DEVA Partili Ekmen’den AK Partili vekillere iç tüzük itirazı

23-12-2023
DEVA Partili Ekmen’den AK Partili vekillere iç tüzük itirazı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesi için görüşmelere geçildiği esnada Genel Kurul’u yöneten Sırrı Süreyya Önder’e hitaben soru-cevap faslının AK Partili vekillerce kötüye kullanıldığı iddiasıyla devir hakkının kullandırılmaması için talepte bulundu.

İktidar milletvekillerinin, muhalefet milletvekillerinin aleyhte söz almasını veya soru sormasını engellemek için sisteme giriş yaparak soru sormadan tebrik, teşekkür ve takdirlerini iletmeleri hakkında söz alan Mehmet Emin Ekmen şu ifadeleri kullandı:

“Soru-cevap hakkı İç Tüzük’ün bütün milletvekillerine tanıdığı bir haktır ve bunun bütçe üzerine kullanılması gerekir. Günlerdir arkadaşlarımız sadece tebrik, teşekkür ve takdir ifadeleri için bu hakkı kullanıyorlar; bu, İç Tüzük’ün ruhuna aykırı bir kullanımdır, bununla yetinseler bir şey demeyeceğim.”

AK Partili bir milletvekilinin “Hiç öyle bir şey yok” itirazı üzerine Ekmen, “Dün AK Parti adına söz alan 15’e yakın arkadaşımızın 12’si söz hakkını devralarak kullandı, sabah söz hakkını kazanan liste ayrı, akşam bu hakkı kullananlar ayrı kişiler.” dedi.

Tartışmanın devam etmesi üzerine Mehmet Emin Ekmen, son olarak “Sayın Başkanım, bu, İç Tüzük’ün ruhuna aykırı bir kullanımdır; sizden bu hususta bugün en azından söz hakkının devrini engelleyerek bir tedbir almanızı rica ediyorum.” dedi.

TBMM Başkanvekili Önder; sabah siteme girerek söz hakkı elde eden vekillerin bunu devredemeyeceğini belirterek tartışmayı neticelendirdi. Ekmen de Önder’e teşekkür etti.

 

SONRAKİ HABER

Kahramanmaraş Milletvekili Karatutlu: “Depremden sonra, mal veya eşya kayıpları için alınan kayıp listelerinin akıbeti ne oldu?”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

23-12-2023