DEVA Partili Ekmen’den Ulaştırma Bakanına: “Mersin 22 yıldır bekliyor”

24-11-2023
DEVA Partili Ekmen’den Ulaştırma Bakanına: “Mersin 22 yıldır bekliyor”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alarak, Mersin’de tamamlanmayan projeleri ve Mersinlilerin beklentilerini Bakan Abdulkadir Uraloğlu’na anlattı.

Geçtiğimiz ay Mersin’i ziyaret eden Uraloğlu, Mersin’deki projelerin başarıyla devam ettiğini ve hedeflerini gerçekleştirdiklerini açıklamıştı. Mehmet Emin Ekmen ise durumun böyle olmadığını ve Mersin’deki projelerin ihmalkarlık yüzünden tamamlanmadığını ifade etti:

Sayın Bakanım, hükûmetleriniz, bir mensubu olduğunuz geleneğin hükûmetleri -ki ben de uzunca bir süre orada hizmet etme imkânı buldum- Çukurova Havalimanı ile Ordu-Giresun Havalimanı ve İstanbul Havalimanı Projelerini yaklaşık tarihlerde ilan etti. Ordu-Giresun Havalimanı deniz doldurularak bitirildi; İstanbul Havalimanı dağ, taş, tepe, gölet doldurularak bitirildi ancak Çukurova Havalimanı bu 29 Ekim’e de yetişmedi. Sayın Kürşat Tüzmen'in "2018'de Akdeniz Oyunları'na yetişecek." diye beyanatı var. Bütün valilerin, Lütfi Bey'in, diğer bakanlarımızın, Zafer Çağlayan'ın -ismini burada geçirmeyi yersiz buluyorum ama- her bakanın "Bu yıl bu proje bitecek." diye açıklaması var. Kâh projede sorun çıkar, kâh müteahhitte sorun çıkar ama biz şunu biliyoruz ki eğer siyasi iktidar bir konuyu bu ciddi bir şekilde bitirme hedefiyle gündemine alırsa müteahhidinin de sorunlarını çözer, finansman sorunu da çözer, proje sorunlarını da çözer. Sizden bugün için acaba Çukurova Havalimanı'nın hangi tarihte bitirileceğine dair bir söz duyabilir miyiz, bilmiyorum.

‘Ana Konteyner Limanı nereye yapılacak?’

Mehmet Emin Ekmen, Mersin Ana Konteyner Limanı projesinin önemine dikkat çekerek, projenin Adana’ya kaydırılacağına dair şüpheleri Bakan Uraloğlu’na aktardı. Mersin Ana Konteyner Limanı projesiyle aynı dönemde ilan edilen Filyos ve Çandarlı Limanlarının tamamlandığını ifade ederek, Mersin’de ise projenin henüz başlamadığını vurguladı:

“Sayın Bakanım, birinci ve en önemli ihtiyacımız, Mersin ana konteyner limanıdır. Bu limanın özelliği şudur: Bu liman tamamlandığında Doğu Akdeniz üzerinden Türkiye'nin dünya ticaretinde payını artıracak bir limandır ve bu liman devlet belgelerinde, Dokuzuncu ve Onuncu Kalkınma Planlarında Filyos ve Çandarlı Limanlarıyla birlikte ilan edilmiştir. Filyos Limanı tamamlanmış, Çandarlı Limanı tamamlanma aşamasındadır ancak Mersin ana konteynır limanı için alınan ÇED Raporu'nun süresi dolmuştur. Mersin ana konteynır limanı da On Birinci ve On İkinci Kalkınma Planlarında bu kez Doğu Akdeniz'de bir liman olarak telaffuz edilir hâle gelmiştir. Mersin'deki hemşehrilerimizde bu limanın Mersin'den başka bir yere kaydırılıp kaydırılmayacağına dair bir kaygı da olmuştur. Hiçbir teknik çalışma Doğu Akdeniz ve dünya ticaretinden alacağımız pay nedeniyle Mersin ana konteynır limanının yerine başka bir limanı ikame edemez ancak yine de bu hususa dikkatinizi bir kere daha çekmek isterim ve eğer bu beş yıl içerisinde sadece Mersin’in tarihinde isminizin anılmasını gerektirecek bir hizmet yapmanız gerekiyorsa bunun da Mersin Ana Konteyner Limanı olduğunu vurgulamak isterim.” 

‘Çeşmeli-Taşucu Otoyolu hala bitmiyor’

Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nin bir türlü tamamlanamadığını ifade eden Ekmen, özellikle proje dahilindeki Çeşmeli-Taşucu Otoyolu projesinde hiçbir ilerleme kaydedilemediğini ifade etti.

AK Parti’nin 2023 Genel Seçim Beyannamesinde Çeşmeli-Taşucu Otoyolu’nun tamamlanma süresi olarak 2035 yılı işaret ediliyor. 20 yıldır devam eden projenin bitmemesinin ihmalkarlık olduğunu belirten Ekmen, siyasilerin her sene biteceğini iddia ettiği projenin bitiş tarihinin 2035’lere kadar gideceğini ve projedeki finansman sıkıntısının çözülmesi gerektiğini ifade etti:

Otoyollar, duble yollar büyük bir şekilde hayata geçirildi ancak Akdeniz sahil yolu ve bu proje içerisinde geçen Çeşmeli- Taşucu yoluyla ilgili olarak maalesef kayda değer hiçbir adım atılmış değil. Birtakım gerçekleşmeler var ancak bütçe açısından baktığımızda bu gerçekleşmeler yüzde 50 bile değil. 2002'de bu işler başlıyor, 2007'den itibaren Mersin'e gelen her bakan, Mersin'e gelen her vali, Mersin'e gelen her genel müdür Akdeniz Sahil Yolu'nu bitirmekten bahsediyor, Çeşmeli-Taşucu Otoyolu'nu bitirmekten bahsediyor; her ikisinin de durumu malumunuzdur, maalesef bu konuda da büyük bir ihmalkârlık ve geri kalmışlık söz konusudur. Bugün, hafta sonları Mersin'den bir hemşehrimiz taş ucuna dört saatte gidememektedir, bu kadar büyük bir kilitlenme söz konusudur.” 

OSB Bağlantı Yolu, demiryolu hattı ve şehir içi raylı sistemler

OSB Bağlantı Yolu’nun bu sene açılması gerektiğini ancak yapılması gereken işin dörtte birinin bile tamamlanmadığını ifade eden Ekmen, “isterlerse bizim arkadaşlarımız teknik destek verebilir” dedi.

Mersin’den Ankara ve Gaziantep’e ulaşımın sağlanacağı hızlı tren hatlarıyla ilgili bir gelişme olmadığını ifade eden Ekmen, bu projelerin Mersinliler için büyük bir ihtiyaç olduğunu belirtti.

Şehir içi raylı sistemlerle ilgili yıllardır hiçbir çalışma yapılamadığını ifade eden Ekmen, Bakan Uraloğlu’na seslenerek, “Bugünkü dağıttığınız belgede İzmir, İstanbul, Kayseri, Antep, Antalya, Ankara ve bir ilimizde daha şehir içi raylı sistemlerin Bakanlığınız tarafından icra edildiğini söylüyorsunuz. Mersin bırakınız bu konuda bir pay almayı, Mersin Büyükşehir Belediyesinin bulduğu kredi finansmanı dahi ancak Sayın Mehmet Şimşek göreve başlayınca onanmıştırsözleriyle yapılanları eleştirdi.

SONRAKİ HABER

Burak Dalgın, “İnternet Hızımız Adeta Uçuyor” Diyen Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Uraloğlu’na Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Konuştu

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

24-11-2023