DEVA Partili Ekmen’den, Akkuyu Nükleer Santrali hakkındaki endişelerin aydınlatılması için çağrı

12-10-2023
DEVA Partili Ekmen’den, Akkuyu Nükleer Santrali hakkındaki endişelerin aydınlatılması için çağrı

DEVA Partili Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Meclis’te yaptığı konuşmada, hakkında birçok tartışma bulunan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi için çağrıda bulundu. Ekmen, “Bunlar sadece Mersin'in değil, Türkiye'nin meseleleridir. Meclis doğru bir yöntemle bunları mutlaka gündemine almalı ve aydınlatmalıdır” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alan DEVA Partisi Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Mersin’de yapımına devam edilen Akkuyu Nükleer Enerji Santrali hakkında kamuoyunun aydınlatılması için çağrıda bulundu.

Santralin üzerinde büyük bir gri bulut olduğunu belirten Ekmen, herhangi bir kamu kurumunun santral sözleşmesine erişemediğini, sözü verildiği halde teknoloji transferi yapılmadığını ve Türk mühendislerin burada ancak işçi olarak çalışabildiğini vurguladı.

‘Siyasetçiler ve EMO santrale giremiyor’

Daha önce konuyla ilgili araştırma önergesi veren, ancak verdiği önerge AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilen Ali Mahir Başarır ile CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış’ın yanı sıra Mersin Elektrik Mühendisleri Odası’nın da tesise kabul edilmediğini ifade eden Ekmen, “Rusya'ya gönderilip eğitim alan işçiler burada işe başlatılmamıştır ve sıklıkla yaşanan zehirlenme vakaları hakkında dahi kamuoyu herhangi bir şekilde doğru bilgilendirilmemektedir” dedi.

Bu meselenin sadece Mersin’i değil Türkiye’yi ilgilendirdiğinin altını çizen Ekmen, Meclis’in doğru bir yöntemle bu konuları gündemine alarak aydınlatmasını talep etti.

https://www.youtube.com/watch?v=ptMyOnZg2L0

SONRAKİ HABER

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Karatutlu: “Büyük deprem sonrası bölge halkı büyük bir ruhsal sıkıntı içine düştü; Sağlık Bakanlığı, ruh sağlığı desteği sağlamadı”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

12-10-2023