmaya başlamış bile! Talim Terbiye Kurulu Ders Kitabı İnceleme Kriterlerine uymadığı için kriterleri bile revize etmeye geçilmiş! Başına buyrukluğu, kendi dediğini inatla ve haksızca uygulamaya alışkanlığı nedeniyle müsteşarken çalıştığı bakanları bile bezdirdiği bilinen Yusuf Tekin bununla da yetinmiyor ve bugüne dek mevzuatta olmasa da kullanılan ama seçim öncesi kaldırılacağı söylenen mülakatı yasallaştırıyor.”

“Mülakatı kaldıracaklardı, resmileştirdiler!”

Esen’in açıklaması şu şekilde:

“14 Mayıs sabahı resmi gazeteden öğreniyoruz ki Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 12. Maddesine 5. Fırka ekleniyor ve “Sözlü sınav başarı puanı KPSS puanının %50’si ile sözlü sınavdan alınan puanın %50’si alınarak belirlenir.” Denilerek konu artık resmileşiyor.

Yani örneğin; İki öğretmen adayından biri 4 yıllık başarılı üniversite deneyiminden sonra çok çalışıp 100 puan alarak birinci olmuş, diğeri ise 80 puan almıştır. Eğer Türkiye KPSS 1.sine mülakatta 70 verilirse başarı puanı 85 olacak, Diğerine 100 puan verilirse başarı puanı 90 olacak, kısaca sınavda birinci olan kişinin önünde yer alıp atanacak, üstelik mevzuata uygun olarak!

Gencecik öğretmenlerin sönen ışığından sen sorumlusun, suçlusun Yusuf Tekin, AKP iktidarı sizler suçlusunuz!”

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Karanlık aynı, değişen tek şey arabalar ve plaka numaraları”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-05-2024