DEVA Partili Ekmen: “Sayın Cumhurbaşkanı yargıyı eleştireceğine, bu kararların gereğini yerine getirmelidir”

17-02-2024
DEVA Partili Ekmen: “Sayın Cumhurbaşkanı yargıyı eleştireceğine, bu kararların gereğini yerine getirmelidir”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır ziyareti dönüşünde yargı kararları ile ilgili yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır ziyareti sonrası Danıştay’ın ihraç edilen 450 hâkim ve savcının göreve iade edilmesine karar vermesi üzerine yargıya yönelik sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, Danıştay’ın zaman zaman verdiği kararların kendisini rahatsız ettiğini belirterek, “Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını hazmedemiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan bu açıklama üzerine Genel Kurul’da konuşan Ekmen, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanı dönüş yolunda gazetecilere açıklamalarda bulunarak Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın bazı kararlarını eleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanının hukuk devletinden ne anladığını, daha doğrusu ne anlamadığını hepimiz biliyoruz. Neredeyse tamamını kendisinin doğrudan atadığı yargıçların dahi bırakın hukuk devleti, kanun devleti olmanın gereği olarak verdiği kararlara karşı gösterdiği tahammülsüzlük artık bambaşka bir safhadır. Sayın Cumhurbaşkanı, kendi atadığı üyelerin kendisinin sayısız beyanatına rağmen bu kararları niye verdiğini anlamaya çalışmalı, yargıyla uğraşmak yerine Türkiye'nin bırakınız bir hukuk devleti, kanun devleti olmasının gereğini yerine getirmelidir.”

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karatutlu: ‘‘Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa’’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar


                    

BASIN BÜLTENİNİ
İNDİRİN

Haber ekinde bir basın açıklaması mevcut ise aşağıdaki indirme ikonu ile indirebilirsiniz.

17-02-2024