DEVA Partili Ekmen Sordu: “Türk vatandaşlarından İsrail ordusunda Gazze-Refah soykırım harekâtına katılan kişiler tespit edilmiş midir?”

10-06-2024
DEVA Partili Ekmen Sordu: “Türk vatandaşlarından İsrail ordusunda Gazze-Refah soykırım harekâtına katılan kişiler tespit edilmiş midir?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Filistin’e saldıran İsrail ordusunda görev aldığına dair haberler üzerine, TBMM Genel Kurulu’nda Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sayın Hulusi Akar’a konuyla ilgili dikkat çekici sorular yöneltti ve ardından da bu vatandaşlarla ilgili İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya’ya yazılı soru önergesi verdi.

“İsrail hiçbir hukuki, ahlaki, siyasi ve insani kural tanımadan Gazze-Refah hattında büyük bir soykırım yürütmektedir”

İsrail’in Gazze-Refah hattında büyük bir soykırım yaptığını belirten Milletvekili Ekmen, ülkemiz vatandaşlarının bu soykırımda yer alıp almadığına dair sorularını şu sözlerle ifade etti:

Sayın Başkanım, hepimizin bildiği gibi İsrail hiçbir hukuki, ahlaki, siyasi ve insani kural tanımadan Gazze-Refah hattında büyük bir soykırım yürütmektedir. Basında yer alan birçok habere göre bu soykırıma farklı devletlerin vatandaşı olan İsrail askerleri de katılmaktadır. Sayın Hulusi Akar'ın Genelkurmayda birçok kademede yaptığı görev ve Millî Savunma Bakanlığı tecrübesiyle bu soruyu cevaplamasını dilerim. Bizim vatandaşımız olduğu hâlde başka ülke çifte vatandaşlığıyla başka ülkede aktif askerlik yapan vatandaşlarımızın tespitine dair bir çalışma yapılmış mıdır? İsrail ordusunda çifte vatandaş olarak savaşan Türk vatandaşlarının sayısına dair elimizde bir veri var mıdır? Türk vatandaşlarından İsrail ordusunda asker olarak yazılmış olup Gazze-Refah soykırım harekâtına katılan kişiler tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise bunlara yönelik adli ve idari olarak nasıl bir süreç yürütülmektedir?

Ekmen, İsrail adına savaştığı iddia edilen çifte vatandaşları Bakan Yerlikaya’ya sordu

“İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze-refah hattında yürüttüğü operasyonların insanlığa karşı işlenen suçlardan olduğu, çok sayıda savaş suçu işlendiği, bu suçların soykırım olarak tanımlanması dünyada birçok kişi ve hukukçunun kabulüdür.” diyen Ekmen, Lahey Adalet Divan’ının da bu durumu hukuki açıdan tespit ettiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in saldırılarını terör saldırıları, İsrail devletini bir terör devleti olarak nitelendirdiğini hatırlatan Ekmen, bu saldırıların İsrail ordusu tarafından yapıldığını ve bu orduya katılabilmek için de İsrail vatandaşı olmak gerektiğini belirterek sosyal medyada hem Türkiye hem de İsrail vatandaşı olan bazı kimselerin Filistin’e yönelik saldırılarda yer aldığına dair paylaşımlar yaptığını ifade etti.

Milletvekili Ekmen, konunun açıklığa kavuşturulması için İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya’ya bu bağlamda şu soruları yazılı olarak sordu:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında, doğum yoluyla Türk vatandaşı olup sonradan başka bir ülkenin vatandaşlığını kazanan (Çifte vatandaş) kaç kişi vardır?
 2. Çifte vatandaşlık yoluyla İsrail vatandaşlığını kazanmış kaç Türk vatandaşı vardır? Bunların tamamı izin alarak mı, vatandaşlığı kazanmışlardır?
 3. ⁠İsrail ordusunda görev alan Türk vatandaşlarının sayısı kaçtır veya kaçı tespit edilebilmiştir?
 4. ⁠Bu kişilerin 7 Ekim 2023’te başlayan ve soykırım olarak kabul edilen Gazze-Refah harekâtına katılıp katılmadıkları takip edilmekte midir? Edilmekte ise kaç kişi bu suça iştirak etmiştir?
 5. Tespit edilenler hakkında adli- idari yürütülen bir süreç var mıdır?
 6. Haklarında adli ve idari bir süreç başlamadıysa, bununla alakalı bir çalışma mevcut mudur?

SONRAKİ HABER

Ali Babacan: “Türkiye’nin turizmi Özal’dan bugüne büyümeye devam ediyor”

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


          

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

10-06-2024