DEVA Partili Ekmen, Suudi Arabistan Ziyaretinde Heyet Üyelerinin Aldığı Hediyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a Sordu

10-10-2023
DEVA Partili Ekmen, Suudi Arabistan Ziyaretinde Heyet Üyelerinin Aldığı Hediyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a Sordu

DEVA Partili Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Suudi Arabistan ziyaretine katılan heyete verildiği iddia edilen pahalı hediyeleri Meclis gündemine taşıdı. Ekmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a “Kabul edildiği iddia edilen hediyelerin maddi değeri on aylık net asgari ücret tutarından fazla mıdır?” diye sordu.

DEVA Partisi Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Suudi Arabistan ziyaretine katılan bakanlar, milletvekilleri ve kamu görevlilerine verilen pahalı hediyeleri gündeme getirdi.

Taraflar arasında çeşitli anlaşmaların yapıldığı ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a bir adet TOGG marka otomobil hediye ettiğini ifade eden Ekmen, Suudi Arabistan tarafından da Türkiye’den gelen heyet üyelerine maddi değeri on binlerce avroyu bulan saatlerin ve pahalı hediyelerin verildiğinin iddia edildiğini belirtti.

Üst düzey kamu görevlilerinin, milletvekillerinin ve bakanların almış oldukları hediyelerle ilgili yasal zorunluluğun 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nun 3. Maddesinde düzenlendiğini ifade eden Ekmen, on aylık net asgari ücreti aşan hediyelerin, hediyeyi alan kamu görevlileri tarafından kendi kurumlarına teslim edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Mehmet Emin Ekmen, bu kapsamda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

 1. Körfez turunda Türk heyetinde bulunan kamu görevlilerine, bakanlara ve milletvekillerine Suudi Arabistan yetkilileri tarafından herhangi bir hediye verilmiş midir? Verildi ise bu hediyeler nelerdir ve kime/kimlere verilmiştir?
 2. Kabul edildiği iddia edilen hediyelerin maddi değeri nedir, bu değer on aylık net asgari ücret tutarından fazla mıdır?
 3. Kabul edildiği iddia edilen hediyelerin değeri kanunda belirtilen miktardan fazla ise hediyeyi alan kamu görevlileri, bakanlar ve milletvekilleri hediyeleri kurumlarına teslim etmiş midir? Teslim etmişlerse hangi sürede teslim etmişlerdir?
 4. Kabul edildiği iddia edilen hediyelerin değeri belirtilen değerden az ise bu hediyeleri alan kamu görevlileri, bakanlar ve milletvekilleri hediyeleri kendi kurumlarına beyan etmişler midir?

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Kavaf ve Ösen’den, TBMM’deki Göç Konulu Sunuma Tepki: “Hükümetin düzensiz göç sorununun çözümüne yönelik planının bulunmadığı görüldü”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-10-2023