DEVA Partili Ekmen: “Torba yasalar, yasamayı kadük hale getirmektedir”

08-12-2023
DEVA Partili Ekmen: “Torba yasalar, yasamayı kadük hale getirmektedir”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Genel Kurulunda gerçekleştirdiği konuşmada torba yasaların yasama faaliyetleri üzerindeki olumsuz etkisini eleştirdi. Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçilmesiyle birlikte meclisin denetim faaliyetlerinin zayıflamış olduğunu belirten Ekmen, yasama faaliyetlerinin de torba yasalarla kadük hale getirildiğini ifade etti:

“Sayın Başkanım, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişten sonra Meclisin denetim faaliyetleri oldukça zayıflamış durumdadır, elde bir tek yasama faaliyeti kalmaktadır, yasama faaliyetinin de torba yasalarla kadük hâle getirildiği gözükmektedir.

Plan ve Bütçe Komisyon Başkanımız Sayın Muş’un başarılı, dengeli ve özenli Başkanlık yönetimine rağmen bu torba yasa içerisinde en az üç ayrı komisyonu ilgilendiren düzenlemeler olduğu ve 5 madde ihdasının da Komisyon görüşmeleri esnasında yapıldığını görmekteyiz. Bir önceki düzenlemede 1 İnfaz Yasası maddesi geçirilmişti. Sayın Başkan, acaba Komisyonuna haksızlık yapıldığını düşünmekte midir? Diğer komisyonların çalışmalarının kadük hâle getirilmesini torba yasalar yoluyla nasıl değerlendirmektedir?”

SONRAKİ HABER

TBMM Genel Kurulunda Konuşan Burak Dalgın’dan “Torbaya Yedi İtiraz”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

08-12-2023